Jak złożyć i napisać kondolencje z powodu śmierci?

W momencie kiedy bliska nam osoba umiera, doznajemy oraz doświadczamy bolesnych chwil. Jest to czas, w którym warto mieć przy sobie osobę, która podniesie nas na duchu i doda otuchy. Zwalczanie pojawiających się emocji w obliczu śmierci bywa w tym przypadku trudne. Dlatego warto złożyć bądź napisać kondolencje, które mogą przynieść nieco pocieszenia i ukojenia.

Przygotowanie kondolencji zarówno w formie pisemnej jak, i bezpośredniej bywa czasem trudnym zadaniem. Jest to spowodowane tym, że podczas składania kondolencji powstają silne emocje, całą zaistniałą sytuacją. Celem kondolencji i autora, który je składa jest przekazanie przede wszystkim wyrazów współczucia oraz odzwierciedlenie własnych uczuć w korelacji z rodziną zmarłego. Kondolencje odgrywają ważna rolę ponieważ okazują to, jak ważną rolę odgrywał zmarły w życiu osoby, które te kondolencje składa.

Przede wszystkim podczas składania kondolencji należy zachować maksimum ostrożności. Należy zwrócić starannie uwagę na dobór odpowiednich słów po to aby nie urazić rodziny zmarłej osoby. Jest to czas, w którym łatwo kogoś nieświadomie urazić, dlatego przygotowaliśmy obszerny poradnik, w którym wyjaśnimy jak złożyć oraz napisać kondolencje z powodu śmierci, podamy gotowe życzenia kondolencyjne oraz jakie są najpiękniejsze kondolencje.

Kondolencje z powodu śmierci

Warto zacząć od wyjaśnienia podstaw oraz tego czym są kondolencje z powodu śmierci oraz tak naprawdę dlaczego są składane.  W rzeczywistości nie wiadomo kiedy tak naprawdę zaczęto składać pierwsze kondolencje,  jednak można się zgodzić z tym, że chodzi przede wszystkim o najważniejsze ludzkie uczucia. Tak jak w dniu narodzin dziecka, życzy się rodzicom wszystkiego najlepszego, w przypadku śmierci bliskiej osoby, próbuje się wesprzeć obecnością oraz kondolencjami duchowo te osoby, które są w trakcie żałoby. Pochodzenie słowa „kondolencje” wywodzi się z języka łacińskiego i brzmi „con dolore” które w tłumaczeniu oznacza wyrażanie smutku.

Nic w tym dziwnego, że kondolencje z powodu śmierci są tą najsmutniejszą formą przekazywania treści. Forma ta bardzo mocno zakorzeniła się w Polskiej kulturze i podczas składania kondolencji należy trzymać się pewnych zasad. Obecnie żyjemy w takich czasach nowej technologii, w której bardzo często korzystamy z różnych form komunikacji oraz składania kondolencji z powodu śmierci, zaczynając od sms kończąc po Facebooka. O tym jak napisać kondolencje sms oraz jak to zrobić na odległość przeczytasz w dalszej części wpisu.

Kondolencje znaczenie

Z pewnością każdy z nas obejrzał amerykański film, w którym były głoszone przemowy kondolencyjne nad trumną zmarłej osoby. Tak naprawdę w Polsce ten zwyczaj przemawia kondolencji jest również znany ale na mniejszą skalę. Bez względu na to jak wiele cech zachowań ze świata zachodu przyjmujemy, niektórych cech kulturowych nie da się zmienić. Kondolencja i jego znaczenie to tradycja, która jest na swój sposób wyjątkowa, dzięki niej osoba składająca łączy się w bólu z bliskimi zmarłej osoby. Bardzo często pojawiają się pytania o znaczenie kondolencji z powodu straty oraz to w jakim momencie należy takie kondolencje złożyć.  Ogromne znaczenie z powodu straty mają emocje oraz odpowiednie wyczucie chwili.

W przypadku kiedy zmarła osoba, która od jakiegoś czasu ciężko chorowała bądź była w podeszłym wieku, z reguły bliska rodzina zdążyła się oswoić z myślą o śmierci. Z kolei kiedy cała ta sytuacja dotyczy osoby młodej albo takiej, gdzie śmierć była nagła i niespodziewana, wtedy cała rodzina może być w ciężkim szoku. Dlatego należy uważać i nie zasypywać bliskiej rodziny dużą ilością telefonów z kondolencjami z powodu straty, ponieważ znaczenie takich kondolencji może być odwrotne od zamierzonego.

Nie bez znaczenia mówi się o zażyłości z osobami, które również przeżywają żałobę z powodu śmierci bliskiej osoby. Jeżeli śmierć dotknęła kogoś z naszej bliskiej rodziny, warto czym prędzej napisać oraz złożyć kondolencje. Z kolei gdy ta zażyłość nie jest aż tak głęboka, trafniej będzie, gdy kondolencje z powodu śmierci złoży się po kilku dniach lub w trakcie pogrzebu.

Moje kondolencje – spotkanie

Oczywiście najlepszą formą składania kondolencji z powodu utraty bliskiej osoby jest złożenie osobiście kondolencji rodzinie. W trakcie takiego spotkania, podkreślić można, że składane kondolencję  nie są pustymi słowami ponieważ poświeciliśmy czas na to aby osobiście się stawić. Oczywiście podczas  składania kondolencji, jeżeli okoliczności na to pozwolą można drugą stronę przytulić albo uściskać. Standardowo ogranicza się do subtelnego uścisku dłoni.

Gdy jest się w bardzo bliskim kontakcie z rodziną, nie trzeba czekać do pogrzebu z kondolencjami. W tym przypadku wskazane jest wsparcie, które może wspomóc duchowo rodzinę. Oczywiście należy dostosować się i wyczuć to czy nie jest się „intruzem” w danym momencie. W innym przypadku bezpieczniej poczekać z kondolencjami do pogrzebu.

Zdarzają się również wyjątkowe sytuacje, w których rodzina nie życzy sobie to aby składać kondolencja osobiście, ze względu na powiększenie szoku z powodu śmierci.  Osoby, które nie były aż w takim stopniu zżyte, powinny uszanować tę decyzję bez zastanowienia. Bliscy przyjaciele mogą zastanowić się nad rozmową w cztery oczy ponieważ od tego są przyjaciele, by wspierać.

Z drugiej strony należy podkreślić, że jest to nietaktem, kiedy rodzina nie chce przyjmowania kondolencji osobiście. Z tego względu, że mogą być na pogrzebie osoby, które przyjechały z daleka. Takie osoby mogą również być  mocno związane ze zmarłą osobą i odczuwają potrzebę łączenia się w bólu z powodu śmierci.

Jak napisać kondolencje?

Kondolencje to tak naprawdę okazywanie żalu, ubolewania oraz w głównej mierze wyraz współczucia, które jest składane osobie z powodu śmierci bliskiej osoby. Kondolencje te mogą przybierać formę ustną oraz pisemną. Zatem nasuwa się pytanie, jak napisać kondolencje?

Podstawową zasadą jaką należy znać jest to, że wyrażanie współczucia drugiej osobie w postaci kondolencji, można jedynie z powodu śmierci.  Z kolei gdy kondolencje są składane z jakiegoś innego powodu niż śmierć, równa się to tym, że mogłyby zostać odebrane jako niezręczność. Jeżeli składane kondolencje z powodu straty mają przybrać formę listu, należy pamiętać aby miał on charakter osobisty. Zamiast używać gotowych formuł, warto wnieść coś od siebie.

W trakcie pisania kondolencji przelej na papier swoje własne emocje oraz współczucie, które jemu towarzyszą. Z reguły im Twoje relacje były bliższe ze zmarłą osobą, tym gorliwiej możesz napisać w kondolencji o swoich uczuciach. Warto wyszczególnić zalety zmarłej osoby oraz wymienić te wspólne, spędzone chwile. Koniecznie kondolencje powinny być opatrzone w słowa wyrażające solidarność dla rodziny a nawet deklarację pomocy.  Istotnym faktem jest to aby listu z kondolencjami z powodu śmierci nie mylić z listem pocieszającym. Poniżej znajduje się przykładowa wersja tego jak napisać kondolencje.

Kondolencje sms – jak to dobrze zrobić?

Większość specjalistów od etyki i dobrego zachowania potwierdza, że nietaktem jest składanie kondolencji sms-em. Bez wątpienia najodpowiedniejszą formą składania kondolencji jest to zrobić osobiście bądź drogą telefoniczną. Sms jest czymś trywialnym, zbyt proste oraz mało istotne by można było zawrzeć w tej formie, to co można zrobić poprzez dialog.

Tak jak we wszystkim zazwyczaj są dwie strony medalu. Nie do każdego, szczerze, wypada wysyłać kondolencje sms. Nie jest to również możliwe ze względów technicznych. Pomimo zasad panujących wokół składania kondolencji, istnieje jeszcze zwyczajne życie. A bywają takie sytuacje, w których w pierwszych dnia  a nawet miesiącach, człowiek jest pogrążony w żałobie z powodu śmierci bliskiej jej osoby, i nie chce nikogo słuchać ani rozmawiać. Jest to normalne zjawisko i należy to uszanować.

Sposobów na przeżywanie utraty bliskiej osoby jest wiele i wszystko zależy od wielu czynników.  Jedni wolą się komuś wyżalić oraz wypłakać ze wszystkiego, z kolei inni decydują się na przeżywanie bólu w samotności, by w ciemności wylać łzy. Dlatego w tym drugim przypadku, najzwyklejsze odebranie telefonu z kondolencjami może być czymś trudnym. Nie każdy ma na tyle odwagi, by pokazać innym swoje cierpienie. Dlatego czasami kondolencje sms stają się dyskretnym przyjacielem. Po jego napisaniu, sms cierpliwie czeka na to, aż druga osoba go odbierze oraz przeczyta nawet po kilku dniach.

Co do samej zasady pisania kondolencji sms, warto wcześniej przemyśleć treść i zastanowić się dokładnie nad każdym napisanym słowem, po to aby zawrzeć w niej istotę uczuć wypływających prosto z serca. Czasami zamiast rozpisywać się, warto skrócić kondolencje do kilku słów i napisać proste słowa typu „Będę przy Tobie” niż  powtarzać te same zwroty.

Jak złożyć kondolencje?

Zatem jak we właściwy sposób złożyć kondolencje z powodu śmierci? Wbrew pozorom może to wydawać się  nie łatwym zadaniem, w szczególności przez te młodsze osoby, które nie mają kompletnie doświadczenia w tej kwestii. Prawidłową opcją składania kondolencji, bez względu na wszystko jest zawsze bezpośrednia rozmowa. Choć zdarzają się i takie sytuacje, w których nie ma takiej możliwości, warto napisać list z kondolencjami. Jeżeli jest to osobą, z którą pracujesz na co dzień w tym samym zakładzie pracy, warto postarać się o opublikowanie kondolencji w gazetce firmowej w imieniu całej firmy.

Tak jak już wyżej wspomnieliśmy, nie jest wskazane by kondolencje złożyć w formie sms albo i nawet drogą mailową. W ostateczności kondolencje można złożyć w trakcie rozmowy telefonicznej ale tylko i wyłącznie w skrajnych sytuacjach. Podczas składania kondolencji, należy uwzględnić słowa, które wyrażają smutek oraz żal z powodu śmierci bliskiej osoby. Warto w tym przypadku trzymać się kilku prostych reguł. Podczas składania krótkich kondolencji, wystarczy w zupełności jedno zdanie. Im dłużej będzie trwało składanie kondolencji tym większe ryzyko, że można powiedzieć coś niezręcznego.

Lepiej wtedy przemilczeć oraz pozwolić na to, aby druga osoba się mogła wypowiedzieć. Wtedy mogą paść słowa, które będą wspominać  ostatnie życzenia osoby zmarłej albo nawet i ostatnie spotkanie. Jest to niezwykle ważny moment dla rodziny, ponieważ wysłuchujemy to co mają do powiedzenia oraz poświęcamy im ten czas. Zwykle na pogrzebach jest sporo ludzi, dlatego mimo wszystko nie powinno się zachowywać w takim sposób jakby nam się spieszyło.

Podczas składania kondolencji, stajemy się również wzorem dla młodszych osób w rodzinie, ponieważ utrwala się pewne zachowania i pokazuje się jak należy to robić.  Dodatkowo gdy podczas pogrzebu jest mało osób, warto zostać nie tylko do samego końca, ale i również towarzyszyć odchodzącej rodzinie zmarłej osoby do samego końca cmentarza. Jest to oznaka współczucia ale i również wrażliwości.

Jak złożyć kondolencje na odległość?

Składanie kondolencji z powodu straty bliskiej osoby jest koniecznością w momencie kiedy nie ma się możliwości osobistego wstawienia na pogrzeb. Oczywiście można to zrobić pisząc list kondolencyjny ale jest to raczej opcja, którą stosuje starsze pokolenie.  Połączenie telefoniczne to z pewnością najprostsza metoda na to, aby złożyć kondolencję na odległość. Jednak w tym wszystkim ważne jest to aby zrobić to w prawidłowym momencie. Należy uwzględnić fakt, że żałobnicy mają bardzo dużo obowiązków odnośnie organizacji pogrzebu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest nie dzwonić w dzień trwania ceremonii, zazwyczaj pogrzeby trwają do kilku godzin oraz większość osób decyduje się na organizację stypy. 

Dobrym rozwiązaniem jest zadzwonić dzień po pogrzebie, kiedy to emocje związane z cała zaistniała sytuacją nieco opadają. W takim razie jak złożyć kondolencje na odległość? Podczas rozmowy telefonicznej nie ma możliwości w żaden sposób okazać gestów, dlatego istotne jest to aby dobrze dobrać słowa. Bez względu na wszystko nie czytaj kondolencji z kartki.

Jak nie składać kondolencji?

Żałobnicy zmarłej osoby przeważnie są w trakcie przeżywania dużego bólu, stresu oraz rozpaczy. Dlatego w takim przypadku nie powinno się pogłębiać tych emocji poprzez składanie kondolencji, które przybierają formę przygnębienia oraz wylewania smutku i uzewnętrznianie swoich rozmyśleń odnośnie straty bliskiej osoby. Pamiętaj, że kondolencje są dla tych osób, które je przyjmują. Dlatego słowa te powinny wyrażać współczucie oraz nieść wsparcie. Kondolencje to nie to samo, jak składanie życzeń. Osobie, która jest w żałobie i cierpi, nie powinno się składać życzeń powrotu do zdrowia i pełni sił bądź innych podobnych słów. To jak najbardziej naturalne, gdzie osoba nie jest w dobrej kondycji i nie należy o tym przypominać, w ten sposób można tylko pogłębić ból.

Nie powinno się również składać kondolencji na siłę. Takie próby tak naprawdę mogą wywołać odwrotny efekt od zamierzonej i może nawet w pewien sposób pogłębić emocje. Niestosownym zachowaniem podczas składania kondolencji jest przekazywanie dobrych rad oraz nie powinno się również wypytywać o plany na przyszłość osobie w żałobie.  Te zachowania są nieakceptowalne podczas składania kondolencji.

Pożegnanie – kondolencje

Kondolencje to forma, za pomocą której wyraża się współczucie oraz żal z powodu śmierci bliskiej osoby.  W ten sposób kondolencje stanowią pożegnanie oraz  istotny element, który jest obecny podczas każdej ceremonii pogrzebu. Po pogrzebie następuje czas, w którym powinno się podejść do rodziny zmarłej i złożyć szczere kondolencje.  To nie tylko forma współczucia, ale i również w pewien sposób pożegnanie osoby, która dobrze znaliśmy. To może dotyczyć nie tylko członków rodziny, ale i również  bliskich przyjaciół, znajomych a nawet sąsiadów, w ten sposób chcemy uczestniczyć podczas ostatniego pożegnania.

Zazwyczaj treść takie przemowy kondolencyjnej różni się w stosunku od tego, kim była zmarła osoba oraz temu komu są one składane. W istocie przybierają one zbliżoną formę. Wszystko zależy głównie od stopnia zażyłości ze zmarłą osobą oraz rodziną.

Najpiękniejsze kondolencje

W dalszej części wpisu wymienimy według nas listę najpiękniejszych kondolencji, które warto znać. Takie komunikaty kondolencyjne są jednym z najpopularniejszych oraz społecznie akceptowalnych komunikatów, które okazują współczucia osobom pogrążonym w smutku i żałobie. Kondolencje powinny być wyrazem uczuć, które płyną prosto z serca.  W tym przypadku długie i nienaturalne składane kondolencje nie są dobrą opcją.  Należy również unikać rzeczy, które racjonalizują śmierć, oczekiwać podziękowań za to, że się wstawiło na pogrzebie a nawet wspominać o tym, że nie jest jedyną osobą, która straciła bliską osobę. W takim przypadku, jeżeli nie jesteś osobą, która jest dobra w pocieszaniu warto zaznajomić się i skorzystać z zapisanych wiadomości kondolencyjnych.

  • Wyrazy współczucia oraz serdecznego żalu z powodu śmierci przesyłają…
  • Ta śmierć bardzo nas dotknęła i jest dla nas ciosem…
  • Nie ma odpowiednich słów by opisać żal…
  • Wiadomość o tej śmierci, bardzo nami wstrząsnęła…
  • Ciężko pogodzić się z tak ogromną stratą…
  • Proszę przyjmij ode mnie te najszczersze wyrazy współczucia oraz wsparcia…
  • Jej/jego śmierć jest dla nas wielkim ciosem…
  • Proszę przyjąć ode mnie najszczersze kondolencje…
  • Jest nam trudno żegnać na zawsze kogoś, kto mógł być jeszcze z nami…
  • Z wielkim trudem przyjęliśmy wiadomość o śmierci…
  • Rodzinie oraz bliskim przekazujemy najszczersze kondolencje…
  • Ty straciłaś ukochanego męża, a my najbliższego przyjaciela…
  • Z nieopisaną przykrością dowiedziałem się o śmierci Pańskiej/Pani…
  • Jego śmierć spowodowała nieopisaną pustkę w sercach naszych bliskich…
  • Nie ma takich słów, które mogłyby opisać współczucie oraz smutek, jakie w chwili obecnej czujemy…

Życzenia kondolencyjne

Poniżej znajdziesz również konkretne życzenia i przykłady kondolencyjne. Jak w prosty a zarazem delikatny sposób  złożyć życzenia kondolencyjne z powodu śmierci bliskiej osoby. Poniżej znajdziesz sprawdzone życzenia, z którymi warto zapoznać się.

  • Wiadomość o śmierci … bardzo mną poruszyła, nie sposób pogodzić się ze tak ogromną stratą. Przyjmij proszę ode mnie najszczersze wyrazy smutku oraz żalu.
  • Proszę Państwo przyjąć ode mnie najszczersze wyrazy zrozumienia z powodu straty…
  • Jesteśmy wstrząśnięci, tą przykro wiadomością. Przesyłamy najszczersze i głębokie wyrazy współczucia oraz żalu.
  • Składam najszczersze kondolencje… Możecie liczyć zawsze na pomoc z mojej strony.
  • Ta śmierć jest dla nas dużym ciosem. Nie potrafimy opisać słowami powstający smutek jaki nam towarzyszy w tej chwili.
  • Wyrazy najszczerszego żalu oraz współczucia z powodu straty… przesyłają…

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę