Zapewne każdy z nas uczestniczył w takiej rozmowie, w którym mimo, że temat był dość banalny, czuł się jak po przebiegnięciu półmaratonu. Z drugiej strony zapewne przeżyliście też takie rozmowy, która miała być z założenia trudna, a przebiegła w zaskakująco komfortowy sposób. Zdarzały się też takie sytuacje, w których nie wiadomo dlaczego odnosiliśmy wrażenie, że nasz rozmówca nas całkowicie ignoruje, nawet wtedy kiedy kontekst całej rozmowy na to nie akcentował. Albo odwrotnie, w momencie kiedy osoba, z którą rozmawiamy jest nami bardzo zainteresowana mimo, że rozmowa nie szła tak jak byśmy chcieli. Te wszystkie sytuacje i odczucia, to w głównej mierze wrażenia odnoszące się do mowy ciała i gestykulacji podczas rozmowy. Niewerbalne przekazy, które rozmówca przesyła podczas rozmowy, są przekazywane czasami nieświadomie. Dlatego ważnym czynnikiem jest zapanowanie nad mową ciała oraz gestykulacjami podczas rozmowy, prawidłowe i umiejętne wykorzystywanie tego może przynieść pozytywne efekty.
Gestykulacja podczas rozmowy
W trakcie rozmowy z kimś albo kiedy dopiero ją zaczynasz, z pewnością zależy Tobie na tym aby zrozumieć odbiorcę, co mówi oraz tego w jaki sposób to robi. Musisz słuchać dokładnie, składanych zdań oraz odczytywać mowę ciała. Statystycznie podczas zwykłej rozmowy około 30% informacji przekazuje się słownie, a pozostałe 70% to informacje przekazywane gestykulacjami podczas rozmowy. Czasami mowa ciała potęguje to o czym się mówić. Prawidłowe odczytywanie gestykulacji podczas rozmowy nie jest nauką ścisłą. Nie jest możliwe to aby z samej gestykulacji odczytać zamiary albo myśli danej osoby. To co staje się możliwe, to konsekwentne ustalenie, czy dana osoba jest w dużym stopniu zaangażowana albo nie w rozmowę lub czy jest nerwowa w danej chwili.
Gestykulacja rąk
Warto zadać sobie na początku pytanie czym jest gestykulacja rąk i do czego służy. Gestykulacja rąk wykonywana jest, w głównej mierze po to aby zostać prawidłowo zrozumianym. Gestykulacja rąk wzmacnia i podkreśla pewne akcenty oraz wypowiedzi, wpływa ona również na to w jaki sposób ludzie nas zapamiętują, i to co mówimy. Dodatkowo gestykulacja rąk może zdradzić też, co myślimy i jak się czujemy. Dlatego w dalszej części poznasz popularne gesty rąk, to co zdradzają i jakie mają znaczenie.
Warto znać podstawy i być w pełni świadomym własnych gestów, ponieważ w głównej mierze gestykulacja i mowa ciała zależy od tego jak nas inni postrzegają. Jednym z takich podstawowych gestów jest podanie ręki podczas powitania. Podczas tej czynności niektóre osoby wyrabiają sobie określoną ocenę na to, z kim będą mieć do czynienia. Sama gestykulacja rąk odgrywa kluczową rolę jeżeli chodzi o mowę ciała. Łącząc gestykulacje z wypowiadanymi słowami określa się dzięki temu intencje osoby, która dany gest wykonuje.
Gesty rąk
To w jaki sposób podaje się dłoń, zdradza charakter oraz intencje tego kto wykonuje w danym momencie gest. Gestykulacja to w głównej mierze komunikaty niewerbalne, które są przekazywane nieświadomie. Warto się nauczyć je rozpoznawać oraz we właściwy sposób kontrolować. Wyróżnia się 6 gestów podczas podawania dłoni:
- Pierwszą z nich jest znak dominacji. Podczas witania osoba podająca rękę kieruje wnętrze dłoni do dołu, z kolei osoba witana trzyma dłoń wewnętrzną stroną do góry.
- Kolejnym dość powszechnie stosowanym gestem, który warto znać jest uścisk dłoni z wnętrzem skierowanym w górę. Gest ten stosuje się przeważnie wtedy, kiedy podporządkowujemy się.
- Gest powitania z potrząsaniem ręki osoby, którą się wita do dołu oraz do góry symbolizuje kontakt oficjalny. Jeżeli jest to spotkanie biznesowe poprzez taki gest oddajemy wyraz konwencjonalnej radości oraz nadziei na dobry biznes.
- Uścisk ręki, przy objęciu dłonią dłoni osoby witanej, może odnosić się do serdeczności, zaufania oraz sympatii.
- Kolejnym gestem przy którym należy zwrócić szczególną uwagę to uścisk dłoni przy objęciu drugą dłonią na ramieniu drugiej osoby oznacza chęć zbliżenia się oraz nawiązania przyjaźni. Jednak należy uważać dlatego, że wkraczamy w strefę intymną rozmówcy i w ten sposób możemy wywołać agresję.
- Gest podania rozluźnionej, „flegmatycznej” ręki może oznaczać delikatność oraz brak zdecydowania.
Gesty dłoni znaczenie
Wymienia się również gesty dłoni oraz ich znaczenie, które możemy wyróżnić i mają neutralny charakter co z kolei korzystnie wpływa na wizerunek rozmówcy. Poniżej znajdziecie znaczenia popularnych gestów dłoni.
- Pierwszy wymieniamy neutralny gest, który polega na złożeniu rąk w taki sposób aby wewnętrzne strony były skierowane do siebie, połączone oraz to aby ręce były utrzymywane na naturalnej wysokości.
- Gest dłoni ułożone w tzw. „wieżyczkę” polega na złączeniu opuszków palców jednej ręki z drugą. Znaczenie tego gestu jest to, że nadaje wyglądu intelektualisty oraz eksperta, czyli osoby skoncentrowanej na tym co właśnie mówi.
Stosuje się również gesty dłoni, które mogą mieć znaczenie wytworzenia bariery między rozmówcami i są to:
- Wymienia się gest, który jest jednostronnie zamknięty i polega on na chwytaniu jednej wyprostowanej dłoni, w drugą w okolicach łokcia.
- Poprzez postawę, która wygląda w taki sposób jakbyśmy sami się chwytali, zdradza w pewien sposób niepewność rozmówcy.
- Gest nauczycielki, to taki gest który polega na tym aby spleść dłonie przy klatce piersiowej. W ten sposób uzyskuje się postawę, która stwarza duży dystans podczas rozmowy.
Gestykulacja podczas rozmowy – co zdradzają nasze gesty?
Poprzez analizę gestykulacji podczas rozmowy i postawy ciała można wywnioskować to co zdradzają nasze gesty. W pierwszej kolejności bierze się pod uwagę pod jakim kątem rozmówca zwraca się wobec słuchacza. Zazwyczaj mówi się o tym, że ruch ciała, który jest wykonywany w przeciwnym kierunku do rozmówcy uznawany jest jako niekorzystny znak. Taka postawa może również przybrać postawę odchylenia się bądź oddalenia od rozmówcy. Warto również zwrócić uwagę na to, w jakim momencie podczas rozmowy powstaje taka postawa ponieważ często przybiera sygnał nieszczerości. Podczas rozmowy mogą się również pojawić różne inne formy gestykulacji, takie jak:.
- Gest otwartej dłoni od zawsze symbolizował uczciwość, wierność oraz posłuszność. Dlatego gest przysięgi składa się z trzymającą ręką na sercu albo uniesioną do góry. Przeważnie w codziennym życiu dwa najbardziej popularne gesty dłoni to trzymanie jej wewnętrzną stroną do dołu albo do góry. Gestykulacja podczas rozmowy w ten sposób okazuje szczerość oraz otwartość. Z kolei kiedy rozmówca chce coś przed nami ukryć, chowa ręce i jest to czynność, która jest wykonywana nieświadomie.
- Dłonie, które są splecione na piersiach symbolizują przyjęcie postawy defensywnej oraz oznaczają to, że rozmówca nie jest jeszcze gotowy do finalizacji negocjacji (jeżeli rozmowa ma charakter biznesowy).
- Zapewne każdy zna to zachowanie, gest stukania palcami po biurku, oznaczanie zniecierpliwienie.
- Nieświadome obgryzanie paznokci podczas rozmowy to gestykulacja, która jest oznaką niepewności.
- Z kolei kciuki w mowie ciała, oznaczają siłę charakteru oraz dominacja nad otoczeniem. Ludzie, którzy wyróżniają się tą cechą zazwyczaj wkładają ręce do kieszeni w taki sposób aby pozostawić kciuki na wierzchu spodni. W obecności takiej osoby należy zachowywać się swobodnie, w naturalny oraz zrównoważony sposób, należy również pamiętać o tym aby nie prowokować takiej osoby.