E-recepta od lekarza bez wychodzenia z domu. Jak to działa?

Dobrze wiemy, jak wielu Polaków odkłada wizytę u lekarza. Szczególnie przy chorobach i schorzeniach, które tylko w nieznaczny sposób oddziałują na zdrowie. Niestety takie odwlekanie może prowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu i nie jest to najlepsze podejście. Oczywiście zrozumiale jest, że żyjemy w zabieganych czasach i nie każdy dysponuje odpowiednią ilością czasu, którą dodatkowo chce przeznaczyć na odbycie wizyty u lekarza. Jednak na szczęście technologia pozwala na konsultacje u lekarza online nawet z możliwością wystawienia recepty.

Cyfryzacja z biegiem czasu wywiera coraz to większy wpływ na życie każdego z nas. Coraz więcej czynności, spotkań, spraw możemy wykonać zdalnie bez konieczności wychodzenia z domu. Podobnie stało się ze służbą zdrowia, dzięki cyfryzacji mamy dostęp do dokumentacji medycznej czy informacji o udzielanych świadczeniach. W Internetowym Koncie Pacjenta (IKO), z którego można korzystać za pomocą przeglądarki, a także aplikacji moje IKO istnieje możliwość sprawdzenia wielu informacji na temat historii leczenia, e-skierowań i e-recept.

Lekarz online

Cyfryzacja służby zdrowia pozwala na nieograniczanie się wyłącznie do lekarzy, którzy znajdują się w okolicach naszego miejsca zamieszkania. Bez przeszkód można skonsultować się ze specjalistą, znajdującym się w dowolnym miejscu z dostępem do Internetu. Co więcej, taki lekarz w razie potrzeby wystawi e-receptę, która zostanie przypisana do dodanego numeru pesel, a instrukcje odnośnie do dawkowania leków będą dodatkowo dostępne w IKO. Szczególnie istotne może to być w kilku przypadkach.

Reklama

Brak dostępu do lekarza w miejscu zamieszkania

Dostęp do lekarza rodzinnego utrudniony jest na obszarach wiejskich, a szczególnie w małych wsiach. Nie tylko często w miejscowości zamieszkania nie ma przychodni i jest ona oddalona o nawet kilkanaście kilometrów, a także często jest czynna tylko w dane dni i w określonych godzinach. Oczywiście nie jest to nic dziwnego, lekarz nie ma tak dużego obłożenia na małych wsiach, dlatego obsługuje kilka przychodni, a także wizyty domowe. Jednak sprawia to, że dostęp do niego jest ograniczony. Szczególnie dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym — starszych, bez prawa jazdy czy niepełnosprawnych. Dzięki konsultacji telefonicznej mogą otrzymać potrzebną e-receptę np. na stałe leki lub zdobyć informacje na temat swojego stanu zdrowia.

Obawa przed wizytą w gabinecie lekarskim

Są osoby, które nie chcą skontaktować się z lekarzem przez swoje obawy, fobie lub nawet strach. Wiele osób obawia się konfrontacji ze specjalistą, szczególnie gdy dana przypadłość czy choroba wynika z ich winy. Oczywiście nie jest to uzasadnione, celem lekarza nie jest wytykanie błędów pacjentowi, ale zapewnienie świadczenia zdrowotnego. Jednak dla takich osób odpowiednim sposobem na pierwszy krok może być kontakt telefoniczny. Zdecydowanie zapewnia większy komfort podczas rozmowy. Naturalnie można się na zdalną wizytę zdecydować, jeśli nie ma przesłanek do stacjonarnej wizyty w gabinecie lekarskim.

Podróż

Konsultacja online może sprawdzić się także podczas wyjazdów. W ramach NFZ jest możliwość skorzystania ze świadczeń zdrowotnych w lokalnych przychodniach, izbach przyjęć czy w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Jednak nie każda osoba będzie uważała, że potrzebuje udać się do placówki NFZ i właśnie w takich przypadkach może zdecydować się na e-konsultację. Bez wychodzenia z domu w szybki sposób można otrzymać zdalną poradę medyczną, w której trakcie sprawdzony zostanie stan zdrowia, a także pacjent otrzyma rekomendacje leczenia, a w razie potrzeby receptę. Dzięki temu nie musi poświęcać czasu na dojazd np. do przychodni. Jednocześnie warto zaznaczyć, że dana osoba musi wstępnie określić swój stan zdrowia i zdecydować, z jakiego świadczenia lub usługi medycznej chce skorzystać.

E-recepta online

To w 2020 roku tradycyjna recepta w formie papierowej została wycofana i zastąpiła ją elektroniczny odpowiednik. Celem tej zmiany było wprowadzenie e-recepty, tak by dokument ten był ujednolicony w Polsce i Unii Europejskiej. Sprawiło to, że lekarz może z dowolnego miejsca ją wystawić. Może on podczas zdalnej konsultacji medycznej zweryfikować stan zdrowia pacjenta, a także podjąć decyzję odnoście wystawienia dokumentu, jakim jest e-recepta online. Jeśli zdecyduje się na przepisanie danych leków, pacjent będzie mógł zrealizować w e-receptę w dowolnej aptece. Może to zrobić za pomocą wydruku lub podając farmaceucie swój numer pesel i kod znajdujący się na e-recepcie. Dodatkowo wszystkie potrzebne informacje na temat dawkowania leków będą znajdować się na Internetowym Koncie Pacjenta.

Warto wiedzieć, że każda osoba może skorzystać z e-konsultacji za pomocą zdalnej porady medycznej, podczas której lekarz może wystawić e-receptę. Jest przecież wiele sytuacji, w których skorzystanie właśnie z takiej formy świadczenia medycznego będzie najodpowiedniejszą opcją. Wiele osób może zdecydować się na tę możliwość zamiast stacjonarnej wizyty lekarskiej. Jednocześnie pamiętajmy, że warto przemyśleć, która opcja będzie najlepsza dla naszego zdrowia.

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki

Fan ciężki brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę