W ostatnich latach dieta kopenhadzka stała się w pewnym sensie fenomenem w internecie. W styczniu 2018 roku plan pojawił się w jednym z odcinków popularnego programu o tym jak schudnąć i został opisany przez gospodarza programu jako surowa dieta.
Pojawiały się takie opinie na temat diety kopenhadzkie, w której opisywano ją jako jedną z najbardziej przerażających diet ze względu na dzienny limit spożywanych kalorii. W rezultacie okazało się, że jest szczególnie kontrowersyjny i nie jest zalecany przez wielu ekspertów w dziedzinie zdrowia.
Co to jest dieta kopenhadzka? Opinie
Dieta kopenhadzka, znana również jako dieta królewskiego szpitala duńskiego, to 13-dniowy plan, który powoduje utratę wagi do 10kg, dlatego ma opinie kontrowersyjnej diety.
Dieta kopenhadzka jest to ścisła dieta krótkoterminowa, w której kalorie są poważnie ograniczone, a posiłki składają się z żywności wysokobiałkowej i niskotłuszczowej. Pomijając wzrost, wagę, wiek i styl życia, mężczyzna zwykle potrzebuje około 2500 kalorii dziennie, aby utrzymać swoją wagę. W przypadku kobiet liczba ta wynosi około 2000.
Suplementy witaminowe mają być zastąpione brakującymi składnikami odżywczymi, gotowanie na oleju i żywność, której nie ma na liście diety kopenhadzkiej, są zakazane. Osoby, które zdecydują się spróbować tej diety, muszą również pić co najmniej dwa litry wody dziennie.
Działania niepożądane, które należy zgłosić lekarzowi, obejmują skurcze mięśni, zawroty głowy i dezorientację. Jeśli dieta kopenhadzka zostanie pomyślnie zakończona, poszczególne osoby mogą powtórzyć ten proces po dwuletniej przerwie. Ci, którzy zdecydowali się rzucić palenie, nie powinni próbować tego ponownie przez sześć miesięcy.
Dieta kopenhadzka – jadłospis
Chociaż istnieje kilka odmian planu, przykład pierwszego dnia i jadłospisu jest następujący:
- Śniadanie – kawa z pojedynczą kostką cukru,
- Obiad – 400g gotowanego szpinaku podany z dwoma jajkami na twardo i pomidorem,
- Kolacja – 200g stek wołowy z zieloną sałatą, sokiem z cytryny i dressingiem.
Podczas drugiego dnia diety kopenhadzkiej do jadłospisu dodaje się kromkę chleba, a na obiad zamienia się 250 g szynki z jedną filiżanką niskotłuszczowego jogurtu. Kolacja to 200g pieczeni wołowej z takim samym akompaniamentem jak pierwszego dnia.
Jadłospis jest kontynuowany w podobny sposób przez pozostałą część 13 dni, chociaż posiłki nieznacznie się różnią. Innym obiadem może być na przykład miseczka 250 g mieszanki z jednym gotowanym jajkiem i wiórkami marchwi.
Czy dieta kopenhadzka przynosi efekty?
Chociaż plan może spowodować szybkie efekty i utratę wagi ze względu na redukcję kalorii, opinie dietetyków mówią wprost o tym aby nie stosować diety kopenhadzkiej ponieważ jest to niezdrowa dieta ze względu na bardzo ograniczoną podaż kalorii i składników odżywczych. Brakuje w niej składników odżywczych, ponieważ występuje nierównowaga spożycia białek, węglowodanów i niezbędnych tłuszczów. Może to prowadzić do niedożywienia i problemów z energią, ponieważ spożycie kalorii jest ograniczone do 600 do 1000 kalorii dziennie, co stanowi mniej niż połowę zalecanych kalorii dla mężczyzn i kobiet, dlatego można spotkać w sieci wiele negatywnych opinii o diecie kopenhadzkiej.