Butonierka – co to jest, jak ją nosić i kiedy?

W ostatnich latach obserwuje się powrót używania butonierek. Marynarki znów są szyte w taki sposób, aby uwzględnić dodatkowy otwór na guzik w górnej części lewej klapy. Butonierka jest jednak często mylona z chustką, czyli ozdobną poszetką, którą wkładamy do kieszonki umiejscowionej na marynarce.

Butonierka ma przeważnie do 3 cm szerokości. W marynarkach gorszej jakości jest tylko ozdobą. Garnitury z wyższej półki mają rozcięty otwór, które często są obszywane ręcznie. Butonierka dawniej była potrzebna, bo marynarki zapinano pod samą szyję. Dziś w wielu przypadkach butonierka nie spełnia żadnej roli. Niektórzy mężczyźni preferują umieszczanie w niej żywego kwiata.

Co to jest butonierka?

Często zadaje się pytanie co to jest butonierka? Jest to otwór na guzik w klapie marynarki, w której umieszczana jest dekoracja kwiatowa noszona przez mężczyzn, zazwyczaj jest to pojedynczy kwiat. Słowo to pochodzi od francuskiego słowa boutonniere, oznaczającego guzik. Choć w przeszłości często noszone, obecnie butonierki są zwykle przeznaczone na specjalne okazje, na które formalne stroje są standardem, takie jak studniówki, uroczystości domowe, pogrzeby i wesela. W dzisiejszych czasach poszetka jest noszona częściej niż kwiaty na garniturach biznesowych. Tradycyjnie ozdoby do butonierki są mocowane na marynarce za pomocą pętli.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Co-to-jest-butonierka-1024x923.jpg

Butonierka w klapie marynarki

Kiedyś, kiedy marynarki wciąż zapinały się u góry, butonierka służyła jako funkcjonalna dziurka na guziki. Jego celem było umożliwienie zapięcia kurtki. Dziś zamiast tego służy do ozdabiania za pomocą kwiata bądź poszetki. Butonierka w klapie znajduje się po lewej stronie marynarki, kurtek sportowych lub blezerów i można go również znaleźć na płaszczach. Elementy znajdujące się w butonierce są przymocowane na piersi mężczyzny i powinny być noszone w dziurce.

Butonierka – kiedy nosić?

Dla większości z mężczyzn jedyne okazje, kiedy nosi się kwiaty w klapie, są to oficjalne imprezy, takie jak wesela, rocznice, studniówki lub wieczór w teatrze lub operze. Ironia polega na tym, że jedyną zasadą noszenia kwiatka w butonierce jest to, że nie potrzebuje się specjalnej okazji, aby ją założyć. Jedyne, czego potrzebuje mężczyzna, to pewności siebie, by iść pod prąd, być jedynym mężczyzną, który nosi kwiat na lewej piersi. Jednak mężczyzna nie powinien nosić jej w butonierce, gdy nie chce się wyróżniać z tłumu lub gdy jest oceniany. Pogrzeby i wywiady nie są miejscem na przyciąganie uwagi lub okazywanie zbytniego indywidualizmu.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Butonierka-kiedy-nosic-910x1024.jpg

Butonierka – dla kogo?

Podczas ślubu nie ma żadnych utrwalonych tradycji dotyczących tego, kto może nosić ozdoby w butonierce. Jednak czasami zdarzają się sytuacje, w których trzeba przypiąć coś do butonierki, pytanie dla kogo jest to przeznaczone? Większość par wybiera uhonorowane w tym dniu osoby: rodzice, dziadkowie, inni członkowie najbliższej rodziny oraz świadkowie. Tak czy inaczej, decyzja dla kogo będzie ta ozdoba w butonierce zależy od Ciebie. Znam jedną parę młodą, która przekazała małe kwiatki do butonierki wszystkim swoim siostrom, które uczestniczyły w jej weselu, i jedną parę, która dała kwiaty każdemu ze swoich gości. Inną popularną opcją jest dawanie honorowym gościom pojedynczych kwiatów o długich łodygach (zwykle róż, choć ulubione są również gerbera). 

Butonierka – dla pana młodego i świadka

Nowożeńcy zaczynają przygotowania do ślubu na długo przed wyznaczoną datą. Często zdarza się, że niektóre szczegóły, które są pamiętane bezpośrednio przed uroczystym dniem, pozostają niekompletne. Aby zapobiec takim nieporozumieniom, lepiej od razu umieścić na liście ślubnej i nie zapomnieć o ozdobie do butonierki nie tylko dla pana młodego ale i dla świadka.

Kwiat do butonierki dla pana młodego

Najczęściej wybierany kwiat do butonierki dla pana młodego to biały goździk. Teraz bardzo często narzeczeni dobierają styl i kolor kwiatka pod bukiet Panny Młodej, by stworzyć ślubną i spójną oprawę. Idealnie w tej dekoracyjnej roli sprawdza się również kwiat róży lub  gardenii. Kwiat do butonierki wsuwa się w rozcięcie, aby trzymało się stabilnie na miejscu przez cały czas trwania uroczystości, mocuje się ją w małej pętelce za klapą. Jeśli marynarka jej nie posiada, warto poprosić krawca o jej doszycie. Kwiat do butonierki dla pana młodego nie może być zbyt długi, żeby nie odznaczał się (bądź nie wystawał zza klapy), ale także nie powinna być za krótka, inaczej będzie po prostu wypadać.

Butonierka – ozdoba dla świadka

Świadek to jeden z najważniejszych uczestników podczas ceremonii ślubnej. Jego ubiór rządzi się podobnymi prawami jak te, z którymi musi mierzyć się pan młody. Dlatego w większości przypadków ozdoba w butonierce dla świadka powinna być taka sama jak dla pana młodego i nie powinna się wyróżniać wielkością ani kolorem.

Jak wybrać kwiaty do butonierki?

Jak wybrać kwiaty do butonierki? Przede wszystkim kwiat do butonierki powinien pasować do okazji, białe lub czerwone kwiaty na oficjalne okazje, podczas gdy na mniej formalne okazje w porządku są bardziej kolorowe i egzotyczne kwiaty. Po drugie, ozdoba do butonierki powinna być dopasowana do ubrania, które zamierzasz ubrać. W razie wątpliwości prosty biały kwiat, taki jak biała poszetka, jest zawsze bezpiecznym wyjściem. Mówiąc o poszetkach, wolno nosić kwiatek w butonierce z poszetką, chociaż sama butonierka może zastąpić poszetkę. Regułą jest tu równowaga, unikaj zbyt wyrafinowanych rzeczy, lub noś białą chusteczkę. Ostatnim czynnikiem przy wyborze kwiatka do butonierki jest to, jak długo planujesz go nosić, wiele kwiatów więdnie po kilku godzinach w upale i bez wody, więc jeśli szukasz czegoś, co przetrwa cały dzień w upalne popołudnie, rozważ konsultacje z kwiaciarnią.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie Jak-wybrac-kwiaty-do-butonierki-1024x684.jpg

Jaki kwiat umieścić w butonierce?

Często pojawia się pytanie jaki kwiat umieścić w butonierce? Można umieścić w butonierce różne kwiaty, pod warunkiem, że nie są one zbyt delikatne, ponieważ będą musiały przetrwać cały dzień bez wody. Najlepsze są kwiaty z drzewiastą łodygą, ponieważ łodyga musi wytrzymać przekłucie. Pamiętaj też o alergiach i unikaj nadmiernie pachnących kwiatów. Najbardziej tradycyjne ozdoby do butonierki są wykonane z róż, goździków, konwalii lub gardenia i wyglądają oszałamiająco i wyrafinowanie. Jednak coraz więcej par decyduje się na włączanie nietypowych, a nawet egzotycznych kwiatów.

Butonierka z frezji

Kwiat do butonierki z  frezji oznaczają zaufanie oraz niewinność, biały kolor frezji jest często używany na weselach. Znaczenie kolorów frezji symbolizuje czystość oraz niewinność panny młodej oraz zaufanie pomiędzy panem młodym a panną młodą. Dodatkowo noszenie frezji w butonierce oznacza oddaną przyjaźń i zaufanie. Dlatego są odpowiednie dla świadków weselnych.

Goździk do butonierki

Goździki do butonierki symbolizują odwagę, dzielność, brawurę oraz zadowolenie. Biały goździk oznacza niewinność i czyste sumienie zaś różowy jest symbolem pamięci. Goździki to bardzo trwałe kwiaty dlatego są używane do butonierek, jeśli kupione były świeże i są odpowiednio pielęgnowane mogą  wytrzymać do 2 tygodni. Tak samo jak w przypadku butonierki z frezji, goździk do butonierki jest odpowiedni dla świadków weselnych.

Ozdoby do butonierki cena

Ozdoby do butonierki i jej cena waha się między 10zł a 50zł w zależności od rodzaju kwiatów oraz  jego wykonania. To bardzo mało w porównaniu do  całkowitych wydatków na kwiaty  na wesele.  Jeśli nie jesteś zbyt drobiazgowy, jeśli chodzi o wykończenie to cena ozdoby do butonierki może wynosić od 10zł do 25zł, w zależności od jakości i wielkości. Chociaż te zwykle nie wyglądają tak dobrze, jak prawdziwe, mimo to mogą pomóc Ci przetrwać tę okazję przy ograniczonym budżecie.

Zakup kwiatka do butonierki w lokalnych kwiaciarniach to wyższa cena, która obejmuje  kwiat, koszt robocizny za aranżację i stylizację oraz dodawanie dekoracji, wstążek i chust.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę