Co zrobić, żeby szalik nie zostawiał kłaczków?

Szaliki to nieodłączny element ubioru, szczególnie jesienią i zimą. Problem pojawia się jednak, gdy wysłużony przez lata szalik lub sweter, zaczynają nieestetycznie obłazić. Nie oznacza to wcale, że trzeba się wówczas pozbyć ulubionego elementu garderoby. Istnieją bowiem rozmaite sposoby, by przedłużyć żywotność ubrań i sprawić, że będą wyglądały jak nowe. Od teraz nawet najbardziej obłażący szalik przestanie być problemem.

Zobacz: Akryl w ubraniach – czy faktycznie jest szkodliwy?

Sposób na obłażące ubrania. Nigdy więcej nieestetycznych zmechaceń

Charakterystyczne „obłażenie” pojawia się, gdy z biegiem czasu niektóre włókna ubrań słabną i nie są w stanie utrzymać wszystkich maleńkich nitek razem. Wówczas pojawiają się maleńkie wystające kłaczki na ubraniach, które dają efekt zużytego ubrania. Czasem zdarza się także, że nowo zakupiony sweter lub inne ubranie, zostawia mnóstwo nieestetycznych kłaczków – dramatem są głównie mechacące się od środka płaszcze. Na szczęście nie jest to częste zjawisko, ale ci, którzy spotkali się z nim znają żenadę pojawienia się na cały, ubraniu kolorowych, mechatych cętek.

Na “obłażenie” najbardziej narażone są ubrania bawełniane, co nie zmienia jednak faktu, że inne typy tkanin też mogą być uszkodzone w ten sposób. Obłazić mogą także ubrania, które znajdują się pod swetrami lub szalikami. Dotyczy to także polaru lub zamszu. 

Niektóre czynności pomagają w ograniczeniu wystających nitek i „kłaczków”. Obłażący szalik wygląda na stary i zniszczony, więc trzeba podjąć kroki renowacyjne, gdyż jest to element garderoby, poddawany częstym zawilgoceniom i tarciu o kurtkę i naszą twarz. 

Jednym ze sposobów, aby pozbyć się tego typu problemów jest oddanie go do czyszczenia chemicznego – poproś panią w pralni, by wyprała go w odpowiednim preparacie. Czasem jest to bardzo pomocne. W efekcie kłaczki nie osadzają się na ubraniach, a poza tym nie ma widocznych oznak świadczących o tym, że ten przydatny dodatek do garderoby jest wyjątkowo zaniedbany.

Zobacz: Jaki skład powinien mieć garnitur?

Co zrobić, żeby szalik nie zostawiał kłaczków – skuteczne sposoby

Sposób 1 – pranie ręczne 

Pamiętajmy, że bawełniane szaliki są niezwykle delikatne i mogą zostać uszkodzone podczas prania. Jeżeli naszykujesz miskę z ciepłą wodą oraz płynem do płukania, będziesz w stanie uchronić swój szal przed “obłażeniem” oraz zmechaceniem. Płyn do płukania nie tylko zapewni miły zapach, ale też wzmacnia włókna i zmniejsza przyczepność materiału. Mniej włosków i kłaczków sprawia, że szalik będzie wyglądał jak nowy. 

Sposób 2 – rolka do ubrań

Istnieje wiele rodzajów materiałów, które gubią więcej włókien niż inne, zatem ubrania z nich bardziej obłażą. Dlatego też warto zatroszczyć się o to, by w razie nakładania na siebie odzieży, która potencjalnie może się mechacić, zawsze mieć przy sobie zawsze rolkę do ubrań. Pomoże ona pozbyć się nieestetycznych, odstających, splątanych nitek.

Sposób 3 – maszynka do golenia

Aby szalik nie zostawiał na kołnierzu kurtki lub golfie kłaczków, można usuwać na bieżąco odstające nitki maszynką do golenia. Jednorazowe ostrza idealnie nadają się do wycinania odstających nitek, a robiąc to regularnie, możesz oczyścić całość zbędnych kłaczków. Pamiętaj jednak, by usuwać je z dobrze naprężonego materiału, a poza tym nie przykładać maszynki zbyt mocno – grozi to przedziurawieniem materiału, a przecież nie o to nam chodzi.

Uniwersalne sposoby na obłażące ubrania – czy są skuteczne?

Tak naprawdę nie istnieje jeden, uniwersalny sposób na obłażące ubrania. Trzeba działać metodą prób i błędów. Starać się dopasować dany sposób do swoich możliwości – nie w każdym miejscu np. możesz skorzystać z maszynki do golenia. Warto jednak mieć przy sobie golarkę do ubrań, która usuwa kłaczki z większości tkanin. Do jej działania niezbędne są baterie, które dostaniesz w większości sklepów. Co prawda jej dźwięk nie odpowiada każdemu, niemniej jednak warto zatroszczyć się o to, by to niewielkie urządzenie.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu poradnikowi uda ci się pozbyć nieestetycznych zmechaceń z szalików, dzięki czemu ich użytkowanie stanie się znacznie przyjemniejsze.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę