Praca geologa jest z pewnością nietypowa. Niezbyt duże grono absolwentów szkół średnich wybiera takie studia, a następnie taką pracę. Na czym polega zawód geologa i ile zarabia geolog? Czy w tej branży jest duże zróżnicowanie pod względem zarobków?
Gdzie może znaleźć pracę jako geolog?
Dotychczas popyt na zawód geologa w Polsce nie był zbyt duży. Jednak obecnie, w związku z pomysłem na pozyskiwanie gazu z łupków, może się to zmienić. Okazuje się, że jest coraz większe zainteresowanie zawodem geologa. Zarobki w związku z tym także będą wzrastać.
Zazwyczaj geologowie znajdują zatrudnienie w branży budowlanej, zajmującej się różnego rodzaju inwestycjami drogowymi, czy mostowymi. To geolog ocenia rodzaj podłoża pod budowę, jego rola jest więc znacząca. Pracy jako geolog szukać można również w organach samorządowych związanych z ochroną środowiska i rozwojem. Na takich stanowiskach także potrzebny będzie geolog. Zarobki w urzędach zazwyczaj nie są wysokie, ale z drugiej strony praca jest pewna i stabilna. Wówczas poza pracą w terenie nastawić się trzeba także na przygotowanie rozbudowanej dokumentacji i prezentacji przedstawiających wyniki badań terenowych i możliwości rozwoju infrastruktury pod kątem geologicznym.
Geolog – zarobki
W przypadku zawodu geologa oczywiście bardzo wiele zależy od tego, na jakim stanowisku będzie on zatrudniony i w jakiej firmie. Przeciętne zarobki jako geolog to 4800 złotych brutto. Są one więc dość zbliżone do średniej krajowej. Tak samo jak po niemal wszystkich studiach, także tutaj samo zdobyte wykształcenie nie wystarczy. Konieczne jest ukierunkowanie się na konkretną dziedzinę i rozwój w tym zakresie. Geolog może zdobyć stosowne uprawnienia, dzięki którym może założyć własną działalność polegającą na dokonywaniu pomiarów i badań gleby. Wówczas zarobki także będą wyższe.
Obecnie średnia wypłata w zawodzie geologa to 3200 złotych. Nieliczni liczyć mogą na kwotę 4000 netto. Zdecydowanie to, ile zarabia geolog, zależy od miejsca jego pracy. Na zagranicznych kontraktach zarobić można zdecydowanie więcej. Tam również popyt na tego rodzaju pracę jest większy. Wiąże się to niestety z koniecznością wyprowadzki na stałe albo z rozłąką z rodziną. Geolog ze specjalistyczną wiedzą może jednak zrobić prawdziwą karierę, bo w wielu dziedzinach jest on nie do zastąpienia. Dotyczy to szczególnie krajów, w których wydobycie surowców naturalnych jest podstawą gospodarki. W Polsce nie wykorzystuje się ich w znacznym stopniu, stąd również zapotrzebowanie na prace geologiczne nie jest bardzo duże.
Różne ścieżki kariery zawodowej jako geolog
Jeżeli ktoś kończy studia z pasji, to ile zarabia geolog, schodzi na drugi plan. Tym niemniej także w tej branży wyróżniające się osoby mogą liczyć na prawdziwą karierę i wszechstronny rozwój. Najważniejsze to mieć pomysł na siebie i zdobywać nowe uprawnienia. Dzięki temu jako geolog zarobki mogą być naprawdę wysokie, szczególnie przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Inną ścieżką rozwoju jest kariera naukowa. Wówczas jednak trzeba się wyróżniać nie tylko dobrymi ocenami na studiach, ale także prawdziwą pasją badawczą. Ile zarabia geolog na uczelni wyższej? Wszystko zależy od tego, jak przebiega jego ścieżka awansu. Na najwięcej liczyć mogą ci, którzy realizują granty, szczególnie zagraniczne. W innym przypadku zarobki w polskiej nauce nie są zbyt wysokie.
Wybierając zawód geologa, zarobki nie zawsze są najważniejsze. Pamiętać trzeba, że jest to praca w dużej mierze terenowa. Trzeba posiadać nie tylko odpowiednią wiedzę, ale także warunki fizyczne, aby być w stanie pobierać próbki etc.