Mediacje są doskonałym rozwiązaniem, gdy dwie strony konfliktu nie mogą samodzielnie dojść do porozumienia. Mediacje mają na celu znalezienie sposobu na rozwiązanie problemu bez konieczności podejmowania sporu sądowego. Czasem mediacje taki właśnie spór kończą, a obie strony wychodzą z sytuacji zadowolone z podjętych decyzji. Można je prowadzić w każdego rodzaju sprawach, zarówno rodzinnych, jak i na przykład karnych. Kim jest mediator? Ile zarabia mediator i jak nim zostać? Dowiedzmy się wszystkiego, co warto wiedzieć o mediacjach i mediatorach.
Mediator – kto to? Kto może być mediatorem?
Bezstronna osoba, która w sposób spokojny, opanowany i racjonalny wyjaśnia stronom konfliktu zdanie każdej z nich, to mediator. Ludzie w nerwach i silnych emocjach nie zawsze myślą racjonalnie. Agresywne zachowania czy niepotrzebne słowa utrudniają komunikację i oddalają od dojścia do porozumienia. Wzajemne słuchanie siebie bywa trudne. W takich sytuacjach sprawdza się mediator, który usprawnia rozmowę, ułatwia komunikację. Nie stoi po żadnej ze stron, lecz ocenia sytuację jako osoba „stojąca obok”. Widzi sprawę z perspektywy obu stron, każdej z nich przekazuje punkt widzenia i doprowadza do ustalenia satysfakcjonujących rozwiązań. Mediator nie rozstrzyga spraw, a stara się przyczynić do dojścia do porozumienia za zgodą obu stron. Ułatwia wzajemne słuchanie i próbuje doprowadzić do sytuacji, w której obie strony zaczynają rozumieć swój punkt widzenia. Na pytanie „mediator – kto to?” można odpowiedzieć następująco: neutralny uczestnik rozmowy dwóch stron, między którymi zaistniał jakiś konflikt. Statystyki nie kłamią – coraz więcej spraw kończy się podpisaniem ugody właśnie dzięki pracy mediatorów sądowych. Mediator kojarzy się czasami ze stanowiskiem, jakie pełni psycholog w biznesie. Rodzi się pytanie dotyczące zawodu „mediator sądowy” – jak zostać osobą zatrudnioną na tym stanowisku? Przekonajmy się, przechodząc do kolejnego akapitu.
Jak zostać mediatorem? Mediator – kto to?
Osoby, które posiadają dyplom ukończenia studiów psychologicznych, pedagogicznych czy socjologicznych, mogą ubiegać się o stanowisko mediatora. Jak zostać mediatorem, jeśli skończyło się inny kierunek? Można podjąć specjalny kurs przygotowujący do pracy w tym zawodzie albo zdecydować się na dodatkowe studia podyplomowe z zakresu mediacji. Gdy spełnia się wszelkie potrzebne do bycia mediatorem sądowym wymagania, to nietrudno o znalezienie pracy nawet bez doświadczenia.
Mediator sądowy – wymagania. Jak zostać mediatorem?
Wyznaczniki co do pracy mediatora są jasno określone. Jakie warunki musi spełniać mediator sądowy? Wymagania te zdefiniowane są przez Ministra Sprawiedliwości. W świetle stosownego rozporządzenia mediatorem może zostać osoba, która ukończyła osiemnasty lub dwudziesty szósty rok życia (to zależy od rodzaju spraw, jakimi ma się zajmować). Niezbędne jest także posiadanie polskiego obywatelstwa i co za tym idzie, pełni praw cywilnych. Mediator nie może być osobą karaną. To, że musi dobrze znać się na mediacjach, chyba nie trzeba wspominać? Mamy nadzieję, że teraz każdy już będzie wiedział, kto może być mediatorem i jakie warunki musi spełniać.
Ile zarabia mediator?
Mediatorzy zazwyczaj nie pracują w pełnym wymiarze godzin. Są nieco jak freelancerzy, wykonujący wolny zawód. Dla wielu prawników, psychologów czy absolwentów pedagogiki resocjalizacyjnej, bycie mediatorem jest zajęciem poza stałą pracą, czymś dodatkowym, dzięki czemu mogą dorobić do swojej regularnej pensji. Uznanym sposobem rozliczania się za mediacje, jest opłata za godzinę pracy mediatora. Zazwyczaj jest to 100-150 złotych za godzinę, czasem więcej. Dużo zależy od miasta i sytuacji, w której mediator ma pomagać.
Wynagrodzenie mediatora w sprawach karnych
Wiemy, ile zarabia mediator. Czy wynagrodzenie mediatora w sprawach karnych jest takie samo? Można powiedzieć, że podobne. Koszt mediacji w sprawach karnych wynosi 120 złotych. Warto podkreślić, że wynagrodzenie za mediację w sprawach karnych to koszt, który zazwyczaj ponosi Skarb Państwa. To bardzo dobry zawód – mediator sądowy. Jak zostać takim specjalistą? Kto może być mediatorem? Mamy nadzieję, że rozwijaliśmy wątpliwości i wyjaśniliśmy, jakie jest wynagrodzenie mediatora w sprawach karnych.