Hipergamia – czy kobietom zależy tylko na pieniądzach?

Normalną rzeczą jest to, że każdy z nas ma, bądź kiedykolwiek był w posiadaniu listy, w której zapisywał cechy jakie powinna posiadać perfekcyjna kobieta. Najpopularniejsza a zarazem najbardziej pożądaną cechą takiej partnerki jest inteligencja, wygląd oraz niebywałe poczucie humoru. Mimo wszystko niezwykle ciężko jest znaleźć dobrą partię a z kolei coraz częściej słyszy się o formowaniu się grup kobiecych, którym zależy tylko i wyłącznie na partnerach, którzy mają wysoki status majątkowy. Niegdyś mówiono na to ślubem rozsądku, obecnie przyjęło to nową nazwę – hipergamia.

Hipergamia – co to znaczy?

Co to znaczy i jaka jest definicja tego słowa? Hipergamia to słowo, które zrodziło się z kultury hinduskiego społeczeństwa kastowego, jego znaczenie przybiera formę zaślubin osób, którzy znajdują się wysoko w hierarchii społecznej. Oczywiście występuje w tym przypadku również odwrotny proces, który nazywany jest hipogamią, czyli w tym przypadku dochodzi do zaślubin osoby z niższej warstwy społecznej. Z kolei jest również często stosowany termin homogamia, czyli sytuacja, w której poszukuje się partnera z tej samej klasy społecznej. Te wszystkie terminy zrodziły się w XIX wieku w momencie kiedy doszło do tłumaczenia hinduskich tekstów na język angielski. W kulturze hinduskiej, hipergamia dotyczyła kobiet a hipogamia mężczyzn.

Hipergamia oczywiście nie była uprawiana tylko i wyłącznie na terenach Indii, ten zwyczaj był niezwykle popularny również w Europie oraz w Azji. Co to znaczy? Najczęściej takie proporcje były stosowane w czasach średniowiecznych. Ta metoda jest niezwykle stara i występowała nawet w epoce starożytności. Cały proces doboru odpowiedniego mężczyzny miał na celu, dzięki posiadanemu bogactwu, zapewnić swojej hipergamicznej partnerce bezpieczeństwo, tym samym często do takiej kobiety wędrował z automatu wysoki status społeczny. .

Hipergamia – na czym polega?

Tak więc na czym dokładnie polega hipergamia? W pierwszej kolejności najczęściej znaczna część osób jest oburzona tym, że poślubienie kogoś tylko ze względu na jego status, majątek oraz posiadane bogactwo jest czymś eufemistycznym czy nawet cynicznym. Taki stan rzeczy nie ma nic związanego z prawdziwą miłością, z kolei antropolodzy twierdzą, że hipergamia jest uwarunkowane ewolucyjnie.

W takim razie na czym to polega? Tak właściwie cały wybór polega na tym, aby dobrać takiego męża, który będzie w stanie zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo potomstwu, z kolei te będzie żyć wystarczająco długo by się dalej rozmnażać i przedłużać linię krwi. Oczywiście to wszystko brzmi mało romantycznie jednak jest to rozsądne podejście.

W dawnych czasach, w pakiecie otrzymywano gospodarstwo rolne, dostęp do wody pitnej oraz żywności. Taki samiec alfa, który był w posiadaniu takiego zaplecza na starcie wskakiwał wysoko w rankingu i pozostawiał całą konkurencję w tyle. W obecnych czasach, wszystko jest bardziej skomplikowane a definicja hipergamii przybrało odmienna formę. W tym przypadku jest brane wiele innych rzeczy choć zamysł pozostał bez zmian.

Oficjalne badania z 1980 oraz 2021, które zostały przeprowadzone przez dość znanych antropologów, potwierdzają to, że współczesne kobiety, które są wykształcone, w takim stopniu jak mężczyźni, w dalszym ciągu wybierają tych partnerów, z wyższym statusem społecznym oraz zarobkami . Ciekawostką jest również to, że podczas gdy kobiety wybierały swoich partnerów z gorszym wykształceniem to w dalszym ciągu generowali znacznie wyższe dochody niż swój partnerki.

Mimo, że wszystko się ciągle zmienia to w dalszym ciągu proces hipergamii pozostaje bez zmian. Czyli kobiety w przeważającej części wciąż szukają tych partnerów, którzy zapewnią swoim partnerkom odpowiedni poziom życia i zapewnią bezpieczeństwo potomstwu.

Hipergamia z punktu widzenia mężczyzny

Oczywiście warto teraz spojrzeć na to z punktu widzenia mężczyzn. Co jest przyczyną , że mężczyźni pozwalają na to, i akceptują hipergamie, kiedy jest to zauważalne gołym okiem? Odpowiedź na to pytanie jest niezwykle proste. Tak naprawdę takie związki związki się uzupełniają, bowiem na każdą hipergamiczną partnerkę przypada hipogamiczny partner. No w dalszej części odpowiedzi wkraczają aspekty ewolucyjne, czyli partner zazwyczaj akceptuje znacznie niższy status społeczny kobiety, oczywiście to wszystko jest spowodowane dużą atrakcyjnością kobiety, i to że jest płodna oraz zdrowa.

Hipergamia to oczywiście nie jest wyłącznym skutkiem ubocznym postępującej ewolucji. W rzeczywistości taka forma, w której dobiera się partnera czy partnerkę, ma przede wszystkim związek z tą metodą, w jaki przez większą część naszej historii była tworzona przez społeczną hierarchię. Gdyby cofnąć się wstecz to jeszcze nie tak dawno kobiety nie miały za dużo możliwości, by w takim aspekcie finansowym dogonić potencjalnego partnera. Dawniej kobietom tak naprawdę były w pewnym sensie ograniczone, nie miały dostępu do wielu rzeczy. Ciekawostką było również to, że prawo spadkowe było najczęściej na niekorzyść kobiet.

Śmiem twierdzić, że niegdyś po prostu nie pozwalano na to aby generowały dochód. W taki właśnie sposób wykreowała się wizja, w której jedynym wyjściem do osiągnięcia pożądanego statusu ekonomicznego była właśnie hipergamia.

Hipergamia – co pokazują badania?

Z biegiem czasu nastąpiło wiele zmian, w tym polityka równości płci, która przyczyniła się do znacznej redukcji oraz dysproporcji w takich kierunkach jak władza, ścieżki zawodowej oraz wielu innych dziedzinach. To wszystko spowodowało, że diametralnie nastąpiła zmiana na spojrzenie na związki małżeńskie. W obecnych współczesnych związkach małżeńskich przede wszystkim rozsądek bierze górę, wybór partnera tylko i wyłącznie ze względu na jego status majątkowy nie jest aż tak powszechnym zjawiskiem, choć wiadomo zdarzają się.

Przeprowadzano na temat hipergamii wiele badań, najpopularniejszym z nich jest badanie o nazwie „Singles in America”, które zostało przeprowadzone przez portal internetowy match.com, w tym badaniu wykazano, że 90% osób biorących udział w ankiecie, wskazało, że zależy im na znalezieniu osoby, która będzie ich kochać, potrafiła rozbawić, wesprzeć oraz szanować. Nigdzie nie pojawiła się informacja o pieniądzach. W takim razie warto sobie teraz odpowiedzieć na główne pytanie, które zostało zawarte w tytule. Tak, status społeczny oraz pojemność portfela ma znaczenie, ale jest to coraz rzadsze zjawisko. Pamiętać należy, że my mężczyźni sami wykreowaliśmy hipergamie, i nauczyliśmy kobiety takiego podejścia. W związku z tym warto doceniam te kobiety, dla których osobowość partnera jest na pierwszym miejscu a nie zasobność portfela.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

One thought on “Hipergamia – czy kobietom zależy tylko na pieniądzach?

  1. Wydaje mi się, że sporo się zmienia w tym obszarze, kobiety zarabiają coraz lepiej, no ale oczywiście nadal nie jest tak, że nie ma takich, dla których liczy się tylko kasa. Grunt to dogadać jasną relację w związku już na początku 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę