Jak podwijać spodnie?

Od dłuższego czasu modne stało się  podwijanie nogawek w  dłuższych spodniach, i jest to teraz często spotykane zjawisko. Nawet metody podwijania spodni doczekały się swoich nazw.  Jedną z popularniejszych i powszechnie stosowanych nazw to właśnie pinroll. Zatem jak podwinąć spodnie, aby współgrały z modą i estetycznie wyglądały? W poniższym wpisie wyjaśnimy dlaczego podwijać spodnie, jak się za to zabrać i w jaki sposób zrobić to dobrze. Przedstawimy również kilka prostych i zaskakujących metod podwijania nogawek w spodniach bez szycia oraz bez obcinania.

Jak podwinąć spodnie?

Jednym z  najczęstszych błędów stylistycznych u mężczyzn to noszenie zbyt długich spodni.   Tak naprawdę jest to wytwór mitu, która mówi o tym, że nogawka spodni powinna sięgać do połowy obuwia.  Zbyt długie spodnie, niewątpliwie będą też w tym przypadku się wlec po ziemi a tego chcemy uniknąć. Często również spotykamy się z tym, że wymiary w niektórych spodniach utrudniają dobranie prawidłowej długości w odniesieniu do szerokości w pasie. W ten sposób mężczyźni o krzepkiej budowie ciała mają utrudnione zadanie.

Kolejnym powodem, dla którego powinno się podwijać spodnie to dopasowanie się do estetyki. Wymieniając takie buty jak mokasyny, trampki czy nawet sneakersy krzyczą i wołają o to aby podwinąć i  odsłonić kostkę. Tak naprawdę wystarczy lekkie podwinięcie jeansów po to aby uzyskać schludny oraz harmonijny efekt.  Takie rozwiązanie jest wręcz idealne na lato, gdy potrzebujesz zapewnić sobie przewiewność a nie możesz akurat ubrać szortów. To tak samo działa przy podwijaniu koszuli z długim rękawem.

Przechodząc dalej wyjaśnimy sobie teraz metodę podwijania spodni zwaną pinroll. Ta moda na podwijanie nogawek została zaczerpnięta z zachodu, jednak jej źródło pochodzenia jest tak naprawdę nieznane. Mówi się jedynie o tym, że podwijanie nogawek w spodniach stało się bardzo popularne w poprzedniej dekadzie XX wieku wśród młodzieży z Londynu.  Efekt ten powstał poprzez fascynację modą streetwearową a z kolei głównym zamierzeniem było wyeksponowanie popularnych i markowych butów, które jak na tamte czasy były na topie. Właśnie w taki sposób metoda podwijania nogawek w spodniach – pinroll,  stała się ważnym elementem w casualowej męskiej modzie.

A więc jak podwinąć spodnie męskie aby wyglądało to estetycznie? Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne i skomplikowane jakby się mogło wydawać. Aby podwijać prawidłowo spodnie wystarczy, że dostosujecie się do poniższych wskazówek, w których wyjaśnimy jak się za to odpowiednio zabrać.

Jak podwijać nogawki?

Metoda podwijania nogawki w spodniach w stylu pinroll, powinna zacząć się od wyprostowania oraz podciągnięcia do góry nogawki po to aby odsłonić kostkę. Jeżeli w spodniach nogawka jest prosta i rozszerzona, co w tym przypadku często się  zdarza, należy zrobić zakładkę, zaciskając końcówkę palcami przy tym zaginając ją do wewnętrznej strony wzdłuż nogi.  Metoda ta umożliwia podwinięcie do góry spodni jeansowych, chinosy oraz wiele innych, zaczynając od miejsca, w której jest zakładka a potem drugi raz. Na końcu dokonujemy lekkiej poprawki, po to aby było równo i pinroll gotowy.

Nie musimy podwijać nogawek w spodniach więcej niż dwa razy. Jeżeli podwiniemy trzykrotnie, efekt będzie taki, że spodnie mogą być mocno pomarszczone. Dodatkowo spodnie z takimi podwiniętymi nogawkami będą  pogrubiać kostkę a powstała warstwa materiału będzie zbyt duża. Dlatego podwójne podwiniecie nogawki w spodniach w zupełności wystarczy

Jak podwinąć spodnie jeansowe?

Jedne z najczęściej podwijanych spodni są jeansy. Z tej racji często słyszy się pytanie jak podwinąć spodnie jeansowe.   Należy zwrócić przede wszystkim uwagę na to, że wewnętrzna, kontrastowa część jeansów prezentuje się całkiem ciekawie i daje gustowny efekt. Podczas kiedy spodnie są na tyle sztywne, że w momencie wykonania podwinięcia utrzyma on swój kształt przez cały czas.  W taki sposób można również podwinąć inne rodzaje spodni takie jak sztruksy, letnie spodnie a nawet chinosy.

Ważnym punktem do uzyskania estetycznego wyglądu jest szerokość spodni. Pamiętaj również o tym, że podwijanie nie będzie wyglądać dobrze na dzwonach, czy spodniach baggy albo na szerokich bojówkach. Odradza się podwijania i skracania szerokich jeansów, ponieważ uzyska się efekt, który będzie optycznie źle wyglądał. Dlatego najlepiej jeżeli nogawka w spodniach ma szerokość nie większą niż 24cm. Jasnym jest równie fakt, że zabrania się podwijania spodni garniturowych, jeżeli w nich nogawki są zbyt długie to należy zgłosić się do krawca.

Jak podwinąć spodnie bez obcinania?

Niektóre rodzaje spodni są elastyczne i wykonane w taki sposób, że można bez problemu je skrócić bez obcinania. A zatem jak to zrobić i jak podwinąć spodnie bez obcinania? Spodnie rurki, jeansy skinny fit lub slim fit są bardzo wąskie w dolnej części, zwłaszcza w okolicy kostek i łydek. Jak podwinąć i najlepiej skrócić spodnie takiego rodzaju?

Jak podwinąć spodnie bez szycia?

To całkiem proste, wystarczy, że podwiniesz spodnie do środka i zagniesz je mocno. W taki prosty sposób obejdziemy się bez niepotrzebnego obcinania.  Podwijanie spodni tego typu należy trzymać skrócone bez użycia igieł, nici i nożyczek. Należy również zwrócić szczególną uwagę na to aby zrobić to dokładnie i uniknąć tworzenia się fałdek na materiale. Takie równe i precyzyjne podwinięcie powinno wytrzymać do momentu prania spodni.

Jak podwinąć spodnie taśmą na gorąco?

Omówiliśmy do tej pory jak podwijać spodnie jeansowe, metodą pinroll oraz bez niepotrzebnego obcinania jednak czy da się to również zrobić taśmą na gorąco?  Poniżej opiszę metodę podwijania spodni przy użyciu taśmy na gorąco. Zatem przed przystąpieniem do działania będziesz potrzebować spodnie, które chcesz podwinąć oraz igłe z nicią kolorystycznie dopasowaną do spodni , nożyczki oraz żelazko. Najważniejszą zasadą jest zaznaczenie jak mocno chcesz podwinąć spodnie, pamiętając o tym, aby zachować 2cm dodatkowego materiału na taśmę na gorąco. Zatem teraz podwiń nogawki spodni z pożądaną długością i odwiń je na lewą strony. Przy wyznaczonym wcześniej miejscu,  ułóż taśmę na gorąco pomiędzy nogawką spodni a nadmiarem materiału. Na samym końcu dokładnie zaprasuj całość, w takim sposób aby taśma dobrze przylegała do spodni. Dla lepszej trwałości, warto przyszyć nadmiar materiału tuż przy krawędzi spodni z tego względu, że jeżeli często będziesz prać spodnie taśma może się odkleić.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę