E-sport – podstawowe zasady. O jakich mowa?

E-sport zdobywa coraz większą popularność zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. To znakomita alternatywa dla sportu realnego, który w obecnych pandemicznych czasach jest bardzo mocno ograniczony. To doskonała opcja, by wraz ze znajomymi emocjonować się rywalizacją najlepszych graczy, którzy biorą w tym udział. W poniższym artykule wyjaśniamy, czym jest E-sport i jakimi prawami się rządzi.

Czym jest e-sport?

Na początek trzeba sobie odpowiedzieć na najważniejsze pytanie, czyli czym jest ten E- sport. To nic innego, jak po prostu rywalizacja jedno- lub wieloosobowa. Zawodnicy, czyli w tym przypadku tak zwani pro-gamerzy, biorą udział w różnych dyscyplinach sportów elektronicznych. Początki tej dyscypliny sięgają lat siedemdziesiątych, ale mocniej zaczęła się ona rozwijać pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Obecnie jest bardzo popularna, a pandemia sprawiła, że swój wzrok zaczęło na nią kierować jeszcze większe grono osób.

E-sport i jego podstawowe zasady

Gdy już poznaliśmy definicję sportu elektronicznego, to warto teraz przyjrzeć się podstawowym zasadom tej gry.

Wyróżnia się cztery, które obowiązują podczas takiej rywalizacji.

Jedną z najważniejszych zasad jest w tym przypadku bezpieczeństwo. Niezwykle istotne jest, by taka rywalizacja odbywała się w warunkach, w których nie ma styczności z groźbami, obrażaniem, czy też ogólnym nękaniem.

Bardzo ważnym aspektem jest również różnorodność i szacunek. Biorą w tym udział zawodnicy z całego świata, dlatego też jesteśmy w tym przypadku świadkami tak zwanej wielokulturowości. Niezależnie od tego, kto, jaką ma płeć, kolor skóry, czy też wiek, każdemu z uczestników należy się bezapelacyjny szacunek.

Trzecią wyróżnioną zasadą jest uczciwość. Każda próba tak zwanego hakowania, oszukiwania, czy też innej nieuczciwości, która sprawia, że daje to znaczną przewagę jednej z drużyn, lub jednemu z zawodników, w bardzo dużym stopniu szkodzi legalności e-sportu, a także ma wpływ na to, jak jest on wtedy postrzegany przez widzów z całego świata.

Ostatnią rzeczą, w tej kwestii wręcz nieocenioną, są pozytywne aspekty takiej rywalizacji. Tego typu granie przynosi wiele korzyści, gdyż ma duży wpływ na rozwój naszego umysłu. E-sport pomaga również tworzyć nowe więzy przyjaźni zarówno między członkami naszej drużyny, jak również między zawodnikami z innych zespołów.

Gołym okiem widać, że rozwój tego typu rywalizacji jest na coraz większym poziomie, i ekscytuje nas równie mocno, jak rozgrywki w sporcie tradycyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.