Męska depresja – jak z nią walczyć?

Coraz rzadziej mówimy o swoich uczuciach oraz o emocjonalnych stanach, w jakich zdarza nam się znajdować. Zapominamy, że podstępna choroba, jaką jest depresja, nie pyta o płeć i z równą siła dopada zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Tym ostatnim jednak znacznie trudniej przychodzi się z nią zmagać ze względu na wciąż panujący mit o mężczyznach – twardzielach.

Objawy depresji u mężczyzn mogą wyglądać nieco inaczej, niż u kobiet. Trzeba przede wszystkim wiedzieć, jak rozmawiać z mężczyzną w depresji, aby nie pogłębić jego i tak już kiepskiego stanu  duchowego. Wiele osób wskazuje też na fakt, że coraz więcej samotnych mężczyzn boryka się z tym problemem, w związku z czym ma problemy w nawiązywaniu nowych, dobrych relacji z ludźmi.

Pamiętaj, że specjaliści oferują także konsultacje przez Skype. Nie czekaj na rozwój choroby i zamów konsultację już dziś. Polecamy ofertę: https://kielczyk.pl/

Objawy depresji u mężczyzn – jak rozpoznać chorobę?

Statystyki mówią wyraźnie, że pomocy specjalisty do walki z depresją szukają przede wszystkim kobiety. Na około 280 000 pacjentów jedynie około 70 000 stanowią mężczyźni. Nie oznacza to jednak, że panowie nie chorują – panowie po prostu znacznie rzadziej szukają pomocy. Faktycznie, badania wskazują, że objawy depresji u mężczyzn są znacznie subtelniejsze, niż w przypadku kobiet. Jako typowe objawy depresji u mężczyzn na forach opisuje się głównie zaprzestanie dbania o siebie. Obok tego mężczyźni znacznie częściej wpadają we wściekłość, miewają ataki agresji i niekontrolowane wybuchy złości – pozornie bez większego powodu. Objawem depresji u mężczyzn wg wpisów na forach internetowych jest też dająca się we znaki otoczeniu drażliwość. Jeśli chodzi o depresję u faceta a związki, trudno osobie o wybuchowym charakterze znaleźć partnerkę, która będzie takie zachowanie tolerowała na dłuższą metę. To zaś prowadzi do zamkniętego koła – samotny mężczyzna, który nie ma wsparcia w najbliższych, popada w jeszcze większą depresję. To jednak nie wszystkie objawy, jakich można się spodziewać.

Depresja u mężczyzn – jak pomóc i jak dostrzec objawy?

Rozdrażnienie to nie wszystko, co wskazuje na depresję u mężczyzn. Fora internetowe pełne są wpisów o przypadkach najróżniejszych schorzeń, jakie się równocześnie pojawiają. Zwykle mowa jest o chorobach sercowych oraz tych związanych z układem pokarmowym. Do tego dochodzą częste bóle głowy, brzucha oraz dokuczliwe bóle mięśniowe, co wskazuje bardziej na grypę niż na dolegliwości emocjonalne. Mężczyzna z depresją jest niespokojny, może mieć problemy ze snem, nie ma apetytu, chęci do życia. Ponadto jest chronicznie zmęczony, wycofany i zdecydowanie mniej odporny na sytuacje stresowe. Widząc depresję u mężczyzny, jak pomóc? To pytanie nie jest proste. Ważna jest przede wszystkim rozmowa i unikanie sformułowań takich, jak: „inni mają gorzej” czy „zobaczysz, wszystko będzie dobrze”. Najważniejsze jest przełamanie tabu oraz zburzenie obrazu silnego mężczyzny, który nie może pozwolić sobie na ani jedną chwilę słabości. Jeśli widzimy depresję u mężczyzny i zastanawiamy się, jak pomóc – najlepszym wyjściem jest namówienie na szukanie pomocy u specjalisty.

Jak poradzić sobie po rozwodzie, czyli mężczyzna i depresja

W społeczeństwie wciąż panuje powszechne przekonanie, że po rozwodzie mocniej cierpią i chorują kobiety. Równie często mężczyzna nie wie, jak poradzić sobie po rozwodzie. To sytuacja wyjątkowo stresowa – niezależnie od konkretnego przypadku małżeństwa. To chwila, która mocnym piętnem odbija się na psychice człowieka i wymaga znalezienia dla siebie nowej drogi i sposobu na życie. Często mężczyzna nie wie, jak poradzić sobie po rozwodzie, a jednocześnie wstydzi się szukać pomocy. Również w takich wypadkach trzeba trzymać rękę na pulsie i wiedzieć, jak rozmawiać z mężczyzną w depresji. Po rozwodzie zmieniają się również relacje mężczyzny z dziećmi; zmienia się też jego rola jako głowy rodziny. Dla wielu mężczyzn to rzecz, z którą nie są w stanie poradzić sobie samodzielnie.

Depresja u faceta a związek – dlaczego jest coraz więcej samotnych mężczyzn?

Mężczyźni po przejściach, czyli po nieudanych związkach zakończonych rozwodem, zwykle niechętnie ponownie się angażują. Jeśli chodzi o związki, depresja u faceta ma na nie ogromny wpływ. Cierpi wtedy również jego samoocena, a chmurny charakter i stres nie pomagają nowej partnerce w dobrnięciu do jego prawdziwej osobowości.

Jakub Borowiecki

Fan ciężki brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę