Ile zarabia kapitan statku?

Praca na morzu jest bardzo trudna i wymagająca, choć jednocześnie bywa niezwykle ciekawa i pełna wyzwań. Jej specyfika przyciąga ludzi o określonych cechach charakteru. Część osób poszukujących dla siebie odpowiedniej ścieżki kariery zastanawia się z pewnością, jak zostać kapitanem statku. Do jakiej szkoły trzeba iść i jakie kompetencje posiąść? Przede wszystkim jednak tym, co najbardziej pobudza wyobraźnię jest to, ile zarabia kapitan statku. Z pewnością warto poznać szczegóły tego zawodu, by móc podjąć lepszą decyzję w sprawie swojej kariery zawodowej.

Jak zostać kapitanem statku?

Na początek warto wskazać, w jakich miejscach może pracować taki kapitan. Oczywiście wiele zależy od tego czy będzie pływał na morzach, oceanach czy rzekach. Niemal każda jednostka pływająca powinna posiadać swojego kapitana. Jest to zawód związany z ogromną odpowiedzialnością za bezpieczeństwo statku i jego załogi. Kapitan powinien być doskonale zorganizowany, ale też przewidujący, a przy tym musi mieć niezachwiany charakter i cieszyć się doskonałym zdrowiem. Nietrudno zatem domyślić się, że również zarobki kapitana statku są adekwatne do wymagań stawianych przed taką osobą. Obowiązuje go Kodeks morski, który określa obowiązki kapitana, w tym np. konieczność nieustannego przebywania na jednostce w imię zasady, że kapitan schodzi ostatni. Co ciekawe, kapitan ma także pewną moc stanowienia prawa na swojej jednostce, może np. ograniczyć wolność osoby, co do której istnieją podejrzenia o niebezpieczne zachowania. Zatem jak zostać kapitanem statku?

Kapitan żeglugi wielkiej – zarobki i wykształcenie

Nietrudno się domyślić, że kapitanem nie zostaje się wyłącznie z zamiłowania czy nawet z umiejętności. Nawet zgromadzenie dużego doświadczenia nie wystarczy, jeśli nie mamy odpowiedniego wykształcenia. Zanim będziemy mogli liczyć na zarobki kapitana statku, będziemy musieli ukończyć morską szkołę wyższą, która da nam odpowiednie przygotowanie. Warto tam zdobyć wiedzę np. z nawigacji, mechatroniki, żeglugi śródlądowej, mechaniki czy budowy maszyn. Dopiero gdy zdobędziemy wykształcenie w podobnych kierunkach przydatnych w pracy kapitana, możemy rozpocząć ścieżkę ku temu stanowisku. Niezbędne będzie pięcie się po szczeblach kariery. Nikt nie zostaje kapitanem statku z dnia na dzień. Zaczynamy od najniższych stopni, aż po te oficerskie, pozwalające osiągać zarobki kapitana statku.

Ile zarabia kapitan statku

Kapitan żeglugi wielkiej – zarobki i ścieżka kariery

Jest to stanowisko pożądane przez wielu przedstawicieli morskich zawodów. Proces jego osiągania można przyspieszyć zdobywając kolejne certyfikaty i uprawnienia. Zaczynamy od kwalifikacji BHP i PPOŻ, które gwarantują bezpieczeństwo na jednostce pływającej. Dalej mamy świadectwo przeszkolenia z użytkowania radaru A.R.P.A. Kolejnym krokiem jest zdobycie świadectwa operatora GMDSS, które obejmuje wiedzę z zakresu procedur bezpieczeństwa, a także łączności radiowej i satelitarnej. Następnie musimy zostać obserwatorem radarowym żeglugi. Świadectwo jest wydawane przez Urząd Żeglugi Śródlądowej. Na koniec otrzymujemy patent kapitana żeglugi śródlądowej. Dobra wiadomość jest taka, że choć cały ten proces jest kosztowny i czasochłonny, gdyż rozciąga się na około 4-6 lat, to często finansują go sami armatorzy, czyli przyszli pracodawcy kapitanów czy innych członków załogi statku. Zatem na jakie może liczyć kapitan żeglugi wielkiej zarobki? 

Zarobki kapitana statku

Choć to ile zarabia kapitan statku często robi duże wrażenie, to jednak trzeba zaznaczyć jedną bardzo ważną rzecz. Zarobki kapitana statku obejmują tylko czas spędzony na statku. Wynagrodzenia kapitanów statków wycieczkowych, towarowych czy handlowych również będą się różnić. Na ich wysokość będzie wpływać też to, w jaki region się wypływa. Można jednakże przyjąć pewne uśrednione widełki wynagrodzeń. Średnie zarobki oscylują w granicach 20-22 tysięcy złotych. Najniższe wynagrodzenie kapitana statku rozpoczyna się od około 16 tysięcy złotych brutto. To daje nam już pewne rozeznanie w tym, ile zarabia kapitan statku. Jeśli jednak mamy do czynienia ze statkami specjalistycznymi, wówczas wynagrodzenie kapitana takiej jednostki może wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę