Jak ułożyć sztućce po skończonym posiłku?

Kolacje biznesowe, randki oraz spotkania w restauracjach to bardzo ważna część naszego życia. Lubimy chodzić do ulubionych knajp i odwiedzać restauracje, aby spróbować czegoś nowego. Zaskakujące jest jednak to, że przed pandemią  spędzaliśmy dużo czasu na jedzeniu poza domem, to mimo tego używanie sztućców nadal jest dla nas dość kłopotliwe. Dlatego nie raz spotykaliśmy się z sytuacjami w restauracjach i niewiedzą  o tym jak ułożyć sztućce po skończonym posiłku. Czasami wybór odpowiedniego widelca lub łyżki do określonego posiłku bywa problematyczne. Mamy też problem z podjęciem decyzji, jak ułożyć sztućce, aby poinformować kelnera, że ​​już skończyliśmy posiłek. Aby uniknąć takich sytuacji i w pełni rozkoszować się obiadem i czasem spędzonym z rodziną bądź znajomymi, warto poznać podstawowe zasady savoir vivre dotyczące ułożenia sztućców na stole po skończonym posiłku.

Zasady ułożenia sztućców na stole

Zasady ułożenia sztućców na stole to ważny aspekt savoir vivre. Ustawienie stołu może delikatnie zasugerować, jakie potrawy zostaną podane. Sztućce można umieścić po obu stronach talerza i nad nim. Jeśli na stole znajduje się duża liczba sztućców, należy najpierw wziąć widelec, nóż lub łyżkę stołową, które są umieszczone na zewnętrznej stronie talerza. Na talerz kładziemy łyżeczki i widelce do ciasta, które wykorzystasz podczas jedzenia deseru.

Chyba nie trzeba przypominać jakie są zasady i to, że widelec trzyma się w lewej ręce, a nóż w prawej. Chociaż jest to oczywiste, że nóż pomaga w krojeniu i układaniu jedzenia na widelcu, inne zasady dotyczące jedzenia są znacznie trudniejsze do przestrzegania. Pamiętaj, że należy kroić tylko niektóre produkty, na przykład mięso. Nie kroimy warzyw, makaronów ani ziemniaków. Jedząc zupę, nie możesz siorbać ani chłodzić przez dmuchanie. Jeśli zupa jest zbyt gorąca, spróbuj odczekać minutę. Również ważne jest opanowanie zasad ułożenia sztućców na stole po skończonym posiłku.

Podczas posiłku czasami zdarzają się sytuacje, w których musisz opuścić restaurację by na przykład odebrać telefon, dlatego warto znać zasady ułożenia sztućców na stole. Kelner jest odpowiedzialny za utrzymanie porządku i czystości na stołach. Może pomyśleć, że skończyłeś już posiłek, wziąć talerz i wymienić go na czysty, dlatego warto znać zasady ułożenia sztućców. 

Jak układać sztućce po skończonym posiłku?

Chcąc zrobić sobie krótką przerwę od jedzenia, porozmawiać lub sięgnąć po drinka, powinniśmy odpowiednio ułożyć sztućce, tak aby kelner wiedział, że nasz posiłek jeszcze się nie skończył. Jak ułożyć w takim razie sztućce? Umieść nóż po prawej stronie talerza, widelec po lewej, tak aby czubki były po tej samej stronie. Jeśli nie zamierzasz już jeść i skończyłeś posiłek, czekasz aż kelner weźmie talerz, umieść sztućce po prawej stronie, równolegle do siebie. Sztućce zawsze kładź na talerzu, nigdy na stole lub obrusie.

Poniższe ułożenie sztućców służy do poinformowania kelnera  o tym, że skończyłeś posiłek i czekasz na następny. Aby to zrobić, umieść nóż i widelec równolegle do siebie. Duża przestrzeń między widelcem a nożem symbolizuje, że danie jest bardzo smaczne.

Za pomocą tego ułożenia po skończonym posiłku możesz wyrazić satysfakcję z serwowanego jedzenia. Kelner przekaże kucharzom, że jesteś zadowolony i posiłek był smaczny.

Jeżeli otrzymany posiłek nie spełnia Twoich oczekiwań i coś Ci nie odpowiada, można to zgłosić za pomocą poniższego znaku, dlatego warto wiedzieć jak układać sztućce po skończonym posiłku. Zazwyczaj w lepszych restauracjach kelner może zapytać o przyczynę problemu. 

Zazwyczaj goście stawiają w ten sposób sztućce po skończonym posiłku, gdy są zadowoleni zarówno z kuchni, jak i z obsługi lokalu.  Możesz użyć prostszej kombinacji, umieszczając widelec pod ostrzem.

Podstawowe ułożenie sztućców

Oczywiście nie wszyscy kelnerzy znają i potrafią odczytywać podstawowe ułożenie sztućców. Pracownicy lepszych restauracji, która oferuje dobre jedzenie i obsługę, muszą rozumieć, co klienci próbują im przekazać, bez uciekania się do komunikacji werbalnej. Wiadomo, że znajomość i przestrzeganie  podstawowych zasad ułożenia sztućców i zasad zachowania przy stole jest niezwykle ważne, ponieważ etyczne zachowanie przy stole pomaga nam czuć się pewnie i komfortowo.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

11 thoughts on “Jak ułożyć sztućce po skończonym posiłku?

  1. z tym skrzyzowaniem to jest tak. Sztucce nie tyle krzyzujemy co ukladamy w pozycji za dwadziescia czwarta.

    I tak jak wielu kelnerow/kelnerek wie, ze ułożenie sztućców po skończonym posiłku w pozycji dwadziescia po czwartej oznacza koniec jedzenia, tak przerwy w jedzeniu wiele osob nie rozpoznaje.

  2. Jestem wieloletnim managerem restauracji i pracuję na przyjęciach. Przykro to napisać, ale Polacy w 90% nie wiedzą jak odkladać/układać sztucce po skończeniu posiłku (czy w trakcie). Sztucce leżą wiec we wszelkich możliwych konfiguracjach…

  3. W warunkach dommowych, z rodzina czy dobrymi znajomymi nie trzeba… Mysle, ze nikt sie nie poczuje urazony jesli pasztet na przystawke, risotto na pierwsze i cielecine na drugie zje tymi samymi sztuccami, choc oczywiscie sczytem savoir vivre to’ nie bedzie i wtedy nie jest nam potrzebna ta wiedza o tym jak odkładać sztućce po skończonym posiłku. Na pewno nie laczyla bym podczas takiego przyjecia dan z ryb z tymi miesnymi, pomijajac ze jednymi sztuccami i rybe i mieso, to w ogole taki misz masz smakowy jest raczej nieodpowiedni.

    U mojej mamy zawsze sa oddzielne sztucce di kazdego dania, ulozone kolejno by te zewnetrzne byly di dan serwowanych na poczatku-przystawka, srodkowe do pierwszego ( chyba ze to’ zupa) i ostatnie, te najblizej talerza do drugiego…

  4. Z rozrzewnieniem wspominam w PRL modę na jadanie drugiego dania: jak jadają pany.Jednorazową porcyjkę jedzenia nakładałem na widelec trzymany wypukłością ku górze.

  5. Witam, zasada jest jedna. Sztućce skrzyzowane: jeszcze nie skończyliśmy konsumować posiłku; sztućce ułożone równolegle – skończyliśmy. Myślę, że najpierw wszyscy nauczmy się stosować tę zasadę, a dopiero później wymyslajmy i stosujmy inne 🙂 Pozdrawiam!

  6. Nauczcie kelnerów w zagranicznych kurortach, którzy wręcz wyrywają talerze i sztućce spod brody i nie znają zasad tego jak ułożyć sztućce po skończonym posiłku… A, nie … to nic nie da. Pełno tam turystów z dzikich krajów, którzy nakładają 3 razy więcej niż mogą zjeść, zostawiają resztę, są nieogarnięci i w ogóle nie mają pojęcia o jakimkolwiek kodzie. Tak, z Polski także takich pełno (a pewnie już pomyśleliście, że chodzi o wschodnich sąsiadów).

  7. pozwolę sobie jedynie dodać, iż ostrze noża (przy złożeniu) winno być zawsze skierowane do wewnątrz talerza, a widelec „brzuszkiem” do góry. Czasem możemy mieć specjalne „stojaki” na sztućce – i tam je odkładamy.

  8. akurat informacja dla kelnera nie jest głupim pomysłem. Nie bardzo sobie wyobrażam , że idę do restauracji z mężczyzną marzeń, a on nie wie jak ułożyć sztućce , a potem lata do kierownika sali, że mu talerz zwinęli…

  9. jedzenie skonczone – sztucce rownolegle na talerzu, a pod jednym z nich serwetka, w ktora wytarlismy usta 🙂

  10. Według przyjętych zasad sztućce do każdego dania powinny być ułożone na stole od samego początku w kolejności podawanych posiłków (najbardziej zewnętrzne pierwsze danie). donosimy tylko czyste talerze do każdego dania. Szczerze mówiąc w moim domu zawsze tak właśnie nakrywa sie do stołu. W przypadku braku wystarczającej ilości sztućców sensownym wydaje się mycie sztućców po każdym daniu i podanie czystych wraz z czystym talerzem. Powinno tak być choćby z tego powodu, ze sztućce raz wzięte do ręki nie moga dotknąć obrusu, a po skończonm posiłku układamy je równolegle, czym dajemy sygnał, ze skończyliśmy jeść i nasz talerz może zostac zabrany. Co więc mielibyśmy zrobić ze sztućcami, kiedy zabierają nam talerz, trzymać je cały czas w rękach? A tym bardziej w restauracji nie wyobrażam sobie, że wszystkie dania jem jednym kompletem sztućców, skoro odkładając je na talerz daję sygnał kelnerowi, ze może zabrać talerz i podać następne dane. Nie spotkałam się z czymś takim w żadnym lokalu.

Comments are closed.

Wróć na górę