Dom prefabrykowany szkieletowy: przyszłość budownictwa?

Domy prefabrykowane szkieletowe wykorzystywane są w budownictwie w całej Europie, a teraz coraz śmielej wkraczają do Polski.

Czym jest dom prefabrykowany szkieletowy?

Prefabrykacja to nic innego, jak przygotowanie w warunkach fabrycznych poszczególnych elementów budynku. Można wyróżnić kilka jej rodzajów – prefabrykowane mogą być konkretne konstrukcje, które składa się na placu budowy, przegrody lub całe modułyDomy prefabrykowane szkieletowe można bez żadnego problemu wyposażyć w instalacje oraz izolację. Można je również jedno- lub dwustronnie wykończyć. Poszczególne elementy prefabrykowane charakteryzuje wysoka jakość wykonania, dzięki czemu nie trzeba obawiać się o ich trwałość.

Jakie są zalety domów prefabrykowanych szkieletowych?

Jeszcze kilka lat temu domy w Polsce budowane były tradycyjnymi metodami. Dziś jednak coraz częściej inwestorzy sięgają po elementy prefabrykowane, tak aby znacząco przyspieszyć pracę. Jest to podstawowa zaleta prefabrykatów – z ich pomocą można postawić budynek w ciągu kilku dni, a w przypadku bardzo dużych nieruchomości w ciągu kilku tygodni. Najczęściej jednak całość jest gotowa w bardzo krótkim czasie. Budowę można przeprowadzić na tak zwanym „fundamencie oszczędnym”, gdyż lekka konstrukcja nie potrzebuje aż tak solidnych podstaw, jak w przypadku budownictwa tradycyjnego. Domy szkieletowe są też znacznie łatwiejsze w rozbudowie – jest to istotne na wypadek, gdyśmy po jakimś czasie doszli do wniosku, że przydałoby nam się kolejne piętro. Przeróbek w instalacji można dokonać bez konieczności kucia ścian. Warto mieć też na względzie doskonałą izolację, jaką mogą poszczycić się domy szkieletowe prefabrykowane. Nagrzewają się bardzo szybko, dzięki czemu straty ciepła będą minimalne. Bardzo istotnym aspektem jest wytrzymałość domów szkieletowych – jeśli wybierzemy materiały solidnej firmy, takiej jak Danwood, to możemy być pewni, że dom posłuży nam tak długo, jak gdybyśmy budowali go metodą tradycyjną.

Domy prefabrykowane szkieletowe – chwilowy trend czy przyszłość budownictwa?

Domy szkieletowe prefabrykowane to teraźniejszość budownictwa europejskiego, jednak w Polsce dopiero stawiają pierwsze kroki. Niektórzy uważają je za chwilowy trend, inni powielają mit, jakoby ich konstrukcja była niestabilna, nie dając im więcej niż kilkanaście lat. Tymczasem faktem jest, iż prefabrykaty coraz częściej będą stosowane również w naszym kraju. Wynika to z faktu, iż już teraz trudno jest zrealizować budowę metodą gospodarczą w krótkim czasie. Najczęściej trwa ona od 2 do 5 lat, a to naprawdę długo, mając na uwadze na przykład obecny rynek mieszkaniowy. Każdy chciałby jak najszybciej zakończyć budowę i wprowadzić się do własnego domu, jednak nie jest to proste, mając na uwadze procedury związane z budową domu. Warto podkreślić, że obecnie wiele domów budowanych jest metodą gospodarczą, zatem inwestorzy nie korzystają nawet z pomocy profesjonalistów lub korzystają w ograniczonym stopniu. Rekordziści stawiają domy nawet kilkanaście lat. Tymczasem, gdyby korzystali z elementów prefabrykowanych, mogliby to zrobić znacznie szybciej.

Wybór domów prefabrykowanych szkieletowych – dobry sposób na szybkie zakończenie budowy

Domy przyszłości, jak się błędnie uważa, wcale nie muszą mieć futurystycznego wyglądu. Skupiamy się nie tyle na ich prezencji, co sposobie budowy. W tym kontekście można stwierdzić, że elementy szkieletowe prefabrykowane to prawdziwa przyszłość polskiego budownictwa. W Europie natomiast będą one coraz szerzej wykorzystywane – z ich pomocą powstaną nie tylko liczne domy, lecz również budynki gospodarcze czy użyteczności publicznej. Dzięki tej technologii w krótkim czasie można postawić szpitale, domy opieki, szkoły czy przedszkola. Prefabrykaty warto wykorzystać przede wszystkim tam, gdzie nie ma możliwości użytkowania niegdyś wybudowanych nieruchomości. Czasami korzystniejsze będzie ich wyburzenie i postawienie nowych z elementów prefabrykowanych. Podobnie jak w przypadku wieloletnich domów, których remont wiąże się z dużymi, niewspółmiernymi kosztami.

Materiał promocyjny.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę