Fakty i mity o boosterach testosteronu

Boostery testosteronu to grupa różnorodnych preparatów, których celem jest podnieść poziom testosteronu w organizmie. Śmiało można je uznać za jedną z głównych grup na rynku suplementów sportowych. Nic w tym dziwnego – boostery mają bowiem wspierać rozbudowę tkanki mięśniowej, niosąc siłę i wyższą wytrzymałość, którą wykorzystać można na siłowni.

Pojawienie się tych substancji stworzyło wiele mitów, które przenikają się z faktami. Prześledźmy te najczęściej powielane!

Fakty o boosterach testosteronu

Na początek przyjrzyjmy się faktom – czyli udowodnionym faktom, które potwierdzają właściwości i sposób działania tych substancji. 

Booster testosteronu może zwiększyć poziom testosteronu u mężczyzn z niedoborem

U mężczyzn z klinicznym niedoborem testosteronu, stosowanie boostera może przyczynić się do zwiększenia jego poziomu. Suplementy te często zawierają składniki tj. D-asparaginian, Tribulus terrestris, które są znane z potencjalnej zdolności do podniesienia tego męskiego hormonu płciowego. 

Booster testosteronu może poprawić wydolność fizyczną i siłę mięśniową

Badania pokazują, że podwyższony poziom testosteronu może przyczynić się do zwiększenia masy mięśniowej, siły i wydolności fizycznej. Ich działanie jest więc zbliżone do działania hormonu, przy okazji:

  • Zwiększając szansę na budowę masy mięśniowej, 
  • Redukując poziom tkanki tłuszczowej, 
  • Poprawiając libido (np. turkesteron — sprawdź)
  • Dodając pewności siebie, 
  • Poprawiając samopoczucie,
  • Wspierając cechy uważane za męskie – tj. niski głos.

Boostery są pochodzenia naturalnego

Zdecydowana większość preparatów dostępnych na rynku bazuje na składnikach pochodzenia naturalnego(link). Przykładem takiej substancji jest żeń-szeń oraz kozieradka pospolita. 

Mity o boosterach testosteronu

Pojawienie się nowych produktów na rynku jak zawsze wygenerowało wiele pytań, wątpliwości i mitów. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich. 

Booster testosteronu może zastąpić prawdziwe leczenie niskiego poziomu testosteronu

Mimo że boostery mogą pomóc podnieść poziom testosteronu, nie są one lekarstwem. Jeżeli cierpisz na kliniczny niedobór testosteronu, powinieneś skonsultować się z lekarzem, który prawdopodobnie zaleci terapię hormonalną.

Boostery nie są lekarstwami i nie służą w profesjonalnej terapii. Ich działanie jest znacznie słabsze niż doustne hormony, które przepisuje endokrynolog.

Uwaga! Aby poznać poziom hormonu, zrób badanie w laboratorium. Pobranie próbki z osocza krwi kosztuje nie więcej niż 35 zł.

Każdy mężczyzna powinien stosować boostery testosteronu

To niezwykle niebezpieczny mit, który może narobić sporo zdrowotnych problemów. Mimo iż testosteron jest kluczowy dla męskiego zdrowia, nie każdy mężczyzna potrzebuje suplementów w postaci boostera. Produkty te zazwyczaj polecane są sportowcom, który pragną osiągać lepsze wyniki na treningach.

Boostery testosteronu nie mają skutków ubocznych

Jak każdy suplement diety, również boostery testosteronu mogą wywołać skutki uboczne (zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu). Nawet to, że pochodzą z naturalnych składników nie zapewnia o ich całkowitym bezpieczeństwie. Tak oto mogą pojawić się m.in. problemy z trawieniem, zmiany nastroju, trądzik czy zwiększony poziom DHT prowadzący do łysienia.

Pamiętaj, że decyzja o zastosowaniu boostera testosteronu powinna być podjęta po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. Jeśli bierzesz leki i cierpisz na choroby przewlekłe – zachowaj szczególną ostrożność! Kupuj także preparaty od zaufanych dostawców — np. od Gym Sanctuary.

Artykuł gościnny.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę