W literaturze i w świecie audio podobno nie ma wyraźnego podziału na literaturę kobiecą i męską. Czy aby na pewno? Bardzo często zdarza się tak, że pewien sposób opowieści bardziej odpowiada jednej z grup słuchaczy. I można śmiało postawić tezę, że mężczyźni częściej wybierają te pozycje, w których występuje duża kumulacja silnych osobowości. A jeżeli dodamy do tego elementy zbrodni, niewyjaśnionych i zagmatwanych historii, ekstremalne warunki pogodowe lub wyjątkowe lokacje, w których dzieje się akcja danego dzieła – mamy idealną propozycję dla panów.
Dzieł o takim charakterystycznym męskim rysie nie brak w literaturze zarówno polskiej, jak i światowej. Jeżeli książki lub inne pomysły mają być przełożone na format audio, to warto zagłębić się w najlepszą postać tego sposobu obcowania z kulturą wyższą, czyli superprodukcje. Poza samym głosem kilku lektorów, a bardzo często i aktorów z pierwszych stron gazet, zawierają one również specjalnie skomponowaną muzykę, efekty dźwiękowe oraz odgłosy, które sprawiają, że każde nawet najmniejsze skrzypnięcie drzwi i oddech lektora doprowadzi nas do gęsiej skórki na całym ciele.
Oto propozycje, które każdy mężczyzna obowiązkowo powinien odsłuchać w Audiotece. I można być pewnym, że odnajdzie się w niejednej postaci tych superprodukcji.
Alistaira MacLeana nikomu nie trzeba bardziej przedstawiać, ponieważ jest to jeden z najsłynniejszych pisarzy pokolenia w lat 90., który bazując na swoim doświadczeniu w marynarce wojennej stworzył klasykę gatunku sensacyjnego i thrillera. Śmiało można powiedzieć, że Stacja arktyczna Zebra jest doskonałym przykładem na to, jak ciekawie można przedstawić zachowanie ludzi w ekstremalnych warunkach. Pisarz wiedział, jak sprawić, by jego kolejne dzieło odniosło zwycięstwo w walce o czytelników i słuchaczy. Zamknięcie wielu mężczyzn o silnych charakterach na niewielkiej przestrzeni, brak możliwości ucieczki czy spokojnej rozmowy, wykonanie ekstremalnie ważnej akcji pod presją czasu – w której każda godzina może być na wagę złota, a raczej na wagę życia i śmierci – niekończące się tajemnice i podejmowanie trudnych decyzji – oto przepis na sukces według MacLeana! Każda minuta superprodukcji sprawia, że nie można się od niej oderwać i płyniemy łodzią podwodną wraz z całą załogą, odczuwając każdy najmniejszy szmer silnika i powiew arktycznego powietrza po wydostaniu się na powierzchnię. Mistrzowsko poprowadzona narracja pomiędzy głównymi postaciami – doktorem Carpenterem i komandorem Swansonem – sprawiają, że do końca nigdy nie możemy przewidzieć, co stanie się w kolejnym kroku historii. Czy doświadczenie i zdroworozsądkowe podejście do życia komandora zwycięży z nieposkromioną chęcią odkrycia prawdy przez doktora Carpentera? Czy będą wrogami w tej niezwykłej wyprawie, a może sprzymierzeńcami? Tu nic nie jest tak oczywiste, jak może się wydawać w pierwszych minutach tego słuchowiska.
Kariera pisarza Jędrzeja Pasierskiego jako autora poczytnych kryminałów nabiera przyspieszenia. Każda jego najnowsza pozycja jest doceniana przez fanów. Najnowsza twórczość to również bardzo dobry i udany eksperyment z literacką formą, ponieważ autor specjalnie dla Audioteki napisał scenariusz do superprodukcji Wodnik. Tekst ten w adaptacji wybitnych aktorów i lektorów z odpowiednim udźwiękowieniem, również przypadł do gustu słuchaczom. Pasierski ma nieprawdopodobnie dobre i lekkie pióro do opisywania zakamarków przeszłości, która nawet zakopywana w najdalszych odmętach umysłu dopada w końcu każdego, i to ze zdwojoną siłą. Skomplikowane relacje rodzinne, związkowe czy zawodowe to tematy dobrze przemyślane i zrealizowane w tym słuchowisku. Wisienką torcie dobrych treści są idealnie odegrane role przez utytułowanych aktorów i lektorów. W superprodukcji można usłyszeć Andrzeja Chyrę, ze swoim mrocznym głosem psychologa i nieugiętą w dążeniu do prawdy pisarkę, w którą wciela się Agnieszka Żulewska. W tej superprodukcji wędrówka po lasach ku jeziorom i bagnom to podróż do tego, co w każdym z nas najciemniejsze – lęków, krzywd, niesprawiedliwości i zazdrości.
Jeżeli jest jeszcze w Polsce jakikolwiek mężczyzną, który nie zna sławnego Remigiusza Mróza to doskonałym sposobem na zapoznanie się z jego twórczością jest superprodukcja „LOT 202”. Podróż odbywająca się w dwóch miejscach Polski ze słuchaczem zostanie na bardzo długo. Słuchowisko zostało świetnie przygotowane pod każdym względem – przedstawionej historii, szybkiego rytmu wydarzeń, zaskakujących zwrotów akcji oraz doboru lektorów takich jak: Krystyna Czubówna, Krzysztof Banaszyk, Mariusz Bonaszewski, Piotr Stramowski, Katarzyna Dąbrowska, Michał Żurawski, Wojciech Malajkat, Danuta Stenka i inni. Całość jest wręcz idealnie udźwiękowiona i przyprawiona muzyką, która potęguje dosłownie każdą emocję. A emocje, zapach strachu i krwi, zagadki, ciągłe napięcie sprawią, że będziecie mieli ochotę wysłuchać tej superprodukcji ciągiem od pierwszej do ostatniej minuty.
Artykuł sponsorowany