Jaki skład powinien mieć garnitur?

Termin wełniany garnitur brzmi dosyć znajomo. Nawet nie myślimy o tym, dlaczego akurat wełna jest wykorzystywana jako tkanina na garnitury? Jaki jest powód tej popularności, czym różni się ona od siebie i czy warto nosić garnitury z innych materiałów? O tym w poniższym wpisie.

Historia tkania wełny sięga momenty wynalezienia pierwszego mechanicznego krosna w pierwszej połowie XVIII wieku. Jeszcze wcześniej był on szeroko stosowany przez Szkotów do produkcji masywnych kiltów, które chroniły ciało przed zimnem, deszczem, a nawet służyły jako koce. Wprowadzona została ona w epoce georgianskim i była kojarzona z eleganckim stylem. Od dwustu lat w męskiej odzieży niezmiennie obowiązuje zasada mówiąca o tym, że marynarka musi być skrojona dokładnie do sylwetki i wykonana z najwyższej jakości wełny.

Z roku na rok ewoluuje również przetwórstwo wełny. Fabryki walczą o tytuł producenta najdelikatniejszej i najcieńszej tkaniny.

Wełniana tkanina na garnitury  i jego właściwości

Jaki materiał na garnitur i dlaczego wełna? Chodzi o to, że wełna jest materiałem wszechstronnym stosowanym w branży odzieżowej. Jego praktyczne właściwości są niezliczone. Doskonale izoluje ciepło, ale jednocześnie oddycha, łatwo wchłania oraz usuwa wilgoć oraz jest wytrzymały. Osobną użyteczną właściwością wełnianego garnituru jest to, że nie wymaga prasowania. Wystarczy powiesić garnitur z zagnieceniami pod prysznicem (nie pod wodą) na wieszaku, a dzięki parze samoczynnie przywróci kształt. A Wy jakie materiały na garnitur polecacie?

Jednak taka liczba przyjemnych cech również rodzi mity. Na przykład niektóre źródła podają, że wełna jest zdolna do samooczyszczania. Ze względu na swoją strukturę wełna tak naprawdę mniej  się brudzi. Jest łatwiejsza do czyszczenia jednak nie wyklucza to konieczności odpowiedniej pielęgnacji. Z drugiej strony istnieją specjalne rodzaje zaawansowanej technologicznie obróbki tkanin, które nadają użyteczne właściwości, takie jak wodoodporność.

Wełna i jej rodzaje, czyli idealne materiały na garnitur

Jaki materiał? Wełna! Wełna to oczywiście nie jedyna tkanina, z której wykonane są garnitury, ale jest ona najbardziej uniwersalna. Len i bawełna świetnie nadają się na letnie garnitury, ale łatwo się marszczą i nie nadają się na niskie temperatury. Na jesień i zimę dobrze sprawdza się kaszmir i moher, ale latem będzie w nich za gorąco. Garnitur wykonany ze średniej grubości wełny owczej nadaje się na każdą porę roku. Wełna owcza występuje w kilku postaciach.

Wełna czesankowa, jej nić składa się tylko z długich wełnianych włosków. Dlatego wełna czesankowa charakteryzuje się stabilnością wymiarową i lekkim połyskiem. Taka tkanina jest trudniejsza do rozdarcia, jednak przy dłuższym użytkowaniu może ona zacząć świecić. Nić z wełny czesanej składa się nie tylko z długich, ale również krótkich włosów, a zatem jest włoskowata i nieco mniej trwała. Łatwiej też ulega  rozciąganiu.

Tweed szkocki, co to za materiał na garnitur?

Tweed (szkocki), materiał ten jest szorstki i puszysty, nadaje się na płaszcze i odzież do chodzenia, a cienka wełna czesankowa nadaje się tylko na garnitury. Na szczególną uwagę zasługuje flanela. Jest miękka w dotyku i dobrze zatrzymuje ciepło. Do pierwszej połowy XX wieku rzeczy z niej wykonane były uważane za wyłącznie sportowe lub podmiejskie, ale po tym, jak książę Edward VIII Walii, ówczesny prekursor mody męskiej, odwiedził Stany Zjednoczone we flanelowym garniturze w 1924 roku, po czym materiał stał się nowym standardem odzieży biznesowej.

Ważny jest też współczynnik skręcania się nici wełnianej. Mówiąc najprościej, ile kilometrów przędzy można skręcić z jednego kilograma wełny. Tkaniny z napisem Super (lub „S”) nadają się do 100-120 garniturów, ale skręcona nić powyżej S130 jest na tyle delikatna, że ​​lepiej jest zachować tę wełne na specjalne okazje.

Swoją drogą, kiedy natrafisz na ubraniu napis „ubranie wykonane z mieszanek”, nie zrażaj się tym. Jaki materiał na garnitur nie jest dobry? Oczywiście, jeśli w składzie znajdują się materiały syntetyczne (poliester, wiskoza, akryl) to jakość ubrania zdecydowanie pozostawia wiele do życzenia. Po roku lub dwóch użytkowania czekają na Ciebie szpule i inne niespodzianki. Wyróżnia się też szlachetne mieszanki, wełna owcza z kaszmirem, lnem, jedwabiem  czy alpaką. Ponadto połączenie z tym samym kaszmirem sprawia, że ​​tkanina jest znacznie droższa.

Nie tylko garnitury są wykonane z wełny. Najpierw przychodzą na myśl szaliki, skarpetki i rękawiczki, ale najciekawsze są klasyczne dodatki. Wełniane krawaty i poszetki są nieco luźniejszą opcją w porównaniu z gładkim jedwabiem . Szczególnie dobrze sprawdzą się zimą i jesienią, dodają atrakcyjności, będą pasować do marynarki i mniej formalnego stylu. Twoim zdaniem jaki skład powinien mieć garnitur?

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę