Ile zarabia asystent sędziego?

Praca na stanowisku asystenta sędziego jest zawodem pożądanym przez młode osoby, które ukończyły pięcioletnie studia prawnicze. Stabilne zatrudnienie, możliwość ciągłego rozwoju i zdobywania doświadczenia to ważne aspekty tej pracy. Jednak codzienne zadania asystenta sędziego nie należą do najłatwiejszych. To właśnie na jego liście zadań jest spora część administracji sądowej. Jest to stanowisko odpowiedzialne i wymagające posiadania określonych umiejętności. Czym się zajmuje i ile zarabia asystent sędziego? Czas się przekonać.

Czym zajmuje się asystent sędziego?

Administracja sądowa to pojęcie szerokie, ale właśnie tym zajmuje się asystent sędziego. Krótko mówiąc – przygotowuje sprawy sądowe od strony dokumentacji. Sporządza orzeczenia i uzasadnienia, trzyma pieczę nad terminami obowiązującymi w sądzie, dokonuje pierwszej analizy akt, które wpłynęły do sądu, przedstawia sędziemu wyniki swojej pracy administracyjnej, naukowej i analitycznej. Asystent sędziego musi biegle poruszać się zadaniach związanych z poprawnym funkcjonowaniem sądu.

Sprawdźmy, ile zarabia asystent sędziego

Asystent sędziego – wynagrodzenie

Codzienne wspomaganie pracy sędziego, sporządzanie projektów ważnej dokumentacji, analiza dokumentów (w tym akt), to zadania, jakie ma asystent sędziego. Wynagrodzenie za ten rodzaj odpowiedzialnej pracy powinno być adekwatne. Czy jest? Raczej tak. Niewielu asystentów narzeka na swoje pensje. Ile zarabia asystent sędziego? Najlepiej zarabiający asystenci sędziów mają szansę na comiesięczną wypłatę w wysokości ponad 5700 złotych brutto. Do tego grona należy aż ¼ wszystkich asystentów w Polsce. Większość z nich pracuje w województwie mazowieckim. Co ciekawe, po analizie statystyk dotyczących tego zawodu, łatwo zauważyć, że wśród pracowników na stanowisku asystenta sędziego przeważają kobiety.

Czy każdy może zostać asystentem sędziego?

Odpowiedź na pytanie, czy każdy może zostać asystentem sędziego, brzmi następująco: i tak, i nie. Zawsze warto się starać o podjęcie takiej pracy, ale trzeba spełniać szereg warunków obligatoryjnych do objęcia tego stanowiska. Kandydat na asystenta sędziego przede wszystkim musi być obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej, a co za tym idzie – korzystać z praw cywilnych i obywatelskich. Musi również posiadać dyplom ukończenia studiów wyższych. Chodzi rzecz jasna o studia prawnicze i posiadanie tytułu magistra w tej dziedzinie. Osoba starająca się o stanowisko asystenta sędziego ma mieć ukończone 24 lata i wyróżniać się nieposzlakowaną opinią i charakterem. Asystent sędziego może podjąć pracę w wielu różnych sądach, między innymi w administracyjnym lub w wojskowym. Jak przedstawiają się zarobki na stanowisku „asystent sędziego”? Wynagrodzenie bywa uzależnione od lokalizacji konkretnego sądu. Dla porównania warto sprawdzić, ile zarabia notariusz. W obu przypadkach konieczne jest ukończenie co najmniej pięcioletnich studiów.

Ile zarabia asystent sędziego? Zarobki osoby na tym stanowisku nie są objęte tajemnicą. Przy wyliczaniu wynagrodzenia dla asystenta sędziego, pracodawcy biorą pod uwagę staż pracy kandydata oraz jego wykształcenie. Nie bez znaczenia jest również rejon i wielkość sądu. Pensja w województwie mazowieckim może różnić się od tej w łódzkim czy opolskim. Uśredniając wynagrodzenie asystenta sędziego (zarobki), wynosi ono około 4500 złotych brutto. Są jednak i tacy, których pensja sięga ponad 5000 złotych brutto. Na to składa się kilka czynników. Niemniej jednak widełki cenowe można zaobserwować. Dla wielu osób praca na stanowisku asystenta sędziego to swoiste przygotowanie do późniejszej roli sędziego. Obecnie, aby zostać asystentem sędziego, nie trzeba posiadać ukończonej aplikacji, więc zdobycie tego stanowiska jest nieco łatwiejsze niż kilka lat temu (zmiana w tym zakresie nastąpiła w roku 2013).

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę