Jak przestać być nieśmiałym? Jak poradzić sobie z samotnością? Czy czujesz się samotny, ale nie wiesz, jak zaprzyjaźnić się z innymi? W poniższym wpisie znajdziesz odpowiedź na to jak pokonać nieśmiałość i odkryjesz sposoby na samotność.
Jak poradzić sobie z samotnością?
Posiadanie przyjaciół czyni nas szczęśliwszymi. W rzeczywistości bycie aktywnym społecznie jest kluczem do naszego zdrowia psychicznego i emocjonalnego. Jednak wielu z nas jest nieśmiałych i zamkniętych w sobie. Czujemy się niezręcznie w towarzystwie nieznanych nam osób, nie jesteśmy pewni, co powiedzieć, lub martwimy się, co pomyślą o nas inni. Może to spowodować, że unikamy i odcinamy się od innych i stopniowo stajemy się samotni.
Samotność jest powszechnym problemem wśród ludzi w każdym wieku i pochodzeniu, a jednak większość z nas się do tego nie przyznaje i nie wie jak poradzić sobie z nią. Samotności nie ma się czego wstydzić. Czasami jest to spowodowane okolicznościami zewnętrznymi, na przykład przeniosłeś się do nowego miejsca. W takich przypadkach jest wiele kroków, które możesz podjąć, aby poznać nowych ludzi i zamienić znajomych w przyjaciół.
Co jeśli zmagasz się z nieśmiałością, niepewnością lub długotrwałymi problemami z nawiązywaniem przyjaźni? Prawda jest taka, że nikt z nas nie rodzi się z umiejętnościami społecznymi. To rzeczy, których uczymy się z biegiem czasu, a dobrą wiadomością jest to, że Ty też możesz się ich nauczyć. Bez względu na to, jak bardzo jesteś zdenerwowany w towarzystwie innych, możesz nauczyć się wyciszać samokrytyczne myśli, zwiększyć poczucie własnej wartości i nabrać większej pewności siebie w kontaktach z innymi. Nie musisz zmieniać swojej osobowości, ale ucząc się nowych umiejętności i przyjmując inne podejście, możesz przezwyciężyć nieśmiałość , pozbyć się samotności i cieszyć się silnymi, satysfakcjonującymi przyjaźniami.
Czy nieśmiałość i niepewność są dla Ciebie problemem?
- Czy boisz się wyglądać głupio w sytuacjach towarzyskich?
- Czy martwisz się tym, co pomyślą o Tobie inni?
- Czy często unikasz spotkań towarzyskich?
- Czy wydaje się, że inni ludzie lepiej się bawią niż Ty?
- Czy zakładasz, że to Twoja wina, gdy ktoś Cię odrzuca lub wydaje się niezainteresowany?
- Czy trudno Ci podchodzić do ludzi lub włączać się w rozmowy?
- Czy po spędzeniu czasu z innymi masz tendencję do rozpamiętywania i krytykowania siebie?
- Czy często czujesz się źle po spotkaniu towarzyskim?
Jeśli odpowiedziałeś „tak” na te pytania, ten artykuł może pomóc w tym jak przestać być nieśmiałym i jak poradzić sobie z samotnością.
Jak pokonać nieśmiałość?
Jeśli chodzi oto jak pokonać nieśmiałość i samotność, oto kilka typowych wzorców myślenia, które mogą podważyć Twoją pewność siebie :
- Uważasz, że jesteś nudny, nielubiany lub dziwny.
- Wierzysz, że inni ludzie oceniają i osądzają Cię .
- Sądzisz, że zostaniesz odrzucony i skrytykowany, jeśli popełnisz błąd.
- Uważasz, że odrzucenie lub wstyd społeczny będzie okropne i niszczące.
- Wierzysz w to, że to, co myślą o Tobie inni, określa to, kim jesteś.
Jeśli wierzysz w te rzeczy, nic dziwnego, że sytuacje społeczne wydają się przerażające. Ludzie nie myślą o Tobie w negatywny sposób. Większość ludzi jest pochłonięta własnym życiem. Tak jak myślisz o sobie i swoich problemach, inni ludzie myślą o sobie. Nie spędzają wolnego czasu na osądzaniu Ciebie. Przestań więc marnować czas na zamartwianie się tym, co myślą o Tobie inni. Jest to jeden z kroków do tego jak pokonać nieśmiałość.
Wiele innych osób czuje się tak samo niezręcznie i nerwowo jak Ty. Kiedy jesteś niespokojny, może się wydawać, że wszyscy inni są ekstrawertykami przepełnionymi pewnością siebie, tak nie jest. Niektórzy ludzie lepiej to ukrywają niż inni, ale jest wielu introwertyków zmagających się z takimi samymi zwątpieniami w siebie jak Ty.
Ludzie są dużo bardziej tolerancyjni. Twoim zdaniem sam pomysł zrobienia lub powiedzenia czegoś krępującego w miejscach publicznych jest przerażające. Jesteś pewien, że wszyscy Cię osądzą. W rzeczywistości jest bardzo mało prawdopodobne, aby ludzie zrobili to z powodu społecznego faux pas. Każdy kiedyś popełniał te błędy, więc większość po prostu je zignoruje i zapomni o tym.
Jak przestać być nieśmiałym i samotnym?
Kiedy zaczniesz zdawać sobie sprawę, że ludzie nie analizują i nie oceniają każdego twojego słowa i czynu, automatycznie poczujesz się mniej nerwowy społecznie. Zbyt często jesteśmy naszymi najgorszymi krytykami. Jesteśmy surowi dla siebie w sposób, w jaki nigdy byśmy nie byli dla obcych, nie mówiąc już o ludziach, na których nam zależy.
Uczenie się akceptowania siebie nie następuje z dnia na dzień, wymaga zmiany myślenia.
Nie musisz być doskonały, żeby być lubianym. W rzeczywistości nasze niedoskonałości i dziwactwa mogą być ujmujące. Nawet nasze słabości mogą zbliżyć nas do innych. Kiedy ktoś jest szczery i otwarty w kwestii swoich słabości, jest to doświadczenie budujące więź. Jeśli możesz z radością zaakceptować swoją niezręczność i niedoskonałość, prawdopodobnie przekonasz się, że inni też to zrobią. Mogą nawet Cię bardziej polubić.
Każdy z nas popełnia błędy, to część bycia człowiekiem. Więc daj sobie spokój i nie denerwuj się, kiedy coś zepsujesz. Twoja wartość nie pochodzi z doskonałości. Jeśli trudno Ci jest współczuć sobie, spróbuj spojrzeć na własne błędy tak, jak na błędy przyjaciela. Co byś powiedział swojemu przyjacielowi?
Sposób na samotność – jak sobie z nią poradzić?
Doskonalenie umiejętności społecznych wymaga praktyki. Tak jak nie spodziewałbyś się, że staniesz się dobry na gitarze bez jakiegoś wysiłku, nie spodziewaj się, że poczujesz się komfortowo towarzysko bez poświęcania czasu. Podejmij kroki, aby być bardziej pewnym siebie i towarzyskim. Poniżej znajdziesz sposób na samotność i nieśmiałość.
- Uśmiechnij się do kogoś na ulicy.
- Pochwal kogoś w ciągu dnia.
- Zadaj komuś przypadkowe pytanie (w restauracji, na przykład: „Byłeś tu wcześniej?”)
- Rozpocznij rozmowę z przyjaznym kasjerem, recepcjonistką, kelnerką lub sprzedawcą.
Jeśli chodzi o rzeczy, które naprawdę nas przerażają, i chcesz stawić czoła swoim lękom w sposób stopniowy, zaczynając od sytuacji, które są mniej stresujące, a kończąc na sytuacjach bardziej niepokojących. Potraktuj to jak drabinę, w której każdy szczebel jest trochę bardziej wymagający niż poprzedni. Na przykład, jeśli rozmowa z nowymi ludźmi na przyjęciach sprawia, że jesteś bardzo niespokojny, oto sposób, którego możesz użyć aby pokonać samotność:
- Idź na imprezę i uśmiechnij się do kilku osób.
- Idź na imprezę i zadaj proste pytanie (np. „Czy wiesz, która jest godzina?”). Po udzieleniu odpowiedzi uprzejmie podziękuj im. Najważniejsze jest, aby interakcja była krótka i przyjemna.
- Poproś znajomego, aby przedstawił Cię komuś na przyjęciu i pomógł w przeprowadzeniu krótkiej rozmowy.
- Wybierz na przyjęciu kogoś, kto wydaje się przyjazny. Przedstaw się.
- Zidentyfikuj grupę ludzi na przyjęciu i podejdź do nich. Nie musisz robić dużego wejścia. Po prostu dołącz do grupy i wysłuchaj rozmowy. Dodaj komentarz lub dwa, jeśli chcesz, ale nie wywieraj na siebie zbytniej presji.
- Dołącz do innej grupy. Tym razem postaraj się nieco bardziej uczestniczyć w rozmowie.
Jak pokonać nieśmiałość – wskazówki
Uwaga dotycząca otoczenia lub okazji. Jeśli jesteś na przykład na imprezie, możesz pozytywnie skomentować miejsce, catering lub muzykę. „Uwielbiam tę piosenkę”, „Jedzenie jest świetne”.
Zadaj otwarte pytanie, wymagające czegoś więcej niż tylko odpowiedzi „tak” lub „nie”. Trzymaj się credo dziennikarza i zadaj pytanie, które zaczyna się od: kto, gdzie, kiedy, co, dlaczego lub jak. Na przykład „Kogo tu znasz?” „Gdzie zwykle chodzisz w piątek?” „Kiedy się tu wprowadziłeś?” „Dlaczego zdecydowałeś się zostać wegetarianinem?” „Jak tam smakuje wino?” Większość ludzi lubi mówić o sobie, więc zadawanie pytań jest dobrym sposobem na rozpoczęcie rozmowy i jest to pewien sposób na pokonanie nieśmiałości.
Użyj komplementu. Na przykład: „Bardzo podoba mi się twoja torebka, czy mogę zapytać, skąd ją masz?” lub „Wyglądasz, jakbyś się na tym znał, czy możesz mi pomóc?”
Kontynuuj rozmowę dzięki small talk. Nie mów czegoś, co jest oczywiście prowokacyjne i unikaj ciężkich tematów, takich jak polityka lub religia. Trzymaj się jasnych tematów, takich jak pogoda, otoczenie i wszystko, co Cię łączy, takie jak szkoła, filmy lub sport.
Słuchaj uważnie. Nie możesz skoncentrować się na tym, co ktoś mówi, jeśli tworzysz to, co masz zamiar powiedzieć. Jednym z podstaw do skutecznej komunikacji jest pełne skupienie się na mówcy i zainteresowanie tym o czym mówi. Od czasu do czasu kiwaj głową, uśmiechaj się do osoby i upewnij się, że Twoja postawa jest otwarta i zachęcająca. Zachęć rozmówcę do kontynuowania poprzez używanie werbalnych znaków.
Jak poradzić sobie z samotnością – wskazówki
Istnieje powszechne błędne przekonanie, że introwertycy nie są społeczni. Dlatego rodzi się pytanie jak poradzić sobie z samotnością? W rzeczywistości introwertycy mogą być tak samo towarzyscy jak ekstrawertycy. Różnica między nimi polega na tym, że introwertycy tracą energię, gdy są w pobliżu ludzi i doładowują się, spędzając czas samotnie, podczas gdy ekstrawertycy zyskują energię, spędzając czas z innymi ludźmi.
Oznacza to, że nawet społecznie pewni siebie introwertycy poczują się zmęczeni po wielu spotkaniach towarzyskich. Nie oznacza to, że jest z Tobą coś nie tak lub że nie jesteś w stanie prowadzić satysfakcjonującego życia towarzyskiego.
Nie ma wątpliwości, odrzucenie jest złe. Jednak ważne jest, aby pamiętać, że to część życia. Nie wszyscy, do których się zwrócisz, będą otwarci na rozpoczęcie rozmowy, nie mówiąc już o tym aby nawiązać relacje. Podobnie jak randki, poznawanie nowych ludzi nieuchronnie wiąże się z pewnym elementem odrzucenia.
Staraj się nie brać rzeczy zbyt osobiście ponieważ w ten sposób pokonasz nieśmiałość. Druga osoba może mieć zły dzień, być rozproszona przez inne problemy lub po prostu nie być w nastroju do rozmów. Zawsze pamiętaj, że odrzucenie ma tyle samo wspólnego z drugą osobą, co z Tobą.
Nie rozpamiętuj błędów. Nawet jeśli na przykład powiedziałeś coś, czego żałujesz, jest mało prawdopodobne, że druga osoba to zapamięta. Bądź pozytywny, powstrzymaj się od nazywania siebie porażką lub wmawiania sobie, że nigdy nie będziesz w stanie zaprzyjaźnić się.