Jakie są sporty ekstremalne na świecie i w Polsce?

Ludzie na przestrzeni wieków szukali mocnych wrażeń. Osoby znudzone tradycyjnym sportem zaczęły znajdować zajęcia, które znacznie bardziej podnoszą adrenalinę. Za pierwszy sport ekstremalny na świecie można uznać spadochroniarstwo. Pierwszy taki skok został wykonany na długo przed wynalezieniem samolotu. Dokonał tego Louis-Sebastien Lenormand w 1783 roku, który na skonstruowanym przez siebie spadochronie zaliczył udany skok z drzewa.

Zobacz: Czepki pływackie na basen – jak wybrać najlepszy?

Co uznaje się za sporty ekstremalne?

Nie ma jednoznacznej definicji, która określałaby, jakie sporty uznaje się za ekstremalne. Uważa się, że wszelkie zajęcia sportowe, które uprawiane są w trudnych warunkach, oraz takie, które są bardziej narażone na ryzyko kontuzji możemy nazwać sportami ekstremalnymi. Wśród takiej grupy aktywności fizycznych możemy wyodrębnić turystykę ekstremalną, która nie jest nastawiona na rywalizację z innymi, jak inne dyscypliny.

Jakie są rodzaje sportów ekstremalnych?

Sporty ekstremalne możemy podzielić według miejsca, w którym je wykonujemy oraz ze względu na sposób ich uprawiania. Wyróżnia się również podział na porę roku – zimową i letnią.

Jakie są sporty ekstremalne według miejsca, w których się je uprawia?

– Lądowe

– Powietrzne

– Wodne

Jakie są sporty ekstremalne według sposobu ich uprawiania?

– Motoryzacyjne.

– Z użyciem specjalistycznego sprzętu.

– Bez użycia sprzętu.

Lądowe sporty ekstremalne

Aktywności, które nie wymagają zanurzania się w wodzie lub dłuższego czasu przebywania w powietrzu, nazywane są lądowymi. Uprawiane są niezależnie od pory roku.

Do takich sportów zalicza się:

– Wspinaczka

– Narciarstwo ekstremalne, skoki narciarskie, freeride

– Sporty motorowe, takie jak żużel, karting, rajdy samochodowe i wyścigi motocyklowe

– Kolarstwo górskie, MTB, Downhill

– Snowboarding

– Speleologia – eksploracja jaskiń

Ekstremalne sporty powietrzne

Jak sama nazwa wskazuje, są to sporty wykonywane w powietrzu. Jest to najdroższy typ ekstremalnej aktywności fizycznej, głównie z uwagi na konieczność wykorzystania niezwykle kosztownego sprzętu. Do takich sportów możemy zaliczyć:

– Spadochroniarstwo

– Paralotniarstwo

– Motolotniarstwo

– Skoki na bungee

– Loty balonem

– Lotnictwo

– Szybownictwo

– Wingsuiting

Spadochroniarstwo

Ekstremalne sporty wodne

Dużym zainteresowaniem cieszą się sporty uprawiane w jeziorach, morzach, rzekach czy basenach. Czasami nawet pod powierzchnią wody.

Do najpopularniejszych ekstremalnych aktywności wodnych należą:

– Surfing, Windsurfing

– Rafting (spływ pontonem)

– Kajakarstwo

– Nurkowanie (Freediving, nurkowanie jaskiniowe)

– Sporty motorowodne, narciarstwo wodne

Zobacz: Czego potrzebuje początkujący żeglarz?

Najpopularniejsze sporty ekstremalne w Polsce

Polska słynie z zamiłowania do piłki nożnej i innych sportów drużynowych. Jednak istnieje kilka sportów ekstremalnych, które są wyjątkowo popularne w Polsce. Głównym z nich są skoki narciarskie, w których od wielu lat zawodnicy tacy jak Adam Małysz czy Kamil Stoch zdobywają topowe nagrody w ogólnoświatowych mistrzostwach.

Kolejnym sportem ekstremalnym, jaki cieszy się coraz większą popularnością w Polsce, jest skok na bungee. Wiele miast posiada miejsce, gdzie możemy wykonać swój pierwszy skok za opłatą ok. 100 zł. Warto również zapoznać się ze sportami uprawianymi w górach. Wspinaczka górska czy jazda na snowboardzie lub nartach będzie dobrym pomysłem.

Wspinaczka górska

Sporty ekstremalne dla początkujących

Na świecie jest coraz więcej miłośników adrenaliny. Ludzie szukają wrażeń oraz odskoczni od pracy i codziennego życia. Aby rozpocząć swoją przygodę ze sportami ekstremalnymi, warto zapoznać się z bardziej bezpieczną opcją, czyli sportami o podwyższonym ryzyku. Do takich aktywności należą m.in. wyczynowa jazda na deskorolce, longboardzie czy rowerze. Wymienione sporty możemy zacząć uprawiać w najbliższej okolicy naszego domu, bez konieczności dalszych wyjazdów. Dobrym pomysłem będzie również wspinaczka, gdzie swoją przygodę zaczniemy od łatwych tras zwiększając sobie coraz to bardziej poziom trudności. Jeżeli wolisz zimowe sporty najlepszym wyborem będzie narciarstwo oraz snowboard.

Zobacz: Kurtki męskie – wszystko o tym elemencie garderoby

Jakub Bogunia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę