Męskie buty trekkingowe w każdy teren

Poszukując wygodnych i praktycznych butów do chodzenia, łatwo natrafić na buty trekkingowe, które zachęcają swoimi właściwościami. Od lat cieszą się one dużą popularnością, a grono ich użytkowników stale rośnie i wykorzystywane są one nie tylko przez zapaleńców i amatorów pieszych wycieczek. Jakie zalety posiada ten rodzaj obuwia, gdzie się sprawdzi i na co warto zwrócić uwagę przy kupowaniu butów trekkingowych?

Charakter i zalety butów trekkingowych

Buty trekkingowe powstały z myślą o pieszych, terenowych wędrówkach. Z tego względu dostosowuje się je do warunków terenowych, gdzie mają one za zadanie zapewnianie komfortowego i bezpiecznego pokonywania szlaków, często w niesprzyjających i trudnych okolicznościach. By było możliwe zapewnienie komfortu wykonuje się je z materiałów o dobrej wentylacji i właściwościach termicznych. W zależności od modelu można spotkać się z naturalną skórą lub materiałami sztucznymi. Popularne są buty trekkingowe męskie wodoodporne, które jak sama nazwa wskazuje zapewniają odporność na wodę i pozwalają na wędrówki w deszczu i w mokrych warunkach bez obaw o zmoczenie stóp. By zapewnić komfort termiczny występują także zimowe modele butów trekkingowych, które posiadają dodatkowe ocieplenie umożliwiające zimowe wędrówki.

Od strony bezpieczeństwa, które łączy się z wygodą chodzenia po szlakach, w takich butach stosuje się podeszwy z agresywnym bieżnikiem. Zapewnia on przyczepność na grząskim i sypkim podłożu ułatwiając pokonywanie stromych fragmentów szlaku. Same podeszwy często są także twarde, co poprawia wrażenia podczas wędrówek po kamieniach. Buty trekkingowe występują w wersjach o różnej wysokości cholewki. Ich wysokość wpływa nie tylko na wygląd i wygodę, ale także na bezpieczeństwo. Wysoka cholewka ma za zadanie stabilizować stopę, co jest szczególnie przydatne na górskich trasach, gdzie taka stabilizacja zapobiega takim urazom jak skręcenie kostki. 

Gdzie i kiedy sprawdzą się buty trekkingowe?

Tam gdzie buty trekkingowe pokażą swoje możliwości to oczywiście przede wszystkim góry i górskie szlaki. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie potrzebne jest wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne obuwie. Na rynku dostępnych jest jednak ogromna ilość modeli, takich że każdy znajdzie dopasowany do swoich potrzeb i poziomu zaawansowania. Szczególnie często wybierane są ich wersje zimowe jako praktyczne buty na ten okres, lub wersje nieocieplane na okres jesieni i wiosny. Zwłaszcza wodoodporne wersje pokażą swoje zalety w deszczowej aurze i wystarczy zwykły spacer w lesie, by się o tym przekonać. 

Buty trekkingowe na co dzień – jaki rodzaj?

Coraz większa popularność tego typu obuwia objawia się także wykorzystaniem ich na co dzień. Nie ma w tym nic dziwnego jeśli weźmiemy pod uwagę ich zalety. Decydując się na taki wybór trzeba mieć jedynie na uwadze, że nie będą one pasowały do każdej stylizacji, jednak jeśli nie zależy nam na tym, a przemawia do nas ich duża praktyczność to na pewno warto się na nie zdecydować. Wybierając je z myślą o bardziej miejskim zastosowaniu warto zwrócić szczególną uwagę na podeszwę. Buty o bardzo twardej podeszwie mogą okazać się mało wygodne na twardych nawierzchniach jak np. betonowe chodniki, zwłaszcza jeśli na co dzień pokonujemy długie dystanse pieszo. W takim wypadku warto decydować się na modele o nieco łagodniejszej charakterystyce niż te stworzone z myślą o najtrudniejszych górskich szlakach. W łagodniejszym terenie praktyczniejsze mogą okazać się także modele o niskiej cholewce, które będą łatwiejsze we wkładaniu i będą przyjemniejsze do noszenia w gorące dni.

One thought on “Męskie buty trekkingowe w każdy teren

  1. Buty trekkingowe po prostu trzeba mieć w swojej szafie. Ja noszę je nie tylko w góry, ale też na spacery z psem czy podczas brzydkiej pogody. Nie przemakają, nie zawodzą 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.