Po jakim czasie włączyć lodówkę? Jak nie uszkodzić nowego sprzętu?

Zakup nowego sprzętu AGD jest związany z kłopotliwym procesem transportowania i wnoszenia go do domu. Najmniej problematyczne jest zlecenie wykonania tej czynności zewnętrznym firmom, jednak rozwiązanie to wymaga dodatkowych opłat. Z tego powodu większość osób decyduje się na samodzielne dostarczenie do domu takich urządzeń jak lodówka. Okazuje się jednak, że należy zwrócić uwagę na proces jej uruchamiania, ponieważ niektóre działania mogą skutkować uszkodzeniem nowego sprzętu. Kiedy można włączyć lodówkę po transporcie, aby uniknąć tego problemu?

Nowa lodówka – po jakim czasie włączyć i jak przewozić?

Zagadnienie to jest dla wielu osób całkowicie zaskakujące. Wydaje się bowiem, że nowy sprzęt powinien być gotowy do działania zaraz po podłączeniu do prądu. Obserwowane często awarie, jakie dotyczą nowych lodówek, wynikają z błędów popełnianych na etapie ich transportowania i uruchamiania. W przypadku kwestii przewożenia tego typu sprzętu, należy zwrócić uwagę na jego ułożenie. Zdecydowanie najwygodniejszy sposób przenoszenia to pozycja pozioma, jednak ustawienie takie nie wpływa korzystnie na elektronikę i cały system chłodzący. Lodówka na leżąco może ulec awarii, ze względu na niewłaściwe ułożenie komponentów w przestrzeni i wpływ siły grawitacji. W większości przypadków pozycja pozioma jest jedynym możliwym rozwiązaniem, jednak warto zadbać o możliwe najkrótszy czas, w jakim sprzęt będzie znajdował się w takim ułożeniu. Jeśli takie ustawienie – ze stroną tłoczną skierowaną ku górze, natomiast drzwiami ku dołowi – będzie obejmowało jedynie moment wniesienia do mieszkania, to wówczas ryzyko uszkodzenia będzie w pełni zminimalizowane. Sensem takiego działania jest również ograniczenie przemieszczania się płynnych elementów w sprężarce w górę – z tego powodu po zakończonym sukcesem procesie przenoszenia lodówki nie należy od razu jej uruchamiać.

Lodówka po transporcie – kiedy włączyć?

Włączenie lodówki po transporcie wydaje się być najbardziej oczywistym/intuicynym działaniem, jednak może to pociągnąć ze sobą katastrofalne skutki. Agregat sprężarkowy urządzeń chłodzących zawiera bowiem olej techniczny, który w pozycji pionowej pozostaje w swoim miejscu docelowym. Sytuacja ta zmienia się, kiedy w momencie wnoszenia lodówki do kuchni, płyn ten przedostaje się do wypełnionego freonem obwodu. Sama obecność oleju wewnątrz systemu chłodzącego nie stanowi problemu, natomiast fatalne rezultaty można zaobserwować przy uruchomieniu sprzętu od razu po postawieniu w pomieszczeniu. Ile musi stać lodówka po transporcie, aby uniknąć tego typu awarii? Odczekanie określonego czasu pozwoli płynnemu olejowi na powrotne spłynięcie do agregatu, przez co będzie możliwe normalne korzystanie z funkcji urządzenia. W zależności od producenta i modelu produktu zaleca się, aby czas ten nie był krótszy niż 12 godzin. Najbezpieczniejszą opcją będzie odczekanie całej doby – sytuacja ta może okazać się problematyczna ze względu na brak dostępności do tego sprzętu przez jeden dzień, jednak warto w ten sposób całkowicie zminimalizować ryzyko uszkodzenia lodówki.

Po jakim czasie włączyć lodówkę po transporcie poziomym?

Powyższe zalecenia dotyczą sytuacji, w której transport lodówki w pozycji poziomej obejmował jedynie moment wnoszenia do domu lub mieszkania. Przewiezienie dużego sprzętu AGD „na stojąco” jest bowiem możliwe dzięki autom dostawczym o większych gabarytach i wykorzystaniu pasów mocujących. Jeśli jedyną opcją transportu urządzenia chłodzącego jest „poziom”, wówczas sytuacja może się bardziej skomplikować. Dozwolony kąt przechylenia podczas transportu, w przypadku takich urządzeń jak pralka lub lodówka, nie powinien przekraczać około 30 stopni. Co, jeśli pozycja pozioma była utrzymana przez całą drogę z marketu do domu? Ile powinna stać lodówka po transporcie na leżąco? Większość producentów odrzuca możliwość skorzystania z karty gwarancyjnej w takim przypadku, uzasadniając to nieprawidłowym wykorzystaniem sprzętu. Z tego powodu, jeśli lodówka została ułożona na płasko, to należy wydłużyć czas odczekania na włączenie do dwóch dni. W innym wypadku w momencie podłączenia do prądu olej może jeszcze znajdować się w skraplaczu, a uruchomienie agregatu chłodzącego doprowadzi do zablokowania drożności przepływu. W przypadku braku możliwości wynajęcia większego auta dostawczego, warto zatem zdecydować się na usługę profesjonalnego transportu sprzętu AGD. Przewożąc lodówkę w pozycji poziomej, można bowiem doprowadzić do awarii urządzenia.

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę