Na sukces w wędkarstwie składa się wiele czynników. Nie ma jednej złotej zasady, która spowoduje, że z dnia na dzień zaczniemy doskonale łowić ryby, a dodatkowo czas spędzony nad wodą stanie się jeszcze przyjemniejszy. Na szczęście jest kilka podstawowych zasad wędkarskich, które sprawią, że łowienie stanie się skuteczniejsze.
Zwróć uwagę na ciśnienie atmosferyczne
Zmiana ciśnienia wpływa na ludzi i może powodować ból głowy. Często nie zdajemy sobie sprawy, że ciśnienie atmosferyczne w szczególny sposób oddziałuje na ryby. Niskie ciśnienie wpływa niekorzystnie na wędkowanie. Ryby odczuwają je za pomocą pęcherzyków powietrza i by znaleźć równowagę, udają się w głębszą wodę, gdzie oddziałuje na nie wyższe ciśnienie. Dlatego na połów pozytywnie wpływa ciśnienie stabilne lub lekko rosnące, sprawia to, że ryby pływają bliżej powierzchni wody i zwiększa się ich aktywność.
Poznaj węzły wędkarskie
Często zapominamy jak ważną rolę w wędkowaniu, spełniają węzły wędkarskie. To od nich zależy, czy haczyk i przynęta utrzyma się, gdy ryba się zatnie. Dodatkowo są o tyle ważne, że wiązanie osłabia żyłkę. Przeciętnie przy węźle żeglarskim jest to 20%, ale przysłowiowym guzku może sięgnąć nawet 50%. Dlatego rozwiązania są dwa. Albo nauczymy się węzłów, albo kupujemy dużo wytrzymalsze, a co za tym idzie droższe żyłki.
Weź pod uwagę księżyc
Wśród wędkarzy można spotkać wiele potwierdzających się opinii, że najlepszą fazą do połowu jest pełnia. Ze względu na fakt, że podczas pełni poziom wody wzrasta, co zachęca ryby do większej aktywności i żerowania. Dodatkowo księżyc oświetla wodę, co jest niezwykle ważne dla ryb, które wykorzystują wzrok do poszukiwania pokarmu.
Stwórz dziennik i rejestruj połowy
Obserwuj, analizuj i zdobywaj wiedzę. Nic tak dobrze nie wpłynie na poprawę umiejętności wędkarskich, jak wyciąganie wniosków. Wiedza jest ulotna, dlatego warto skorzystać z dziennika, w którym zapiszemy szczegóły na temat naszych połowów. Warto zanotować: godzinę zacięcia, warunki pogodowe, fazę księżyca, ciśnienie atmosferyczne, czy podsumowanie połowu. Jednak nie warto skupiać się na samych sukcesach. Cenne informacje będą pochodzić także z naszych błędów i problemów. Dlatego warto tworzyć notatki zawierające jak najwięcej szczegółów, a dodatkowo po zakończeniu połowu, sformułować wnioski.
Nie daj się zauważyć
Większość bodźców, które odbierają ryby to bodźce wzrokowe, dlatego są one szczególnie wyczulone, na to, co się wokół nich dzieje. Ryby reagują na ruch, cienie na wodzie, ale także zapach i dźwięk. Wszystko, co odstaje od normy, jest dla nich sygnałem, że może zbliżać się zagrożenie, a co za tym idzie, nie skupiają się już w takim stopni na zerowaniu. Wędkując, warto zachowywać się tak, jakby nas nie było. Dlatego nie słuchajmy radia, nie zachowujmy się głośno i uważajmy na cień, który rzucamy na wodę.Dodatkowo na forach i portalach znajdziemy masę porad, ale też i sporów doświadczonych wędkarzy, którzy przekonują do swojego najlepszego sposobu łowienia ryb. Sklep wędkarski Zgorzelec również oferuje swoje doradztwo w sprawie sprzętu wędkarskiego. Możesz polegać na doświadczeniu innych, ale ważne, by skupić się i gromadzić własne doświadczenia, to na ich bazie poprawisz swoje umiejętności.
Artykuł sponsorowany