Niewiele osób wie, jak potrzebnym, a jednocześnie wszechstronnym zawodem jest ślusarz. Zarobki na tym stanowisku mogą być zróżnicowane tak bardzo, jak zróżnicowana jest praca w tym zawodzie. Taka osoba musi lubić majsterkowanie, powinna być kreatywna i pomysłowa. Mitem jest stwierdzenie, że stanowisko ślusarskie ogranicza się wyłącznie do dorabiania kluczy oraz otwierania zatrzaśniętych zamków. Zawód ten jest bardzo różnorodny, a przez to również i wynagrodzenie na tym stanowisku może być odmienne w różnych miastach i firmach. Ile kosztuje ślusarz? Jak zostać ślusarzem? Czy jego zarobki mogą być satysfakcjonujące?
Stanowisko ślusarskie – co robi ślusarz?
Choć większość z nas kojarzy zawód ślusarza właśnie z dorabianiem kluczy czy wzywaniem takiego fachowca do zatrzaśniętych drzwi, to jednak jest on znacznie bardziej wszechstronny. Stanowisko ślusarskie wiąże się z ogromną wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami, które czasem są wrodzone, ale mogą być też nabyte. W dużym uogólnieniu ślusarz zajmuje się obróbką metali. Można jednak wyróżnić kilka specjalizacji w ramach tego zawodu. To ile zarabia ślusarz wiąże się z jego doświadczeniem, ale i miastem, w jakim pracuje oraz z wielkością i rodzajem firmy. Zatrudnienie na tym stanowisku można znaleźć, chociażby w zakładach produkcyjnych związanych z przemysłem metalowym. Ślusarz może brać udział w tworzeniu części zamiennych, półfabrykatów czy produkcji narzędzi. Bardzo często też można zauważyć oferty pracy dla ślusarzy w przemyśle maszynowym, samochodowym i wielu innych. Co ważne, to jakie ma ślusarz zarobki zależy też od tego czy działa na etacie, czy prowadzi własny punkt.
Ile zarabia ślusarz?
Na jego zarobki wpływ będą miały wspomniane już czynniki, trzeba jednak przyznać, że jest to deficytowy zawód. To oznacza, że mamy do czynienia z coraz mniejszą liczbą fachowców odpowiednich właśnie na to stanowisko. A to przekłada się z kolei na rosnące zarobki tej grupy zawodowej. Dlatego też coraz częściej to, jakie ma ślusarz zarobki robi wrażenie. Średnia pensja nawet dla osób początkujących w tym zawodzie utrzymuje się na poziomie około 3500 złotych miesięcznie. Bardziej doświadczeni rzemieślnicy mogą liczyć już na zarobki zbliżone do 5000, a nawet 6000 złotych miesięcznie. Oczywiście im większe doświadczenie i umiejętności takiej osoby, tym lepsze wynagrodzenie może ona liczyć. Ślusarz, który jest pewien swoich zdolności i ma odpowiednie doświadczenie może z kolei założyć własny warsztat, a wówczas jego zarobki mogą być znacznie wyższe. Pewne dane na ten temat daje nam to, ile kosztuje ślusarz i jego usługa, gdy musimy z niej skorzystać w podbramkowej sytuacji.
Ile kosztuje ślusarz?
Warto w tym miejscu zaznaczyć, że taki specjalista pomoże nam otworzyć nie tylko drzwi do budynku np. domu czy mieszkania, ale też do samochodu. Za jego usługę przyjdzie nam zapłacić od 100 do nawet 500 złotych. Wiele zależy od tego, z jakim zamkiem czy wkładką mamy do czynienia, ale też z tym, czy ślusarz musi dojechać z daleka. To zatem najprostsza odpowiedź na to, ile kosztuje ślusarz. Musimy przygotować się na to, że wydamy na to kilkaset złotych. Ta kwota daje nam pewne wyobrażenie na temat tego, ile miesięcznie może zarabiać rozchwytywany ślusarz prowadzący własną działalność gospodarczą.
Jak zostać ślusarzem?
Dla wielu osób jest to bardzo kuszący zawód. Zwłasza, że takich fachowców jest coraz mniej, a zapotrzebowanie na nich rośnie. To dobrze rokuje na zarobki. Czy zatem łatwo jest zostać ślusarzem? Przede wszystkim ważne są naturalne predyspozycje do tego zawodu. Jeśli lubimy majsterkować, a do tego jesteśmy kreatywni, to taka praca będzie idealna. Od czego zacząć? Najlepiej myśleć o tym już podczas wyboru szkoły średniej. To właśnie zasadnicze szkoły zawodowe pozwalają zdobyć pierwszą ważną wiedzę i doświadczenia dla ślusarza. Dalej pozostaje już rozwijać się we własnym zakresie i szukać dodatkowych szkoleń czy kursów. Osoby, które chcą się przebranżowić również mogą z nich korzystać, by zdobyć właśnie ten zawód.