Ile zarabia florysta? O pracy w kwiaciarni

O florystach mówi się, że stanowią przyszłościową grupę zawodową. Wszystkie osoby, które kochają naturę, rośliny i piękne kwiaty, nie muszą traktować tej miłości jedynie jako pasji. Mogą realizować się na tym polu, pracując w kwiaciarni, zakładając własną firmę albo zajmując się tworzeniem stroików i innych ozdób florystycznych, by potem sprzedać je w sieci. Zamiłowanie do roślinności daje bardzo dużo możliwości zatrudnienia. Trudno wyobrazić sobie, że ludzie przestaną kupować kwiaty. Zawsze znajdzie się okazja, która zmotywuje do pójścia do kwiaciarni. Śluby, uroczystości rodzinne, Walentynki, imieniny – za każdym razem kupuje się kwiaty jako wyraz uznania i chęć sprawienia komuś miłej niespodzianki. Praca w kwiaciarni może być naprawdę satysfakcjonująca. Czy wymaga konkretnych kwalifikacji? Ile zarabia florysta? Jakie są opinie doświadczonych florystów o pracy w kwiaciarni? Florysta – zarobki interesują nas najbardziej. 

Czy do pracy w kwiaciarni potrzebne są studia? Praca w kwiaciarni – zarobki

Pracownik kwiaciarni nie musi posiadać studiów wyższych, by móc podejmować się zadań. W tym zawodzie liczą się umiejętności, wiedza o roślinach i inne aspekty, a nie dyplom. Mimo to dużo łatwiej znaleźć pracę jako florysta, gdy posiada się zaświadczenie z ukończonego kursu tematycznego albo studiów podyplomowych na kierunku florystyka. Warto pamiętać, że inne wymagania będą mieli właściciele małych kwiaciarenek, a inne profesjonalnych pracowni florystycznych. Jednak w pracy w kwiaciarni to, ile zarabia florysta, jest zależne od jego doświadczenia i realnych umiejętności, a nie dyplomu.

Jakie umiejętności są niezbędne do pracy w kwiaciarni? Zarobki są od nich zależne!

W miejscu pracy, jakim jest dobra kwiaciarnia, stawki zarobkowe potrafią pozytywnie zaskoczyć. Dużo jednak zależy od umiejętności florysty. Czego się od niego wymaga? Przede wszystkim poczucia estetyki i pewnego zmysłu artystycznego, pozwalającego na tworzenie ciekawych, niebanalnych kompozycji kwiatowych. Tworzenie dekoracji z roślin, które będą ładne, ale też wytrzymałe, dobrze przygotowane, to nie lada wyzwanie. U florystów ceni się pomysłowość i sprawność manualną. Tak naprawdę nie jest to praca, która ogranicza się przebywania w jednym miejscu. Floryści regularnie muszą dbać o dostawy świeżych kwiatów. Spędzają także czas na ozdabianiu kompozycjami kwiatowymi sal weselnych i kościołów. Ważne jest, by floryści znali się na kwiatach, ale też zwyczajach. Muszą wiedzieć, jaki rodzaj i kolor roślin będzie właściwy na konkretną uroczystość. Oprócz zdolności florystycznych powinni umieć też obsługiwać klienta – doradzać, udzielać informacji, wcielać się w rolę kasjera-sprzedawcy. Czasem do roli florysty należy znalezienie śmiesznych życzeń na rocznicę ślubu i dołączenie ich w liściku do bukietu.

Ile zarabia florysta? Zarobki nie są tajemnicą

Ile zarabia florysta? Zarobki te są zależne od rodzaju zatrudnienia. Więcej zarobi właściciel kwiaciarni, mniejsze wynagrodzenie czeka osobę pracującą u kogoś na etacie. Należy pamiętać, że kwiaciarnie intensywnie działają tylko okresowo. Czas różnorodnych świąt może przyczynić się do zwiększenia zarobków nawet kilkakrotnie. Jednak w ciągu roku raczej utrzymują się one na stałym poziomie – ludzie kupują kwiaty okazjonalnie. Ile zarabia florysta? Pracując u kogoś na etacie, może liczyć na pensję oscylującą wokół 3500 złotych brutto. Nie są to oszałamiające stawki, więc w wielu przypadkach dużo bardziej opłaca się pracować na własny rachunek, to znaczy – otworzyć swój biznes, jakim jest kwiaciarnia. Stawki za materiały co prawda stale rosną, ale pracując intensywnie i budując sieć zaufanych klientów, można dobrze wyjść tego typu usługach.

Praca w kwiaciarni – opinie

Jeśli chodzi o pracę w kwiaciarni – opinie są raczej pozytywne. Wiele osób wystawia pracy w kwiaciarni opinie całkiem dobre, chwali sobie tryb, w jakim odbywa się codzienna praca w kwiaciarni. Zarobki także nie są najgorsze, bo wyższe niż najniższe wynagrodzenie krajowe. Co ważne, bycie florystą zobowiązuje do ciągłego uczenia się, poznawania trendów. Udział w szkoleniach to szansa na rozwój i zdobycie nowych znajomości. To praca, w której nie ma czasu na nudę w kwiaciarni. Stawki są na szczęście zadowalające.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę