Czy recepta online może być wystawiona na wszystkie leki?

Receptę online można uzyskać bez konieczności odwiedzin w gabinecie lekarza, na odległość. Rozwiązanie stanowi dobry wybór dla pacjentów o ograniczonej mobilności, a także w sytuacji, gdy liczy się czas i nagle trzeba wykupić nowe opakowanie danego leku. Jak wystawić e-receptę? W jaki sposób ją zrealizować? Czy przez Internet można przepisać wszystkie leki? Odpowiadamy na te pytania.  

Realizacja e-recepty online, a także jej zamówienie jest bardzo proste

Wiedza na temat tego, jak wystawić e-receptę, jest bardzo przydatna w wielu awaryjnych sytuacjach. Z rozwiązania można skorzystać, kiedy pacjent jest poważnie chory lub niemobilny i nie ma jak udać się do lekarza. Jest ono bardzo pomocne także wtedy, gdy pewne leki są przyjmowane na stałe i nagle okaże się, że opakowanie którychś z nich się skończyło i trzeba je szybko dokupić. Zarówno zamówienie, jak i realizacja e-recepty online, nie powinny sprawić żadnych trudności, nawet starszej osobie. 

Jak wystawić e-receptę? W celu uzyskania recepty online należy znaleźć podmiot medyczny, który pośredniczy w kontaktach pomiędzy pacjentem i lekarza i oferuje swoje usługi zdalnie, czego dobrym przykładem jest Nasza Recepta. Po wypełnieniu krótkiego formularza pacjent jest umawiany na wizytę u lekarza, z tym że spotkanie nie ma miejsca klasycznie w gabinecie, lecz na odległość. Konsultacja może zostać zrealizowana przez telefon lub na internetowym czacie. Jeśli nie ma przeciwwskazań do stosowania danego leku ani wątpliwości co do informacji podanych przez pacjenta, cały proces zamawiania e-recepty trwa zaledwie kilka minut. 

Kiedy realizacja e-recepty online nie jest możliwa?  

Istnieją pewne sytuacje, kiedy realizacja e-recepty online nie będzie możliwa. Lekarz może odmówić wypisania recepty przez internet w sytuacji, gdy: 

  • dany przypadek wymaga dalszych badań;
  • pacjent ma stwierdzone uczulenie na daną substancję leczniczą; 
  • pacjentka jest w ciąży, co stanowi przeciwwskazanie do stosowania wielu leków; 
  • lekarz ma wątpliwości co do autentyczności informacji podanych przez pacjenta.

Lekarz nie może wystawić recepty online również w przypadku niektórych leków, np. preparaty onkologiczne może przepisać jedynie lekarz onkolog, specjalizujący się w leczeniu nowotworów. W przygotowaniu są przepisy prawa, zgodnie z którymi wprowadzona zostanie kontrola e-recept na leki zawierające substancje psychotropowe. Resort zdrowia zapowiada, że aby wystawić taką receptę online, może być konieczne osobiste zbadanie pacjenta. Prowadzone będą także wzmożone kontrole usług lekarzy, którzy wystawiają recepty bez odpowiednich wskazań.

Apteka — online recepta może zostać szybko zrealizowana w dowolnej placówce

Gdy recepta przez internet została wystawiona, pozostaje wizyta w najbliższej aptece. Online recepta zawiera specjalny 4-cyfrowy kod, który należy podać farmaceucie, aby odebrać leki. Dodatkowo celem zweryfikowania tożsamości, potrzebny jest także numer PESEL pacjenta. W sytuacji, gdy nie pamiętamy kodu recepty, zawsze możemy sprawdzić wiadomość SMS lub e-mail otrzymane po zamówieniu recepty online. Odpowiednie informacje znajdują się również na koncie IKP oraz w bezpłatnej aplikacji Ministerstwa Zdrowia. 

Jak wystawić e-receptę — o czym jeszcze warto pamiętać?

O czym jeszcze warto pamiętać, w temacie wystawiania i realizacji e-recepty online? Oto kilka praktycznych wskazówek: 

  • każda recepta online ma termin ważności, którego nie można przekraczać, zwykle czas na zakup leków wynosi do 30 dni;
  • w przypadku antybiotyków termin ważności e-recepty jest skrócony; 
  • e-recepta może posłużyć także wykupieniu antykoncepcji hormonalnej (jeśli kobieta już wcześniej stosowała dany preparat i nie wystąpiły skutki uboczne);
  • leki mogą zostać wykupione przez upoważnioną przez pacjenta bliską osobę, wystarczy, aby znała ona 4-cyfrowy kod e-recepty oraz numer PESEL chorego; 
  • sama w sobie recepta online jest bezpłatna, jednak do jej wystawienia może być konieczne uiszczenie opłaty za prywatną wizytę u lekarza.

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki

Fan ciężki brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę