Facetem Być

moda męska, blog męski i męskie sprawy – rzeczowe porady dla mężczyzn i blog

Planujesz zagraniczną podróż? Pamiętaj o Zielonej Karcie!

Ubezpieczenie samochodu pozwala na wypłacenie środków w razie wszelkich wypadków i kolizji. Polisa OC jest obowiązkowa nie tylko w Polsce, lecz także w innych krajach. Taki dokument podczas podróży zagranicznych powinien jednak przyjmować nieco inną formę. Czym jest Zielona Karta i kiedy trzeba ją wyrobić?

Czym jest Zielona Karta?

Zielona Karta potwierdza, że masz wykupione ubezpieczenie OC. W państwach należących do Unii Europejskiej wystarczy standardowa polisa, która jest ważna również w Polsce. Jeśli jednak wybierasz się poza UE lub krajów wyłączonych z Porozumienia Wielostronnego, konieczne jest wyrobienie Zielonej Karty. Przyda się ona zarówno w Rosji, jak i na Ukrainie, w Turcji czy Maroko. Jest niezbędna również w wielu innych państwach, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić, czy w miejscu, do którego podróżujesz, trzeba ją posiadać.

Zieloną Kartę trzeba wyrobić także wtedy, gdy jedynie przejeżdżasz przez kraj, w którym jest wymagana. To ważna informacja dla osób podróżujących samochodem przez kilka państw. Wyjątkiem jest jedynie Kosowo. W tym miejscu jedyną opcją okazuje się wykupienie ubezpieczenia granicznego, dlatego Zielona Karta nie jest respektowana.

Jak uzyskać Zieloną Kartę?

Wyrobienie Zielonej Karty jest niezwykle proste. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w towarzystwie ubezpieczeniowym. Zazwyczaj taka usługa jest bezpłatna. Zdarzają się jednak firmy, które żądają drobnej opłaty za wydanie dokumentu. Warto więc sprawdzić szczegóły usługi dotyczącej wyrobienia Zielonej Karty odpowiednio wcześnie. To najłatwiejszy i najtańszy sposób na zabezpieczenie się przed wszelkimi wypadkami poza granicami Polski.

Zielona Karta to niejedyna opcja nabycia odpowiednika ubezpieczenia OC obowiązującego w Polsce. Istnieje również możliwość wykupienia polisy granicznej, ale jest ona znacznie droższa. Z tego powodu lepszym pomysłem okazuje się złożenie wniosku w towarzystwie ubezpieczeniowym odpowiednio wcześnie. W ten sposób unikniesz wysokich kosztów, szczególnie w sytuacji, gdy jedynie przejeżdżasz przez konkretne państwo.

Jak długo czeka się na wydanie Zielonej Karty?

Wniosek o wydanie Zielonej Karty trzeba złożyć odpowiednio wcześnie. Lepiej nie zwlekać z tym do kilku dni przed wyjazdem. Towarzystwa ubezpieczeniowe zastrzegają bowiem, że na rozpatrzenie wniosku i wydanie karty mają określony czas, zazwyczaj wynoszący około dwa tygodnie. Warto więc zgłosić się po dokument od razu po tym, gdy dowiesz się, że planujesz wyjazd samochodem do konkretnego państwa. W ten sposób nie będziesz musiał stresować się, że towarzystwo nie zdąży z wydaniem Zielonej Karty, a Ty zostaniesz jedynie z opcją kupienia polisy granicznej.

Dla osób, którym zależy na oszczędności, doskonałym narzędziem jest także porównywarka OC i AC rankomat.pl. Dzięki niej można z łatwością zestawić poszczególne oferty i wybrać polisę o odpowiednim zakresie w satysfakcjonującej cenie.

Warto pamiętać, że Zielona Karta jest wydawana na konkretny okres. Minimalny to 15 dni, a maksymalny – rok. Jeśli więc wyjeżdżasz często, możesz wykorzystać wyrobiony dokument wielokrotnie.

Kiedy warto wyrobić Zieloną Kartę?

Zielona Karta jest obowiązkiem podczas wszelkich wyjazdów do państw, które nie respektują polskiego ubezpieczenia OC. Warto wyrobić ją jednak na zapas, szczególnie w sytuacji, gdy wybierasz się do innego kraju graniczącego z takimi terenami. W razie spontanicznych wyjazdów taki dokument może się przydać. Jeśli jest on bezpłatny, warto złożyć wniosek o jego wydanie na cały rok. W ten sposób będziesz mieć pewność, że podczas obowiązywania konkretnej polisy OC wjedziesz do państw spoza UE bez najmniejszych problemów.

Stałe posiadanie Zielonej Karty jest dobrym pomysłem. Nie można bowiem przewidzieć, czy nie będziesz musiał odbyć pilnej podróży np. do państw graniczących z Polską, takich jak Rosja, Białoruś czy Ukraina. Wówczas taki dokument pozwoli na uniknięcie wysokich kosztów ubezpieczenia granicznego. Warto więc wyrobić go od razu po zakupieniu nowej polisy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.