Stałe zatrudnienie, jasno określone zadania i satysfakcjonujące wynagrodzenie – oto dlaczego coraz więcej Polaków chce pracować na poczcie. Poczta polska to dobre miejsce dla osób, które cenią sobie stabilizację finansową, a także możliwość rozwoju, na przykład poprzez branie udziału w licznych szkoleniach, czy też szansa na awans. Z pewnością jest to zajęcie dla osób, które lubią pracę z ludźmi. Na czym polega praca na poczcie? Jakie ma obowiązki i ile zarabia naczelnik poczty? To nie są żadne poufne informacje.

Na czym polega praca na poczcie?
Przez urząd pocztowy przechodzi codziennie nawet kilkaset osób. Każda z nich wymaga indywidualnej obsługi, pomocy, rozmowy. Niektórzy przychodzą wysłać paczkę albo zrobić opłaty, a inni tylko spytać, ile kosztuje znaczek na list. Obsługa klienta to główne zadanie osób pracujących na poczcie. Obsługa ta oznacza nie tylko kontakt z klientem, ale też sprzedaż produktów dostępnych w urzędzie pocztowym (widokówki, kalendarze, książki i inne artykuły papiernicze) oraz dystrybucję paczek i listów. Pracownik poczty jest jednocześnie kasjerem, doradcą klienta i osobą wydającą listy oraz inne przesyłki. Druga strona pracy na poczcie to stanowisko listonosza. Przeznaczone dla osób, które nie przepadają za stacjonarną pracą i wolą być w ciągłym ruchu.
Obowiązki naczelnika poczty polskiej
Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli pracownik poczty polskiej zajmuje stanowisko naczelnika. Oprócz podstawowych zadań, takich jak profesjonalna obsługa klientów, ma inne obowiązki. Przede wszystkim kieruje całym zespołem, organizuje szkolenia i dba o właściwą komunikację pomiędzy pracownikami poszczególnych działów. To ważna i odpowiedzialna rola. Prowadzi raporty dotyczące codziennej pracy placówki i ma stały nadzór nad bezpieczeństwem powierzonych poczcie dóbr. Od naczelnika poczty polskiej nie wymaga się posiadania dyplomu ukończenia studiów wyższych, choć jest on mile widziany. Ważna jest natomiast znajomość produktów i ofert poczty polskiej, bezbłędna obsługa komputera (w tym programów typowo pocztowych).
Ile zarabia naczelnik poczty polskiej?
Pracownik poczty polskiej, będący na stanowisku kierowniczym, ma wyższą pensję niż współpracownicy. Być może dlatego tak wiele osób aplikuje na stanowisko, jakim jest „naczelnik poczty polskiej”. Zarobki naczelnika mogą sięgać nawet 5000 lub 6000 tysięcy złotych brutto miesięcznie. W niektórych urzędach pocztowych doświadczeni naczelnicy mają szansę na zarobki rzędu 7500-10000 złotych brutto.
Naczelnik poczty polskiej – zarobki
Ile zarabia naczelnik poczty? Wiele osób zastanawia kwestia naczelnika poczty polskiej – zarobki i sposób zatrudnienia. Zdecydowanie więcej niż wynosi obecnie najniższa krajowa pensja. Jest to jednak w pełni zasłużona stawka, biorąc pod uwagę zakres obowiązków naczelnika. Odpowiedzialność za sprawne funkcjonowanie całego oddziału nie należy do najłatwiejszych zadań. Realizacja wszelkich wytycznych, dbanie o codzienną pracę i dokumentację to zadania niezwykle absorbujące. Osoba na kierowniczym stanowisku nie tylko musi kierować grupą ludzi, ale także wykazywać się zdolnościami organizacyjnymi i analitycznymi. Wynagrodzenie za tak szeroki zakres zadań powinno być odpowiednio wysokie i wielu przypadkach takie właśnie jest.