Jak dobrać koszulę męską do sylwetki? 8 praktycznych porad

Koszula męska to element garderoby, który powinien znaleźć się w garderobie każdego pana. Można nosić ją na co dzień w casualowym wydaniu, ale przede wszystkim świetnie sprawdzi się w połączeniu z garniturem na formalne okazje. Niektórzy mężczyźni ubierają je jedynie na uroczystości, inni panowie z kolei noszą je na co dzień. W każdym z tych przypadków ważne jest, aby zarówno krój koszuli, jak i rozmiar były odpowiednio dopasowane do sylwetki.

Podstawowe typy męskiej sylwetki

Na samym początku warto przyjrzeć się typom męskiej sylwetki. Nie ma jednej prawidłowej – każdy z nas jest inny i dobrze, aby nasz strój był odpowiednio do niej dobrany. To pozwoli zakryć to, co niekoniecznie chcemy uwydatniać, jak i podkreślić odpowiednie elementy i sprawić, że całość będzie wyglądać naprawdę dobrze.

Do podstawowych rodzajów budowy męskiego ciała zalicza się trójkąt, ołówek, jabłko oraz gruszkę. Do określenia, jakim typem sylwetki jesteś, niezbędny będzie metr, którym dokonasz pomiaru klatki piersiowej – obwodu w najszerszym miejscu pod pachami. Oprócz tego należy zmierzyć również obwód talii w 3 miejscach – pod żebrami, w pasie oraz biodrach. Pomiary koniecznie zanotuj, aby móc sprawdzić, który jest największy. Nie zapomnij również przyjrzeć się swojemu odbiciu w lustrze – możliwe, że od razu zauważysz charakterystyczne cechy na jednego z typów sylwetki.

Figura typu trójkąt

Uważany jest za idealną budowę męskiego ciała. Cechami figury typu trójkąt, zwanej także literą V, są szerokie ramiona, węższe biodra oraz smukłe nogi, oraz ręce. Nie potrzeba dużego wysiłku, aby mężczyźni o takiej budowie wyglądali dobrze – do tej sylwetki pasują niemal wszystkie typy ubrań, z wyjątkiem tych zbyt opiętych.

Figura typu ołówek

Uznawana za sylwetkę młodzieńczą. Charakterystyczna dla wysokich i szczupłych mężczyzn. Cechą tego typu figury są zachowane proporcje ciała – klatki, bioder oraz nóg, co sprawia, że bez trudu można dopasować ubrania, w których panowie o takiej sylwetce będą dobrze wyglądać. Unikać należy jednak ubrań, które będą zbyt obcisłe i jeszcze bardziej wydłużać.

Figura typu jabłko

Typ jabłko jest typem okrągłej męskiej sylwetki. Masywne ręce i nogi oraz wystający brzuszek to cechy charakterystyczne dla tej figury. Błędem jest tu wybieranie zbyt obszernych ubrań, które mimo chęci ukrycia niedoskonałości, tylko bardziej je podkreślają. Ubrania powinny być gładkie lub w drobny wzorek, o krojach regular. Jeśli pan o tym typie figury posiada również zaokrągloną twarz, lepszym wyborem od muchy będzie krawat.

Figura typu gruszka

Cechami charakterystycznymi dla tej figury są szerokie biodra oraz uwydatniony brzuch. Całość sylwetki jest proporcjonalna, a nogi długie. Łatwo dla tej figury wybrać odpowiednie ubrania, które podkreślą atuty. Pamiętać należy jednak o maskowaniu brzucha, aby optycznie wyszczuplić okolice pasa i poszerzyć górną część klatki. Dobrym wyborem będą tu gładkie materiały lub delikatne wzory.

Dlaczego dobrze wiedzieć jaki masz typ sylwetki?

Znajomość swojej sylwetki niewątpliwie wyjdzie tylko na dobre. Umiejętność rozpoznania mankamentów figury i ich ukrywania, oraz jednocześnie podkreślenia sylwetki tak, aby wyglądała korzystnie sprawi, że będziesz świadomy, jakie kroki podjąć, aby wyglądać i czuć się jak najlepiej. Nie ma wątpliwości, że odpowiednio dobrana garderoba dodaje nam pewności siebie.

Jak dobrać koszulę do sylwetki?

Dobór koszuli męskiej do sylwetki często bywa nie lada wyzwaniem. Warto więc na samym początku określić jakim typem jest Twoja sylwetka i stosować się do zasad określonych dla każdej figury. Zostały one bowiem stworzone tak, aby każda figura wyglądała najkorzystniej, nawet jeśli w grę wchodzą męskie koszule w dużych rozmiarach.

Mężczyźni o figurze typu trójkąt, posiadający zazwyczaj wysportowaną sylwetkę, bez obaw mogą wybierać koszule slim fit czy classic fit. Biała czy błękitna koszula będą świetnie podkreślać atuty. Dobrze sprawdzą się koszule w ciemnych barwach lub we wzory.

Ciemnych barw powinni unikać panowie typu ołówek. Powinni oni stawiać na jasne koszule o dopasowanym i klasycznym kroju, i printy – z wyjątkiem pionowych pasków, które optycznie wydłużają.

Duże wzory powinny być omijane przez mężczyzn o sylwetce jabłka. Dla nich najlepsze będą koszule o regularnym kroju, z subtelnym wzorem, najlepiej gładkie. Ciemne koszule optycznie wyszczuplą sylwetkę.

Dobierając swoją stylizację, pan o figurze gruszki powinien stawiać na gładkie koszule regular fit lub w drobne wzorki. Duże printy nie są jego sprzymierzeńcem – tylko uwydatnią mankamenty.

Jak dobrać rozmiar koszuli męskiej?

Odpowiednie dobranie rozmiaru koszuli dla mężczyzn, którzy nie mają doświadczenia, może okazać się nieco skomplikowane. Warto udać się na przymierzanie koszul w sklepie stacjonarnym, gdzie pracownik dokona wszystkich niezbędnych pomiarów, które pozwolą znaleźć idealnie dopasowaną koszulę męską. Aby dobrać rozmiar koszuli męskiej, pod uwagę bierze się przede wszystkim wymiary kołnierzyka, samej koszuli oraz jej długość.

Rozmiar kołnierzyka

Aby dobrać odpowiednią wielkość, należy zmierzyć szyję. Należy pamiętać o pozostawieniu niewielkiego zapasu. Dobrze dopasowany kołnierzyk powinien przylegać do szyi, ale nie może być zbyt ciasny – nie wygląda to korzystnie, ale przede wszystkim jest niewygodne.

Długość koszuli

Długość koszuli powinno się również dostosować do wzrostu. Zbyt krótka koszula przy wykonywaniu ruchów, np. uniesieniu rąk, będzie wychodziła ze spodni. Zwracamy uwagę, aby tak się nie działo.

Długość rękawa oraz mankiety

Nie można zapominać, aby dopasować odpowiednią długość rękawa koszuli. Mankiet powinien sięgać za nadgarstek i wystawać około 1-2cm poza rękaw marynarki.

Obwód klatki piersiowej oraz talii

Zmierzenie obwodów klatki piersiowej oraz talii również pozwolą wybrać odpowiedni rozmiar koszuli dla twojej sylwetki. Zbyt szeroka koszula to coś, czego unikać się powinno niezależnie od typu figury.

Dlaczego odpowiedni rozmiar koszuli jest taki ważny?

Na pewno zdarzyło Ci się kiedyś zobaczyć mężczyznę ubranego w źle dobraną koszulę. Czy całość prezentowała się schludnie i modnie? Niekoniecznie. Zbyt obszerna koszula męska tylko dodaje kilogramów, mimo że cel był odwrotny. Z kolei zbyt dopasowana koszula, która dodatkowo jest ciasna przy szyi sprawia, że mężczyzna wygląda, jakby się w niej męczył. Mankiety odsłaniające nadgarstki lub nachodzące na dłoń również sprawiają wrażenie, jakby koszula została pożyczona od kogoś innego.

Czy teraz widzisz dlaczego wybierając koszulę, należy zwracać szczególną uwagę na jej wymiary? Odpowiednio dobrana koszula będzie doskonale wyglądać na każdej sylwetce i sprawi, że nie tylko szczupli mężczyźni będą dobrze i pewnie się w niej czuć. Również panowie o bardziej obfitych rozmiarach ciała, dopasowując rozmiar i krój koszuli, mogą w niej dobrze się czuć i wyglądać.

8 porad jak dobrać odpowiedni rozmiar i krój męskiej koszuli:

  1. Zapoznaj się z typami męskich figur i sprawdź, do którego z nich pasuje Twoja sylwetka.
  2. Unikaj dużych wzorów, które działają niekorzystnie na Twoją figurę.
  3. Wybieraj koszule o barwach i wzorach, które podkreślają atuty Twojej sylwetki. Gładka koszula zawsze dobrze się sprawdzi!
  4. Pamiętaj, aby dobrze zmierzyć obwód szyi – kołnierzyk nie może zbyć zbyt ciasny.
  5. Nie zapominaj, że koszula nie może być za krótka! Koszula, która wychodzi ze spodni, wygląda nieelegancko.
  6. Długość rękawa również musi być odpowiednia. Mankiet powinien wystawać spod rękawa marynarki na ok. 1-2cm.
  7. Męska koszula nie może być zbyt szeroka. Niezależnie od typu sylwetki, nie wygląda dobrze, gdy koszula jest za duża!
  8. Wybieraj krój koszuli, który sprawi, że będzie idealnie leżeć!

Koszula to jedna z części garderoby, która powinna znaleźć się w każdej męskiej szafie. Można ją nosić nie tylko do garnituru, ale również na codzienne wyjścia. Męskie figury różnią się od siebie, ale mimo to, przy odpowiednim zastosowaniu rad udzielonych w tym artykule, z pewnością zdołasz wybrać taką, w której będziesz nie tylko świetnie wyglądał, ale też fenomenalnie się czuł.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę