Dlaczego warto czesać brodę? Kartacze, szczotki i grzebienie do brody

Broda powraca na męskie twarze coraz częściej. Od stuleci zarost uznawany jest za symbol siły i męskości, jednak przez pewien czas przyjmowano, że jedynie gładkie ogolenie cechuje eleganckiego mężczyznę. Dzisiaj wielu panów postanawia odświeżyć swój wizerunek, zapuszczając, a przede wszystkim świadomie dbając o brody i wąsy. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji zarost staje się estetyczną ozdobą twarzy. Staranne, a co najważniejsze systematyczne korzystanie z kosmetyków oraz akcesoriów do brody gwarantuje schludny wygląd, który stanie się dopełnieniem każdej, nawet najbardziej eleganckiej stylizacji. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytania dotyczące czesania i szczotkowania zarostu.

Co daje szczotkowanie brody?

Zanim zaczniemy debatować nad tym, czego używać do wyczesywania zarostu, warto wcześniej powiedzieć, dlaczego w ogóle należy sięgać po akcesoria do tego celu stworzone. Czesanie brody jest równie ważne dla jej zdrowego wyglądu, co używanie różnego rodzaju kosmetyków. Skóra pod zarostem, w momencie, gdy osiąga on pewną długość, przestaje odpowiednio oddychać. Zmniejszony dopływ powietrza skutkuje w nagromadzaniu się martwego naskórka, którego duża ilość nie tylko nieestetycznie wygląda, ale także może powodować późniejsze problemy ze skórą. Codzienne czesanie zarostu pomaga napowietrzyć skórę, usuwając martwy naskórek i inne zanieczyszczenia, takie jak resztki jedzenia i brudy zbierane w ciągu dnia. Dzięki używaniu dobrych szczotek i kartaczy szybko pobudzimy krążenie, dając sygnał skórze do wytwarzania sebum, a cebulkom włosów do wzrostu.

Czym szczotkować brodę?

Skoro wiemy już, jakie dokładnie korzyści pochodzą z regularnego szczotkowania, dobrze jest widzieć, czego do takiej pielęgnacji używać. Wyspecjalizowane w kierunku męskiej pielęgnacji sklepy posiadają w swoich ofertach ogromną bazę produktów, skąd wiedzieć, jaki dokładnie wybrać? Oto trzy najbardziej popularne akcesoria do czesania i szczotkowania zarostu:

Reklama

Szczotka do brody

Czy szczotka do brody to to samo co kartacz? Pojęcia szczotka i kartacz do brody stosowane są przez większość panów zamiennie, jednak nie jest to do końca poprawne nazewnictwo. Szczotka do brody, chociaż bardzo do kartacza podobna posiada zwykły uchwyt, znany nam z klasycznych szczotek do włosów, natomiast kartacz jest go pozbawiony. Ta mała cecha oczywiście nie ma wielkiego wpływu na samo działanie obu akcesoriów, które swoją funkcję spełniają niezależnie od sposobu trzymania.

Kartacz do brody

Kartacze jak i szczotki wyposażone są w cienkie włosie, które umożliwia odpowiednie wyczesanie oraz dotarcie do skóry w celu jej wyczyszczenia i napowietrzenia. Modele akcesoriów do czesania brody dzielimy na dwa rodzaje, ze względu na użyte włosie.

  • Materiał syntetyczny jest na pewno bardziej budżetową opcją, jednak podczas decydowania się na ten wariant warto mieć pewność, że jest to syntetyk najlepszej jakości. Jeśli na siłę przyoszczędzimy na szczotce z syntetycznym włosiem, możemy się niemiło rozczarować, szkodząc swojej skórze i brodzie.  
  • Szczotki i kartacze z naturalnym włosiem z dzika to kaliber dla tych, którzy cenią sobie najlepszą jakość. Struktura włosa dzika jest bardzo zbliżona do budowy włosa ludzkiego, co sprawia, że szczotka nie uszkodzi brody podczas użytkownika. Włosy nie będą się także elektryzowały. Dzięki szerokiej gamie dostępnych twardości i gęstości absolutnie każdy będzie w stanie znaleźć coś dopasowanego do jego potrzeb.

Grzebień do brody

Grzebień do brody przyda się każdemu. Jest to akcesorium małe i poręczne, zatem można je trzymać w kieszeni spodni i używając zawsze gdy jest potrzebne. Grzebień pozwoli rozczesać nie tylko splątaną brodę i niesforne wąsy, ale może pełnić także funkcję klasycznego akcesorium do układania fryzury. W zależności od długości posiadanej brody warto wybrać grzebień o zębach dopasowanej długości. Dla panów, których bolączką jest mocne plątanie się zarostu, proponujemy wybór grzebienia o szerokim rozstawie zębów. Podobnie jak w przypadku włosia szczotek i kartaczy, grzebienie także mogą być naturalne lub syntetyczne. Plastikowe modele są bardzo lekkie i tanie, jednak w przeciwieństwie do wersji drewnianych nie posiadają właściwości antystatycznych. Zatem jeśli zależy ci na tym, by włosy się nie elektryzowały, warto wybrać grzebień drewniany.

Artykuł powstał we współpracy z dlagentlemana.pl

Jakub Borowiecki

Fan ciężki brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę