Średnie zarobki osób wykonujących zawód bibliotekarza kształtują się na poziomie od 3 200 do 3 800 złotych brutto miesięcznie. Wiele zależy od tego, czy biblioteka jest publiczna, szkolna, akademicka. Zarobki nie są zatem bardzo wysokie, część osób zarabia najniższą krajową. Wiele osób planujących rozpoczęcie takiej pracy zastanawia się ile zarabia bibliotekarz. W dzisiejszych czasach wysokość wynagrodzenia ma duże znaczenie, każdy ma na utrzymaniu rodziny. Jednak w zawodzie bibliotekarza, jak i wielu innych, są pewne czynniki, które decydują w dużej mierze o zarobkach w tym zawodzie. Oczywistym jest, że pracując w bibliotece zlokalizowanej w dużym mieście, wynagrodzenie będzie wyższe, niż w przypadku prowincjonalnej instytucji.
Ile zarabia bibliotekarz i od czego to zależy?
To, ile zarabia bibliotekarz zależy w dużej mierze od uprawnień, które posiada, w miarę zdobywania kolejnych pensja ulega podwyżce. Najwyższe stawki otrzymują bibliotekarze zawodowi, istotne jest ponadto awansowanie na wyższe szczeble w danej bibliotece. Wszystko to jasno wskazuje, że kwestia ile zarabia bibliotekarz nie jest oczywista i jednoznaczna dla wszystkich. Całkowicie zrozumiały jest fakt, że niższe zarobki dotyczą na przykład stażystów, lub osób dopiero co zatrudnionych. Zarobki bibliotekarzy, którzy regularnie podnoszą swoje kwalifikacje i dążą co rozwoju w swoim zawodzie z pewnością mogą liczyć na więcej, ale też wkładają w to więcej pracy. Wówczas kwestia pensji jest jak najbardziej uzasadniona.
Zarobki bibliotekarzy
W wielu branżach kwestia wynagrodzeń jest zróżnicowana, nie inaczej jest jeśli chodzi o zarobki bibliotekarzy. Te zależą między innymi od usytuowania biblioteki i jej rodzaju, instytucje działające przy uniwersytetach są po pierwsze o wiele większe, a po drugie biblioteki te otrzymują dofinansowania dla swoich pracowników. Siłą rzeczy przekłada się to na zarobki bibliotekarzy. Jednocześnie trzeba nadmienić, że pracująca tam osoba musi mieć stosowną wiedzę na temat zgromadzonych zbiorów. Miejsce to jest odwiedzane przez studentów różnych kierunków, więc niejednokrotnie potrzebne jest wsparcie w poszukiwaniu odpowiednich publikacji. Zasadniczo w bibliotekarstwie panuje pewna hierarchia, zakłada ona podział na instytucje publiczne i naukowe. W tych pierwszych dzieli się pracowników na: młodszego bibliotekarza, bibliotekarza, starszego bibliotekarza, kustosza, starszego kustosza oraz bibliotekarza dyplomowanego. W przypadku bibliotek naukowych ścieżka zawodowa wygląda następująco: pomocnik biblioteczny, magazynier biblioteczny, młodszy bibliotekarz, starszy magazynier biblioteczny, bibliotekarz, starszy bibliotekarz, kustosz.
Praca w bibliotece – zarobki
Powyższe klasyfikacje obrazują, jak rozkłada się praca w bibliotece. Zarobki są właśnie między innymi zależne od stopnia zawodowego. Dla wielu osób, które nie miały okazji spróbować tej profesji, nie ma nic łatwiejszego, niż praca w bibliotece. Zarobki na początku są niższe, ale nie jest to tożsame w żaden sposób z mniejszą ilością obowiązków, ponieważ te ma każdy. Znaczenie ma także forma zatrudnienia, naturalnym jest fakt, że ktoś pracujący w niepełnym wymiarze godzin lub na podstawie innych umów mają niższe wynagrodzenie. Warto przy tym nadmienić, że wśród obowiązku obsługi wszystkich klientów, pracownicy mają również inne zadania. Na przykład instytucje naukowe są delegowane do organizacji konferencji, czy wystaw. Tak więc nie każdy ma predyspozycje do wykonywania pracy w bibliotece, zarobki to jedno, a zakres obowiązków drugie.
Bibliotekarz – o zawodzie i kwalifikacjach
Jakie warunki należy spełnić, aby zostać bibliotekarzem? Zawód wymaga co najmniej zdania matury. Wcześniejsze przepisy wymagały od kandydatów ukończenia studiów wyższych, ale zostały one zniesione. Zasadniczo przyjmuje się, że niemal każdy może wykonywać profesję bibliotekarza. Zawód ten jest dedykowany osobom lubiącym spokój w miejscu pracy i chcącym otaczać się książkami. Ukończenie studiów jest jednak bardzo pomocne w zatrudnieniu jako bibliotekarz. Zawód ten znacznie łatwiej wykonywać mając stosowną wiedzę na temat baz danych, katalogowania publikacji i wielu innych kwestii.