Krótka historia prezerwatywy

Jeśli sądzisz, że prezerwatywy są stosunkowo nową metodą antykoncepcyjną, to jesteś w dużym błędzie. W rzeczywistości ich historia sięga tysięcy lat wstecz!

Prezerwatywy to jeden z najpopularniejszych, a zarazem najstarszych środków antykoncepcyjnych. Choć istnieje ogólne przekonanie, iż były one stosowane już przez mieszkańców starożytnego Egiptu, Grecji czy Rzymu, to jednak naukowcy nie są zgodni co do prawdziwości wspomnianej tezy. Faktem jest natomiast, że najstarszym nie budzącym wątpliwości opisem używania prezerwatyw jest traktat na temat kiły autorstwa Gabriele Falloppio. Dokument ten powstał w XVI w. we Włoszech i zawiera opis lnianych osłonek nasączonych roztworem chemicznym, które umożliwiały okrycie męskich narządów intymnych. Według autora traktatu próby eksperymentalne nadmienionych osłonek dowiodły, iż stanowią one pewne zabezpieczenie przed kiłą.

Początkowo więc prezerwatywy stosowane były w celu ochrony zdrowia, nie zaś w roli środka antykoncepcyjnego. Dopiero teolog Leonardus Lessius w swoim dziele De Iustitia et iure (O sprawiedliwości i prawie) z roku 1605 wspomina o użyciu prezerwatywy jako środka zapobiegającego ciąży.

Mniej więcej od XVIII wieku używanie prezerwatyw było uznawane przez społeczeństwo za niemoralne. Wówczas też przestano im przypisywać właściwości prozdrowotne. Przyczyniło się to do spadku ich popularności i sprawiło, iż rozwój rynku prezerwatyw został gwałtownie zahamowany. Podejście to zmieniło się dopiero pod koniec XVIII. Wówczas branża zyskała na sile, co poskutkowało wzrostem ich dostępności. Tym samym opisywany środek antykoncepcyjny zaczął być powszechnie dostępny. Prezerwatywy wykonane z tkanin nasączonych środkami chemicznymi bądź też z pęcherza albo jelita, sprzedawane były nie tylko w aptekach, ale także w pubach, zakładach fryzjerskich czy nawet na stoiskach ulicznych.

W roku 1839 Charles Goodyear wynalazł proces wulkanizacji kauczuku, niemniej jednak pierwsze kondomy wykonane wspomnianą metodą pojawiły się na rynku dopiero w roku 1855. Z kolei w 1919 roku Fredrick Killian dokonał odkrycia latekstu. Co ciekawe, pierwsze lateksowe prezerwatywy miały… 5 letni okres przydatności do użycia.

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę