Jak zadbać o zdrowie w nowym roku?

Nowy rok kalendarzowy to dla wielu osób czas szczególnej refleksji i postanowień. Niektórzy stawiają sobie w tym czasie cele dotyczące kariery zawodowej, inni obiecują sobie zwiększyć aktywność i spotkania z przyjaciółmi, a jeszcze inni decydują się czytać więcej książek. Jednak zdecydowanie wśród postanowień noworocznych wygrywają te dotyczące zdrowia, zadbania o sylwetkę i nauczenia się dbania o siebie. Jak tego dokonać?

Badania kontrolne to podstawa

Aby zacząć nowy rok z przytupem warto już w styczniu zapisać się na profilaktyczne badania kontrolne. Jest to absolutne minimum jakie można dla siebie zrobić. A jakie badania warto wykonać? Każda osoba powinna co najmniej raz w roku zrobić podstawowe badania krwi i moczu (m.in.: morfologia, OB, glukoza), wybrać się na kontrolę do stomatologa i gabinetu okulistycznego oraz zbadać słuch. Dodatkowo, dla kobiet obowiązkowa wydaje się wizyta u ginekologa i przeprowadzenie USG piersi oraz cytologii. Jednak mężczyźni również powinni zadbać o swoje zdrowie intymne. Wizyta u urologa i badanie prostaty oraz PSA powinny stać się coroczną tradycją. 

Zdrowa dieta i suplementacja w trosce o siebie – szczególnie zimą

Pełnowartościowa, ale też smaczna dieta to podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia. Dlatego zdrowe nawyki warto wprowadzić już zaraz! Świetnie sprawdzi się ograniczenie śmieciowego jedzenia i częstsze przygotowywanie posiłków w domu. Warto zmniejszyć ilość spożywanego mięsa i wprowadzić do diety więcej warzyw, owoców, orzechów i roślin strączkowych. Kolejną kwestią (szczególnie jeśli mamy na celu schudnąć) jest porzucenie lub co najmniej zmniejszenie ilości spożywanych słodyczy. Zadanie zdecydowanie trudne, lecz istnieją sposoby, które mogą w tym pomóc.

Kolejną sprawą o jaką warto zadbać jest suplementacja witamin i minerałów. Wszystkim osobom mieszkającym w Polsce w okresie między wrześniem a marcem zaleca się przyjmowanie witaminy D3. Inne składniki warto skonsultować z lekarzem lub dietetykiem. Apteka online to dobry sposób na szybki i prosty sposób zakupu potrzebnych suplementów.

Odpowiedni wysiłek fizyczny receptą na zdrowie

Aktywność fizyczna pozwoli nie tylko czuć się lepiej we własnej skórze, ale też pomoże utrzymać zdrowie na lata. Można zapisać się na siłownię, grupowy fitness, kurs tańca, uprawiać bieganie, jeździć na rowerze, a nawet wychodzić na długie spacery. Rodzaje sportów są nieograniczone i każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Obecna chłodna, niesprzyjająca pogoda może być pewnym ograniczeniem i na pewno nie sprzyja motywacji, ale pomimo zimy warto zainwestować w wysiłek fizyczny i trzymać formę.

Rzuć nałogi!

Nałogi i używki to zmora wielu Polaków. Szczególnie palenie papierosów wydaje się istotną kwestią i jest szczególnie szkodliwe dla zdrowia. Dlatego tak ważne jest zdanie sobie sprawy z problemu i podjęcie decyzji o pozbyciu się nałogu. Sposobów na wytrwanie w postanowieniu rzucenia używek jest mnóstwo, ale najważniejsza wydaje się motywacja. Rzucić można nagle lub powoli, stopniowo. Najważniejsze, aby było to skuteczne!

Zadbaj o zdrowie psychiczne – szczególnie w trakcie zimnych miesięcy

Jednym z ważniejszych, a często zapominanych elementów dbania o siebie jest troska o zdrowie psychiczne. Warto w miarę możliwości ograniczyć sytuacje stresowe, zmniejszyć ilość pracy i dać sobie czas na odpoczynek. A jeśli czujemy, że sytuacja nas przerasta, nie ma nic złego w zgłoszeniu się do psychoterapeuty, który pomoże nam poradzić sobie z problemami.

Dbanie o zdrowie może na początku wydawać się zbyt trudne i czasochłonne, ale po wypracowaniu sobie odpowiednich nawyków stanie się przyjemnością. Powodzenia!

Jakub Borowiecki

Fan ciężki brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę