Laserowe usuwanie zmian skórnych jest bardzo skuteczną metodą usuwania znamion i pieprzyków o łagodnym charakterze. Skóra po zabiegu goi się bardzo szybko, bez śladu blizny. Dowiedz się więcej na temat tego mało inwazyjnego sposobu na pozbycie się szpecących kropek, plamek i narośli.
Wskazania do laserowego usuwania zmian skórnych
Chociaż większość znamion i pieprzyków nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, czasem warto je usunąć ze względów estetycznych. Jak wyjaśniają specjaliści z Kliniki Miracki w Katowicach, do tego celu służy usuwanie zmian skórnych laserem. Problemy dermatologiczne, które można rozwiązać przy pomocy lasera to m.in.:
- włókniaki,
- brodawki wirusowe (kurzajki),
- brodawki narządów płciowych,
- znamiona barwnikowe,
- pieprzyki,
- tłuszczaki,
- kaszaki,
- guzowatości nosa,
- naczyniaki rubinowe,
- blizny,
- rozstępy.
Zabieg laserowego usuwania zmian skórnych można przeprowadzić u każdej osoby, u której występują powyższe zmiany, niezależnie od wieku. Jest to bezpieczna procedura również dla dzieci, osób starszych czy kobiet w ciąży. Alternatywną metodą dla laserowego usuwania zmian skórnych jest zabieg chirurgiczny, który umożliwia wycięcie pieprzyka z odpowiednim marginesem zdrowej tkanki i wykonanie badania histopatologicznego. Metoda chirurgiczna zalecana jest m.in. w przypadku wątpliwości co do charakteru zmiany skórnej.
Na czym polega usuwanie zmian skórnych laserem?
Laserowe usuwanie zmian skórnych wykonywane jest przez lekarza i poprzedzone jest konsultacją dermatologiczną. Specjalista musi dokładnie zbadać zmianę i upewnić się, czy nie nosi ona niepokojących cech, które mogłyby wskazywać na nowotwór, takich jak: asymetria, nierówne brzegi, nietypowy kolor czy duży rozmiar. Skóra oglądana jest dokładnie pod dermatoskopem. Jeśli brak jest przeciwwskazań, lekarz może przystąpić do zabiegu jeszcze tego samego dnia. Zabieg jest praktycznie bezbolesny, a w wielu przypadkach nie wymaga nawet znieczulenia. Nowoczesne lasery wyposażone są w skuteczne systemy chłodzenia skóry, a sama procedura jest niezwykle szybka – trwa zaledwie kilka minut.
Lekarz kieruje światło lasera na leczoną powierzchnię skóry. Naświetlanie jest krótkie, ale bardzo intensywne. Wiązka lasera przechodzi przez górne warstwy skóry, aby dotrzeć do warstwy, w której znajduje się nadmiar pigmentu lub komórek. Wchodzi w kontakt z chorą tkanką i powoduje jej odparowanie. Grupa komórek, które tworzą zmianę skórną, jest rozbijana na mikroskopijne cząsteczki. Organizm zajmuje się ich przetworzeniem i usunięciem.
Podczas laserowego usuwania zmian skórnych zostają zamknięte naczynia krwionośne i limfatyczne, dzięki czemu zabieg jest praktycznie bezkrwawy. W miejscu usunięcia pieprzyka może pojawić się brązowy, powierzchniowy strupek, który szybko odpada, odsłaniając zdrową, zaróżowioną skórę, która z czasem upodabnia się do okolicznych tkanek.
Jaki laser do usuwania zmian skórnych?
Usuwanie zmian skórnych możliwe jest przy pomocy specjalnego lasera frakcyjnego, tzw. lasera CO2. Jest to laser frakcyjny ablacyjny, co oznacza, że narusza on wierzchnią warstwę skóry. W zależności od leczonej zmiany lekarz wybiera odpowiedni tryb pracy urządzenia: normalpuls, ultrapuls lub superpuls. Laser CO2 emituje światło o długości fali 10 600 nm, które jest doskonale pochłaniane przez wodę, znajdującą się w skórze. Zabiegi z użyciem tego urządzenia mają szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej, są bezpieczne i bezkrwawe. Za pomocą lasera CO2 można usuwać z powierzchni skóry nie tylko zmiany skórne, ale też zmarszczki, przebarwienia i inne nierówności.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat usuwania zmian skórnych, skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w Katowicach.
Artykuł sponsorowany