Gleba, deszcz i promienie słoneczne nie są jedynymi składnikami potrzebnymi do rozwoju roślin. Nawożenie gleb jest kolejnym czynnikiem, który pomaga roślinom prawidłowo rosnąć. Ważny jest jego prawidłowy dobór – każda roślina potrzebuje innego preparatu. Jaki nawóz do tui? Fora internetowe są pełne ciekawostek dotyczących dbania o rośliny. W tym artykule przyjrzymy najciekawsze polecania użytkowników.
Jaki nawóz do tui? Sprawdźmy forum
Tuje powinieneś/powinnaś nawozić przynajmniej 2 razy w roku – wiosną oraz jesienią. Użytkownicy w wątku „Jaki nawóz do tui” na forum, podpowiadają żeby zwrócić uwagę na to w jakiej glebie rosną Twoje tuje. Jeśli jest ona np. piaszczysta, to wybierz takie środki, które są bogate w składniki mineralne. Dobrze sprawdzą się również nawozy organiczne, które użyźniają glebę.
Jakie jeszcze wskazówki znajdziemy w wątkach związanych z tym, jaki nawóz do tui? Forum internetowe podpowiada, że nie warto jest stosować nawozów zbyt często – może to spowodować większą podatność roślin na choroby.
Jeśli dopiero zastanawiasz się nad posadzeniem tui, to pamiętaj, że rośliny te lubią słoneczne miejsca. Jeśli chodzi o glebę, to nie mają one specjalnie wygórowanych wymagań. Większość internautów mimo żyznych gleb, nawozi swoje tuje choćby raz w roku. Stosuje do tego m.in nawozy azotowe.
Jaki nawóz do tui na wiosnę wybrać? Nawożenie tui wiosną
Wiosną warto jest stosować nawozy bogate w azot i mikroelementy. Mimo że mineralne preparaty mają przeważnie postać granulek, to nie jest to zasadą. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na to czy wybieramy nawóz długodziałający. Substancje odżywcze mogą uwalniać się z nich nawet do kilku miesięcy, dlatego wtedy trzeba uważać żeby zbyt szybko nie zabrać się za kolejne nawożenie. Przykłady wiosennych nawozów z azotem to: Polifoska, Biopon, Compo, Dr. Green, Agrecol, Azofoska.
Nawóz do tui na szybki wzrost
Nie ma jednego rodzaju nawozu do tui na szybki wzrost – należy o nie dbać holistycznie. W okresie letnim warto jest je podlewać, a wiosną i jesienią nawozić. Nawozy należy dobrać do pory roku – w dalszej części artykułu podam kilka propozycji jesiennych nawozów.
Jeśli widzisz, że z Twoimi tujami dzieje się coś niedobrego, to lepiej zastosuj preparaty mineralne – są szybsze w działaniu od tych organicznych. Najlepszy nawóz do tui na szybki wzrost musisz dobrać indywidualnie do potrzeb swoich roślin – do tego w jakiej glebie się znajdują, czy rosną w nasłonecznionym miejscu czy od częstotliwości podlewania.
Jesienny nawóz do tui – jaki wybrać?
Jesienne nawozy do tui nie powinny mieć dodatku azotu. W okresie między wrześniem a październikiem postaw na preparaty z fosforem i potasem. Najlepiej jeśli kupisz nawóz będący mieszanką tych dwóch pierwiastków. Przykładami takich preparatów są: Target, Florovit, Vila czy Biopon.
Jesienne nawozy powinny zawierać również magnez, który przeciwdziała obumieraniu igieł. Warto jest pamiętać o używaniu nawozów organicznych – korzystanie tylko z tych mineralnych, może utrudnić roślinom pobieranie składników pokarmowych i mineralnych z gleby. To, czy zastosujesz je jesienią czy jako wiosenny nawóz do tui zależy od Ciebie – ważne aby robić to przynajmniej raz w roku.
Wiosenny nawóz do tui – co wybrać i jak stosować?
Wiosenny nawóz do tui to np. kompost, który należy do grupy nawozów organicznych, które użyźniają glebę. Preparatem organicznym, który dostaniesz w sklepie, jest także Biohumus. Pamiętaj żeby w okresie wiosennym stosować nawozy z azotem – możesz ich używać maksymalnie do końca lipca.
Nawóz do tui przeciw brązowieniu – jaki wybrać?
Co powoduje brązowienie? Jaki nawóz do tui przeciw brązowieniu wybrać? To dwie popularne zagwozdki osób hodujących te rośliny. Grzyby atakujące tuje są najczęstszym powodem brązowienia tych roślin. Jeśli jednak zauważysz, że igły twojej rośliny brązowieją jesienią, to nie panikuj – jest to naturalny proces.
Jaki nawóz do tui przeciw brązowieniu, jeśli jesteś pewny/pewna, że jest to wynikiem choroby? Zamieraniu łusek i pędów, które są objawami zaatakowania naszej rośliny przez grzyby, zapobiec można, używając specjalistycznych preparatów. Jest nim np. Sarpol – grzybobójczy i długo działający środek (nawet do 4 tygodni). Zwalcza on nie tylko już rozwijające się grzyby, ale chroni tuje również przed kolejną infekcją.
Najlepszy nawóz do tui – co wybrać?
Nie istnieje niestety jeden, najlepszy nawóz do tui. Jeśli chcesz, aby twoje iglaki rozwijały się prawidłowo, to musisz pamiętać nie tylko o nawożeniu. Ważne są też: dobry wybór miejsca, gdyż tuje lubią światło, dobra gleba, podlewanie i przycinanie – nawóz nie zastąpi tych wszystkich czynności.
Preparaty mineralne lub organiczne mogą jednak pomóc roślinom. Najlepszy nawóz do tui na wiosnę będzie zawierał azot, a jesienne nawozy muszą mieć w składzie: potas, fosfor i magnez. Nie zapomnij również o nawozach organicznych, które mogą mieć postać kompostu lub kupnego preparatu.