W styczniu 2020 roku Ministerstwo Zdrowia do powszechnego użytku wprowadziło e-receptę. Była ona odpowiedzią na problemy, które dotyczyły tradycyjnych recept papierowych. Pacjenci szybko przekonali się do wygody, jaką oferuje to rozwiązanie. Oto najważniejsze informacje na temat recept online.
Połączenie teleporady i recepty online
Recepta online szczególną popularność zyskała w czasach pandemii, kiedy dostęp do gabinetów lekarskich był bardzo ograniczony. To właśnie w tamtym czasie szczególnie popularne stały się teleporady, które opierały się na telefonicznym bądź też internetowym kontakcie pacjenta z lekarzem. Pomimo tego że sytuacja pandemiczna już dawno uległa unormowaniu, pacjenci wciąż doceniają szerokie możliwości, jakie gwarantuje im ta forma kontaktu ze specjalistą.
Połączenie teleporad i recepty online sprawia, że każdy pacjent może uzyskać potrzebną mu pomoc lekarską bez konieczności wychodzenia z domu. Rozwiązanie to szczególnie często doceniane jest przez osoby:
- niepełnosprawne bądź też z ograniczeniami ruchowymi,
- zamieszkałe na terenie oddalonym od placówek medycznych,
- starsze,
- zapracowane,
- nieposiadające własnego środka transportu.
Na czym polega recepta online?
Recepta online jest receptą, którą lekarz wystawia po zakończeniu konsultacji. Warto podkreślić, że wizyta wcale nie musi odbyć się w trybie stacjonarnym. Coraz większa liczba pacjentów decyduje się na skorzystanie z usług internetowych portali, które umożliwiają kontakt z lekarzami różnych specjalizacji.
Pacjent, który wcześniej założył konto w Internetowym Koncie Pacjenta, dostęp do recepty otrzymuje za pośrednictwem maila bądź też sms-a. Może skorzystać także z mobilnej aplikacji.
Recepta online w całości zapisywana jest w internetowym systemie Ministerstwa Zdrowia. Pacjent otrzymuje ją pod postacią czterocyfrowego kodu PIN bądź też kodu kreskowego, który musi okazać farmaceucie w aptece wraz ze swoim numerem PESEL.
Czy recepta online jest rozwiązaniem bezpiecznym i legalnym?
Pomimo ogromnej popularności telemedycyny i recept online, wciąż duża część pacjentów podchodzi do tego rozwiązania ze sporą nieufnością. A tymczasem trzeba podkreślić, że konsultacja lekarska przez internet bądź też telefon jest również w stanie udzielić pomocy. Specjalista dzięki rozmowie z pacjentem bądź też na podstawie wypełnionego przez niego formularza, zapoznaje się z jego dolegliwościami i planuje proces leczenia.
Pacjenci muszą pamiętać, że to nie oni decydują o tym, czy specjalista wystawi potrzebną receptę. Decyzja ta w całości pozostaje w gestii lekarza. Jeśli ten uzna, że żaden lek na receptę nie okaże się przydatny w przypadku danego pacjenta, może odmówić wystawienia dokumentu.
Polskie prawo głosi, że niemożliwe jest otrzymanie recepty online bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Ta jednak wcale nie musi odbywać się w tradycyjnej formie – pacjent równie dobrze może wybrać konsultację internetową lub telefoniczną.
Artykuł sponsorowany