O ile powszechnie znany mit o Narcyzie skupia się (a jakże) tylko na tym bohaterze, tak w rzeczywistości osoby o takim zaburzeniu osobowości siłą swej historii wpływają na ludzi dookoła nich, niestety, najczęściej w szkodliwy sposób. Jeśli więc dostrzegłeś swoje uwikłanie w toksyczną relację z narcyzem albo chcesz mu się przeciwstawić i zastanawiasz się, co czuje zdemaskowany narcyz, to warto zapoznać się z tym, co po takiej konfrontacji może cię czekać.
Zobacz: Jak zadbać o swoje zdrowie? Poradnik dla prawdziwych mężczyzn!
Co najbardziej zaboli narcyza?
Kluczem do obrony przed narcyzem jest przede wszystkim zrozumienie, co napędza jego patologiczne zachowania oraz irracjonalny sposób myślenia. Rzetelna wiedza na temat osobowości narcystycznej da ci narzędzia do obrony oraz wykrywania słabych punktów narcyza.
Przede wszystkim miej świadomość, że o ile zdrowa osoba opiera swoje relacje na miłości i trosce, tak narcyz przede wszystkim postrzega ludzi jako narzędzia, służące mu do osiągania celów. Taki człowiek potrzebuje u swego boku partnera, który będzie karmić przekonanie o jego wyjątkowości i doskonałości. Narcyz w pochwałach innych przegląda się jak w lustrze. To, co najbardziej zaboli narcyza to sytuacja, w której ktoś wytyka mu błąd, ktoś demaskuje, że nie jest doskonały. Krucha fasada pewności siebie zostaje wtedy naruszona i narcyz chce się natychmiast bronić.
Osoba z zaburzeniem narcystycznym unika takich konfrontacji. Z tego powodu najczęściej wiąże się z kimś, kim może swobodnie manipulować, narzucając swoją wizję świata. Poczucie władzy i kontroli są bardzo ważne dla narcyza. Dlatego odpowiadając na pytanie, co najbardziej zaboli narcyza, to przede wszystkim będzie to utrata możliwości wpływania na drugą osobę. Każda próba utrzymania swojej autonomii, jasności myślenia, wiary w siebie czy kwestionowania rzeczywistości będzie przez narcyzów odbierana jako zagrożenie.
Zobacz: Jak napisać list miłosny? Nie zapominaj o tym!
Co czuje zdemaskowany narcyz?
Konfrontacja narcyza z jego niedoskonałością, prawdą na temat jego samego, może się wiązać z całym szeregiem przemocowych prób odzyskania władzy nad tobą i przywrócenia odpowiadającej mu wizji świata. Jeśli zastanawiasz się, co czuje zdemaskowany narcyz, to jest to przede wszystkim wściekłość, która jest manifestacją jego niezdolności do poradzenia sobie z prawdą. Szczególnie, że ta prawda obnaża ich słabość i niedoskonałość, których nie dopuszczają do siebie przez całe życie.
Jeśli obnażony narcyz dostrzega szansę na ponowne zmanipulowanie cię lub nie ma na podorędziu kogoś, kto mógłby podbudowywać jego ego, to możesz się spodziewać prób przywrócenia poprzedniego stanu rzeczy. W takiej sytuacji osoba narcystyczna może chcieć cię przekonać obietnicami zmiany na lepsze i stworzenia zdrowego związku. Może cię ciągle “przepraszać”, mówiąc dokładnie to, co chcesz usłyszeć. Z kolei zachowując się jak zbity pies, może wykorzystać twoją empatię, do wzbudzania wyrzutów sumienia i przyjęcia winy na siebie.
To, co czuje zdemaskowany narcyz, to przede wszystkim utrata kontroli i poczucie zagrożenia. Widząc, że nie jest cię w stanie przekonać, będzie się bronić wszelkimi możliwymi metodami. Może celowo prowokować cię do negatywnych reakcji przez sięganie do ran z przeszłości. Będzie próbować kwestionować twoje poczucie rzeczywistości i zdrowy rozsądek. Próbując ponownie przejąć kontrolę, będzie blokować dostęp do osób, które mogą cię wesprzeć. Często też w zemście narcyz będzie rozpowszechniać plotki na twój temat, w celu zdyskredytowania cię i odebrania ci wiarygodności.
Każde z podjętych działań mają na celu przywrócenie narcyzowi pewności siebie i unieważnienie osoby, która zniszczyła jego fasadę. Jeśli więc na twojej drodze stanął narcyz, najlepszym co możesz zrobić, to nie iść w tę relację. W sytuacji, gdy w twoim najbliższym otoczeniu znajduje się ktoś z osobowością narcystyczną, postaraj się na tyle, na ile możesz ograniczać ten kontakt i nie dopuszczać do sytuacji, gdy narcyz może przejąć kontrolę nad twoim życiem. Jeśli mimo wszystko czujesz, że powyższe rady to za mało i nie jesteś w stanie samodzielnie sobie poradzić, to zawsze warto sięgnąć po pomoc psychoterapeutyczną.