Facetem Być

moda męska, blog męski i męskie sprawy – rzeczowe porady dla mężczyzn i blog

Główne przyczyny powstawania trądziku- charakterystyka

Trądzik pospolity jest powszechną chorobą skóry, która powoduje pryszcze na szyi, na twarzy, czole, klatce piersiowej, ramionach i górnej części pleców. Przyczyn powstawania trądzików jest wiele, w tym genetyka, wahania poziomu hormonów, stres, wysoka wilgotność oraz używanie tłustych produktów do pielęgnacji ciała. Trądzik pospolity często dotyka nastolatków, ale może wystąpić w każdym wieku.

Co jest przyczyną tego, że u mężczyzn częściej się pojawia trądzik pospolity niż u kobiet?

Produkcja łoju skórnego (sebum) jest odmienna dla mężczyzn, jak i dla kobiet. Po okresie dojrzewania u mężczyzn produkcja łoju jest znacznie większa, co przypisuje się wydzielaniu androgenów (testosteronu), co wyjaśnia, dlaczego mężczyźni mają tendencję do długotrwałego trądziku. Chociaż mężczyźni posiadają mniej gruczołów łojowych, jednak na ogół mają bardziej tłustą skórę. W tym przypadku zaleca się stosowanie proszków na bazie ryżu, w który skład wchodzi kwas salicylowy. Jego zadaniem jest usuwanie nadmiaru sebum i martwej komórki naskórka, minimalizując w ten sposób ryzyko zarówno wyprysków, jak i wrastania włosków na twarzy.

Mężczyźni mają większą zdolność do produkcji kolagenu niż kobiety

Niezależnie od wieku mężczyźni mają wyższą zawartość kolagenu w skórze niż kobiety. W tym przypadku zawartość kolagenu jest bezpośrednio związana z oznakami starzenia się skóry. Powszechnie uważa się, że skóra kobiety jest około 10 lat starsza od mężczyzny w tym samym wieku. Z kolei mężczyźni są mniej wymagający, jeśli chodzi o przyswajanie promieni słonecznych niż kobiety, co oznacza, że ​​nie używają tak dużo ochrony przeciwsłonecznej. Może to pomóc wyjaśnić, dlaczego „10-letnia” różnica wieku na skórze nie jest tak łatwa do wykrycia. Mniejsze uszkodzenia spowodowane przez promieniowanie UV  mogą wydłużyć skórę mężczyzny o lata i zrównoważyć korzyści wynikające ze zmniejszonego wewnętrznego starzenia.

Golenie zapewnia mężczyznom dodatkowe korzyści w pielęgnacji skóry

To częste złuszczanie zewnętrznych warstw naskórka może przyczynić się do bardziej młodzieńczego wyglądu skóry. Jednak może ono również podrażniać skórę i prowadzić do wrastania włosków lub guzków, jeśli nie będziesz ostrożny. Po goleniu należy  szczególnie zadbać o swoją skórę poprzez stosowanie kremów nawilżających po to, aby uniknąć zanieczyszczeń, odwodnionej skóry oraz wrastających włosków.

admin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wróć na górę