Czyje auto będzie naprawione z OC w przypadku szkody?

Aż 23% kobiet i 14% mężczyzn twierdzi, że z OC sprawcy naprawione będzie zarówno auto osób poszkodowanych, jak i sprawcy wypadku. Badanie GFK dla Beesafe wskazuje również, że co czwarty właściciel samochodu uważa za obowiązkowe zarówno OC, jak i AC. Czego jeszcze Polacy nie wiedzą o ubezpieczeniach?

Wydawać by się mogło, że w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego już wszystko jest jasne. W 2021 roku Beesafe przeprowadziło badania konsumentów dotyczące właśnie ubezpieczeń komunikacyjnych. Na podstawie odpowiedzi respondentów okazało się, że 70% Polaków nie wie, czym dokładnie jest OC!

Czym jest obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne?

Najważniejszym i najbardziej istotnym, z punktu widzenia właściciela pojazdu, jest to, aby zapamiętać, że OC to jedyne ubezpieczenie, do którego zakupu zobowiązany jest kierowca. Nie jest to polisa, z której można zrezygnować i wykupienie tego ubezpieczenia jest konieczne, nawet jeśli nikt nie użytkujemy samochodu. Wszystkie inne ubezpieczenia komunikacyjne takie jak: autocasco, assistance czy NNW, są dobrowolne.

Co konkretnie daje ubezpieczenia OC?

Z punktu widzenia właściciela pojazdu obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne chroni go przed tym, aby za skutki wypadku nie płacił z własnej kieszeni. Bez tego ubezpieczenia nie tylko naraża się na wysoką grzywnę ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, ale również odpowiada całym majątkiem za wszystkie wyrządzone szkody. Nie mówimy tu tylko o szkodach materialnych, ale również o szkodach na osobie, czyli długotrwałej rehabilitacji, ewentualnej rencie dożywotniej lub przekwalifikowaniu zawodowym. Wachlarz zobowiązań sprawcy zdarzenia drogowego, zgodnie z polskimi przepisami, jest bardzo szeroki. Może więc dojść do tego, że wszystko, co posiada osoba powodująca wypadek, zostanie zlicytowane i przekazane na rzecz ofiar wypadku i ich rodzin.

Ryzyko jest więc ogromne, szczególnie dla osób, które posiadają wspólność majątkową małżeńską, gdyż w takim wypadku odpowiadają wszystkimi zasobami, które zostały wypracowane w trakcie trwania związku. Bardzo istotnym jest również to, aby wiedzieć, że ubezpieczyciele chronią swoich klientów nie tylko podczas samej jazdy autem, ale również w sytuacji gdy auto się jeszcze nie porusza albo dopiero do niego wsiadamy. Warto również podkreślić, że ubezpieczenie OC nie jest przypisane do konkretnego kierowcy czy też właściciela samochodu, ale do pojazdu. Ponad 1/3 osób badanych na zlecenie Beesafe nie wiedziała o tym, że ubezpieczenie przechodzi na kupca wraz z zakupem samochodu. 15% respondentów zaprzeczyło, że takie rozwiązanie jest możliwe.

Co musisz wiedzieć wybierając obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, że zakres ochrony polisą we wszystkich towarzystwach ubezpieczeniowych na terenie naszego kraju jest dokładnie taki sam, a co za tym idzie, wszystkie czynności, do których w ramach OC zobowiązuje ubezpieczyciela ustawodawca, muszą być zawsze spełnione. Zakłady ubezpieczeń mają prawo jedynie do samodzielnego ustalania wysokości składki za 12 miesięcy ochrony polisą. Cena więc może się znacząco różnić pomiędzy firmami. Najłatwiej jest wyszukać korzystnego ubezpieczenia przez kalkulator online, gdzie wystarczy wpisać wyłącznie 2 dane i na ich podstawie Beesafe w kilkadziesiąt sekund wyliczy składkę.

Czego jeszcze nie wiesz o OC/AC i innych dobrowolnych polisach? Więcej o wynikach badań znajdziesz na: na beesafe.pl

Jakub Borowiecki

Fan ciężki brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę