Jakie korzyści przynosi montaż pompy ciepła?

Ekologiczne systemy grzewcze jak pompy ciepła zyskują na popularności głównie przez coraz większe
zainteresowanie samym tematem ekologii oraz ciągle rosnące ceny opału. Pompy ciepła są więc wybierane głównie ze względu na ekologiczne działanie i oszczędność, jednak to nie wszystkie korzyści, na jakie można liczyć przy ich montażu. Dlaczego warto korzystać z domowej pompy ciepła? Czy takie rozwiązanie się opłaca?

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła daje możliwość ogrzewania budynku i zapewnienia ciepłej wody użytkowej. Jest wykorzystywana jako wyłączny system grzewczy, który z jednej strony
jest oszczędny, z drugiej zaś pozwala na uzyskanie pewnej niezależności, co przydatne
zwłaszcza przy stale rosnących kosztach opału. Pompy ciepła pobierają ciepło z powietrza bądź gruntu, w zależności od rodzaju instalacji. Ciepło to następnie uruchamia cykl, dzięki któremu jest przekazywane do
instalacji grzewczej w domu, czyli na przykład kaloryferów albo ogrzewania podłogowego, zapewniając również dostęp do ciepłej wody. Pompy ciepła są zasilane elektrycznie. Zużycie energii elektrycznej jest jednak nieporównywalnie niższe niż w przypadku ogrzewania elektrycznego. Chcąc stworzyć całkowicie ekologiczny i niezależny system, pompę ciepła można zasilić energią z paneli fotowoltaicznych.

Pompy ciepła

Czy pompa ciepła się opłaca?

Najczęściej poszukiwana korzyść przy montażu pompy ciepła to oszczędność finansowa, zwłaszcza w ciągu ostatnich miesięcy, kiedy ceny opału niemal nieprzerwanie idą w górę. Korzyści finansowe w związku z wyborem pompy ciepła mogą się różnić w zależności od takich czynników jak: powierzchnia użytkowa domu, zapotrzebowanie na ciepło, zużycie ciepłej wody użytkowej, koszty energii elektrycznej, czy rodzaj posiadanej pompy. Koszty użytkowania pompy ciepła są zwykle znacznie niższe niż w przypadku większości popularnych systemów grzewczych, w tym elektrycznych czy gazowych. Różnica w przeciągu roku może wynieść nawet kilka tysięcy złotych! Dzięki temu koszt zakupu i montażu pompy ciepła zwraca się w przeciągu 5 do 7 lat. Koszty początkowe nie powinny więc nikogo zrażać, zwłaszcza że korzystanie z pompy ciepła nie generuje
dodatkowych kosztów związanych na przykład z czyszczeniem komina czy zabezpieczeniami przeciwpożarowymi.

Pompy ciepła

Korzyści z zastosowania domowej pompy ciepła

Pompy ciepła najczęściej wybiera się z dwóch powodów: ich w pełni ekologicznego działania i perspektywy oszczędności na ogrzewaniu domu. Ponieważ pompa ciepła czerpie energię ze źródeł odnawialnych, nie przyczynia się do emisji szkodliwych związków i nie ma negatywnego wpływu na jakość powietrza. Ekologia i oszczędności nie są jednak jedynymi korzyściami, jakie niesie ze sobą montaż pompy.

  • Komfort – automatyczne działanie nie wymaga żadnego rodzaju opału czy jego regularnego dokładania. Większość systemów pozwala na zdalną kontrolę ustawień przez aplikację na telefon, dzięki czemu temperaturę można wygodnie zmienić, nie ruszając się sprzed telewizora.
  • Trwałość i bezawaryjność – pompy ciepła wymagają jedynie przeglądu technicznego powtarzanego raz do roku. Nie stwarzają one ryzyka pożarowego, zapewniając poczucie bezpieczeństwa. Większość modeli tworzona jest do nieprzerwanej pracy przez kilkadziesiąt, nawet 50 lat, więc nieprędko będą one wymagały wymiany.
  • Kontrola nad temperaturą również latem – wiele modeli pomp ciepła może działać w dwóch trybach. Jeden zakłada dostarczanie ciepła do domu, ogrzewając pomieszczenia. Drugi, odwrócony, pozwala na chłodzenie wnętrz podczas upalnych dni, dając identyczny efekt, jak profesjonalna klimatyzacja.

Warto wspomnieć również o dodatkowych korzyściach finansowych związanych z podniesieniem wartości domu i obniżeniem kosztów budowy nowego budynku. Montując pompę ciepła w skończonym domu, można skutecznie podnieść jego wartość przez obecność nowoczesnego, ekologicznego i oszczędnego systemu grzewczego. Przy decyzji o wykorzystaniu pompy ciepła w nowo budowanym domu można natomiast nieco zaoszczędzić dzięki temu, że takie elementy jak kotłownia czy komin są po prostu zbędne.

Artykuł sponsorowany

Jakub Bogunia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę