Ile zarabia szef kuchni?

Jakie są zarobki szefa kuchni? Czy w tym zawodzie można liczyć na wysokie wynagrodzenie? Zdecydowanie tak, ale trzeba mieć niemałe doświadczenie. Choć branża gastronomiczna jeszcze do niedawna kojarzyła się raczej z dość dochodową, to okres pandemii i wielokrotnie wprowadzanych lockdownów mocno nią zachwiały. Statystyki są jednak optymistyczne. Mimo że Polacy najczęściej sami gotują w domu, to jednak duża grupa młodych osób zdecydowanie chwali sobie możliwość wyskoczenia do restauracji raz w tygodniu, jak również zamówienia jedzenia na wynos. Zatem ile zarabia szef kuchni? Czy są to wysokie wynagrodzenia? A także czy łatwo jest teraz znaleźć pracę w tej branży?

Praca szefa kuchni – Warszawa

Mimo ewidentnych zawirowań w gastronomii spowodowanych pandemią większość restauracji i innych lokali gastronomicznych wychodzi na prostą. Czy to oznacza, że łatwo jest znaleźć pracę szefa kuchni? Warszawa jest jednym z tych polskich miast, w których zdecydowanie łatwiej o pracę w tym zawodzie. Wiąże się to z faktem, że jest to bardzo duże miasto, które nie tylko samo w sobie ma wielu mieszkańców, ale też przyciąga spore rzesze turystów oraz studentów. Dlatego też pracę szefa kuchni Warszawa może zaoferować właściwie bez problemu, choć różnie może to wyglądać z kwestią zarobków i będą one dość zróżnicowane.

Ile zarabia szef kuchni

Praca szefa kuchni – Wrocław i miasta turystyczne

Także miasta turystyczne są tymi zagłębiami, w których stosunkowo łatwo o pracę szefa kuchni. Wrocław łączy w sobie cechy metropolii, miasta akademickiego, a także miejsca, które przyciąga wielu turystów. Łatwo zatem przypuszczać, że baza restauracji czy obiektów hotelowych z restauracjami będzie dość rozbudowana. To z kolei wiąże się z faktem, że praca szefa kuchni Wrocław jest również dość łatwa do zdobycia. Wysokie zarobki wcale jednak nie muszą wiązać się z dużym miastem. Gastronomia mocno wiąże się z turystyką i obie te branże przenikają się wzajemnie i na siebie wpływają. Dlatego też dobry kucharz może liczyć na wysokie zarobki nawet w stosunkowo niewielkiej miejscowości, pod warunkiem, że jest ona atrakcyjna turystycznie i przyciąga wielu zwiedzających.

Szef kuchni – zarobki – od czego są uzależnione? 

Wiemy już, ja ile popularnym i potrzebnym zawodem jest szef kuchni. Zarobki na tym stanowisku również nie należą do pilnie strzeżonych tajemnic. Z pomocą przychodzą nam statystyki zbierane między innymi przez popularne portale poświęcone wynagrodzeniom i karierze. Warto jednak pamiętać, że to, jakie ma szef kuchni zarobki jest uzależnione nie tylko od miasta czy prestiżu restauracji w jakiej pracuje. Oczywiście, im większe miasto, tym większe zarobki. Jednak są takie miejsca, w których zarobki szefa kuchni znacznie przewyższają średnią. Do takich trzeba zaliczyć między innymi pracę szefa kuchni na statkach wycieczkowych i innych. Praca tego typu jest związana z dodatkowymi niedogodnościami, takimi jak konieczność opuszczenia domu nawet na kilka tygodni czy miesięcy. Trzeba jednak przyznać, że się opłaca, ponieważ taki kucharz może liczyć nawet na 20-25 tysięcy złotych brutto miesięcznie.

Ile zarabia szef kuchni w Polsce?

Oczywiście wiele zależy od tego, jaki stopień wykwalifikowania posiada dany kucharz. Jednakże średnie zarobki szefa kuchni w Polsce kształtują się na poziomie około 6000 zł brutto. Jedna czwarta ankietowanych kucharzy zarabia ponad 7700 zł brutto miesięcznie. Najgorzej wynagradzani kucharze zarabiają około 4600 zł brutto. Trzeba jednak przyznać, że choć rozrzut pomiędzy tymi wynagrodzeniami jest spory i sięga nawet kilku tysięcy złotych, to jednak niemal każdy szef kuchni może liczyć na pewne dodatkowe korzyści związane z jego miejscem pracy. To ile zarabia szef kuchni jest jedną sprawą. Dalej trzeba jednak wziąć pod uwagę takie kwestie jak benefity dla pracowników. A tych jest niemało i często stanowią pewną ulgę w planowaniu domowego budżetu rodzin kucharzy. Około 20% szefów kuchni może liczyć na przykład na atrakcyjną zniżkę na firmowe produkty i posiłki. Niekiedy są one darmowe lub ich koszt jest symboliczny. Do innych benefitów należą także częste imprezy integracyjne, a niekiedy również dodatkowe ubezpieczenie czy dofinansowanie do karty multisport.

Jakub Borowiecki

Fan ciężki brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę