Jak obliczyć kubiki drewna? Praktyczne porady

Zakup drewna to pozornie proste zadanie, które nie powinno przysporzyć większych trudności. Ten rodzaj materiału opałowego opisywany jest jednostkami miar, które są rzadko wykorzystywane w praktyce. Z tego powodu osoba kupująca może spotkać się z terminami, które do tej pory były jej nieznane. Jak obliczyć kubik drewna, aby otrzymany wynik miarodajnie określał konkretną ilość tego materiału?

Jak obliczyć kubik drewna – wzór

Posiadane lub zakupione drewno określa się w kubikach. Ta specyficzna jednostka miary jest wykorzystywana niemalże wyłącznie do określania ilości tego materiału, chociaż z terminologią tą można spotkać się czasami również w budownictwie. W rzeczywistości kubik to inna nazwa metra sześciennego, który nie jest jednostką powierzchni, lecz objętości. W szeroko pojętym leśnictwie termin ten oznacza wartość netto, czyli ilość drewna z wyłączeniem pustych przestrzeni pomiędzy poszczególnymi klockami. Istnieje bowiem łatwy sposób, umożliwiający szybkie przeprowadzenie dokładnych obliczeń, efektem których będą wymierne i mające przełożenie na rzeczywistość wyniki. Jak obliczyć drewno na kubiki, aby nie popełnić błędu?

Obliczanie objętości drewna

W pierwszej kolejności należy skupić się na obliczeniu objętości drewna. Do tego celu wykorzystywany jest wzór matematyczny, który doskonale jest znany ze szkoły podstawowej. Pomnożenie przez siebie długości, wysokości oraz szerokości drewna stosowego, skutkuje uzyskaniem konkretnej wartości w metrach sześciennych. Pomimo faktu, że ilość kubików teoretycznie powinna odpowiadać otrzymanemu wynikowi, w kontekście drewna otrzymany wynik należy dodatkowo pomnożyć przez współczynnik 0,65 (uśrednione).

Metr sześcienny a przestrzenny

Dwa powyższe działania umożliwiają uzyskanie wartości, które mają znaczenie szczególnie podczas dokonywania zakupu drewna. Firmy zajmujące się sprzedażą tego materiału mogą podawać objętość drewna zarówno w metrach sześciennych, jak i w metrach przestrzennych. Metr sześcienny odpowiada wartości uzyskanej w wyniku pierwszego opisanego wyżej działania, natomiast druga oznacza, że objętość została pomniejszona o średnią wartość pustych przestrzeni pomiędzy klockami.

Jakie są rodzaje drewna?

Wbrew pozorom, odpowiedź na to pytanie może dotyczyć nie tylko gatunku drzewa, z którego drewno pochodzi. Objętość drewna dzieli się również pod względem sposobu jego ułożenia. Metr sześcienny nasypowy dotyczy drewna nieułożonego, a więc zawierającego większą ilość przestrzeni wypełnionych powietrzem. Z kolei metr przestrzenny drewna ułożonego dotyczy materiału opałowego, które zostało w uporządkowany sposób zgromadzone w jednym miejscu. Jest to szczególnie ważne w sytuacji porównywania cen poszczególnych dostawców. Może się bowiem okazać, że rzeczywista objętość drewna oferowana przez konkretną firmę będzie nieopłacalna – pomimo niższej ceny – właśnie ze względu na dużą ilość wolnych przestrzeni.

Jak obliczyć kubik drewna okrągłego?

Inny rodzaj obliczeń należy zastosować w przypadku drewna okrągłego. Obliczenie objętości tego typu materiału wymaga znajomości średnicy oraz długości kłody. Należy bowiem pomnożyć średnicę kłody przez przybliżoną wartość liczby Pi (3,14), a następnie wynik podzielić przez cztery. Otrzymany rezultat powinien zostać później pomnożony przez długość kłody, co pozwoli uzyskać wartość kubika drewna okrągłego. Jak obliczyć drewno na kubiki, jeśli dotyczy to więcej niż jednej kłody? Odpowiedź jest banalnie prosta, ponieważ otrzymany wcześniej rezultat należy pomnożyć przez ilość posiadanych kłód. Warto jednak pamiętać, że otrzymany w ten sposób wynik w kubikach, dotyczy rzeczywistej objętości drewna wyrażonej w metrach sześciennych. Większość z powyższych obliczeń nie powinna sprawić większych kłopotów – jedynym warunkiem jest konieczność korzystania z tej samej jednostki miary, na przykład metrów.

Jak obliczyć kubik drewna w klocku, kłód lub opału ułożonego? Powyższe wskazówki będą przydatne nie tylko dla osób, które planują zakup materiału na sezon grzewczy. Wszelkie działania w drewnie – zarówno hobbystyczne, jak i profesjonalne – opierają się na wyliczeniach dokładnej kubatury. Metry sześcienne jedynie pozornie wydają się być złożonym tematem, jednak w rzeczywistości tym prostym obliczeniom z pewnością podoła każdy majsterkowicz.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę