Wiele młodych osób chcących wybrać dla siebie odpowiedni zawód związany z motoryzacją bierze pod uwagę pracę lakiernika samochodowego. Zarobki na tym stanowisku oczywiście są tym, co najbardziej interesuje takich ludzi. Nic w tym dziwnego. Ostatecznie w pracy zawsze warto łączyć pasję z dobrymi zarobkami. Zatem ile zarabia lakiernik samochodowy w Polsce? Czy jest to dobry zawód, w którym można liczyć na stabilne zatrudnienie? Jakie wykształcenie trzeba zdobyć, aby móc pracować jako lakiernik?
Lakiernik samochodowy – zarobki a wykształcenie
Jest to zawód, który łączy w sobie z jednej strony doświadczenie i umiejętności manualne, ale też w dużej mierze wymaga pewnej kreatywności. Dlatego też, choć istnieją szkoły zawodowe uczące w tym kierunku i pozwalające zdobyć zawód lakiernika, to jednak dyplom nie zawsze jest wymagany. Na to ile zarabia lakiernik samochodowy wpływa wiele różnych czynników i, mimo że wykształcenie jest jednym z nich, to potwierdzone umiejętności i doświadczenie są od niego ważniejsze. Poza praktyką czy też wrodzonym talentem popartym pewnym doświadczeniem dla pracodawcy będą się liczyły też tzw. umiejętności miękkie. Będzie to na przykład cierpliwość i dokładność, które są niezbędne w prawidłowym wykonywaniu tej pracy. Oczywiście ważne jest to, jakim zdrowiem musi cieszyć się lakiernik samochodowy. Zarobki to zatem niejedyna istotna kwestia. Ważne jest też, aby kandydat na to stanowisko nie miał żadnych chorób związanych z układem oddechowym, takich jak astma. Wiąże się to z pracą z silnymi chemicznymi substancjami. Nie mniej istotny jest także doskonały wzrok pozwalający na dokładne wykonywanie pracy. Na stawkę godzinową lakiernika samochodowego wpływa też bez wątpienia jego umiejętność bezbłędnego rozróżniania kolorów i ich odcieni. Ważne jest zacięcie plastyczne, kreatywność, rozbudowana wyobraźnia i zdolności manualne.
Ile zarabia lakiernik samochodowy w Polsce?
Deficyt dobrych fachowców sprawia, że stawka godzinowa lakiernika samochodowego sukcesywnie rośnie. Wiele zależy od tego, gdzie jest zatrudniony i w jakim systemie pracuje. Jako mediana wynagrodzenia, najczęściej podawana jest kwota 5 tysięcy złotych brutto. Trzeba jednak pamiętać, że skoro mówimy o medianie, to duża część lakierników zarabia mniej, ale jest też spora część, która zarabia więcej. Oczywiście na to ile zarabia lakiernik samochodowy wpływ ma również wielkość firmy. Im większa firma i większe doświadczenie lakiernika, na tym wyższe zarobki może liczyć. Można jednak przyjąć, że stawka godzinowa lakiernika samochodowego na etacie wynosi około 25-30 złotych brutto. Rodzi się zatem pytanie, ile zarabia lakiernik samochodowy netto. To także ważne pytanie, które zadaje sobie wiele młodych osób chcących podążyć w tym kierunku edukacji i kariery zawodowej.
Ile zarabia lakiernik samochodowy netto?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ na to ile zarabia lakiernik samochodowy w Polsce wpływa wiele różnych czynników. Można jednak przyjąć, że osoby znajdujące się w medianie zarobków otrzymują wynagrodzenie od 2800 do 3900 złotych netto. Nie jest to jednak jedyna odpowiedź na to ile zarabia lakiernik samochodowy netto. Dzieje się tak, ponieważ osoba wykonująca ten zawód wcale nie musi pracować na etacie. Może stworzyć też własny biznes, który choć jest bardziej ryzykowny, to jednak daje nieograniczone możliwości rozwoju i zarabiania pieniędzy. Wówczas już to ile zarabia lakiernik samochodowy przekracza medianę.
Ile zarabia lakiernik samochodowy w Polsce i gdzie pracuje?
Oczywiście kolejną ważną kwestią jest również to, gdzie pracuje lakiernik samochodowy. Wiemy już, że nierzadko są to prywatne warsztaty samochodowe. Trzeba jednak przyznać, że choć praca w takim miejscu ma swoje zalety, to zwykle jest gorzej wynagradzana i rzadko można liczyć na uznanie w postaci premii. Inaczej sprawa wygląda w fabrykach samochodów, gdzie doświadczony lakiernik może otrzymać nie tylko wyższe wynagrodzenie i premie, ale też inne benefity takie jak dodatkowe ubezpieczenie, dofinansowania do urlopów itp. Oczywiście dla wielu osób najwięcej zalet będzie miała jednakże praca w swoim własnym warsztacie, pod własnym nazwiskiem i marką.