Prymulka – uprawa, cena, sadzonki, gdzie kupić i jak dbać?

Często o prymulce mówi się jako o zwiastunie wiosny – prymulka na mrozie raczej nie przetrwa, ponieważ jest delikatna, jednak w doniczce będzie stanowić wdzięczną ozdobę. Wielu ogrodników amatorów podziwia jej delikatną urodę i zastanawia się nad prymulki rozmnażaniem – najlepszymi metodami.

Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że można prymulkę rozmnażać z liścia z dobrym skutkiem, wiedzą też wiele o prymulki pielęgnacji oraz o tym, jak dbać, o prymulce jak podlewać, a o prymulkach ogrodowych – kiedy sadzić.

Jak wygląda prymulka?

Warto zacząć od tego, jak wygląda prymulka. Jako, że prymulka mrozy o niewielkim natężeniu jest w stanie wytrzymać, jest jednocześnie odporna i delikatna – takie są właśnie pierwiosnki, czyli jej inna nazwa. Jak wygląda prymulka? Obecnie gatunek ma aż 500 odmian, każda inna, chociaż mające i wspólne części. To, jak wygląda prymulka, zależy głównie od jej odmiany. Mogą mieć 6 lub 7 płatków, charakterystyczną plamkę lub obwódkę.

Prymulki – cena

Jeśli chcesz wiedzieć o prymulkach, gdzie kupić, jak dbać, a także jaka jest prymulki w doniczce cena, będzie to zależne od wybranej odmiany. Istnieją zarówno wersje w doniczce, jak i wersje ogrodowe. Jeśli chodzi o ogrodowe prymulki w doniczce, cena będzie zależna od gatunku wybranej sadzonki. W ofertach hurtowych można nabyć nasiona, jednak trzeba wiedzieć o nich, jak dbać, aby otrzymać roślinki na rozsady.

Prymulka w doniczce – cena

Zwykle kupuje się prymulkę w doniczce, cena waha się od kilku złotych do kilkudziesięciu za jedną sztukę do późniejszego przesadzenia do ogrodu. Jeśli chodzi o prymulki ogrodowe, sadzonki powinny mieć przynajmniej kilka centymetrów długości, wtedy jest większa szansa, że prymulki po przekwitnięciu i po podlewaniu prymulki przyjmą się do gleby i w następnym roku będą kwitnąć w ogrodzie.

Prymulka – rozmnażanie. Jak rozmnożyć prymulkę?

Istnieje kilka sposobów, jak rozmnożyć prymulkę, aby nie kupować jej co rok i otrzymać samodzielnie prymulki ogrodowej sadzonki. Można prymulkę rozmnażać z liścia, można też robić prymulki rozmnażanie bardziej tradycyjnymi metodami. Jednak jeśli chodzi o prymulkę, rozmnażanie z liścia jest uważane za najbardziej ekonomiczne i najlepsze. Jak rozmnożyć prymulkę, wykorzystując liście? Prymulki po przekwitnięciu w maju dzieli się na mniejsze kępy.  W ten sposób ma się od razu z prymulki ogrodowe sadzonki. Można też wybrać prymulek rozmnażanie poprzez wysiew nasion. Jak rozmnożyć prymulkę w ten sposób? Gotowe sadzonki wsadza się do gleby – dalej prymulki po przekwitnięciu rozdziela się na mniejsze kępki.

prymulka w ogrodzie

Prymulka – uprawa

W przypadku prymulki stanowiska ogrodowe nie są zbyt wymagające, co oznacza, że prymulki pielęgnacja nie jest trudna ani wymagająca. Jeśli chodzi o ogrodowe prymulki, stanowisko słoneczne, szczególnie w fazie wzrostu. Ulubionymi prymulki stanowiskami będą miejsca pod drzewami, które późno mają liście, a także rabaty kwiatowe.

Prymulka podlewanie

Równie ważne jest prawidłowe prymulek podlewanie. Zadanie to jest szczególnie ważne przy rozmnażaniu sadzonek. W takim razie, jeśli chodzi o prymulki, jak podlewać sadzonki, a jak dorosłe rośliny? Trzeba wiedzieć o prymulce, jak podlewać – nie lubi ani suchego, ani mokrego podłoża. Gleba powinna być wilgotna przez cały czas. Podlewanie prymulki  trzeba więc robić z głową.

Prymulka na mrozie

Generalnie prymulka mrozy znosi całkiem nieźle. To dlatego nazywana jest wiosennym zwiastunem. Jednak prymulka na mrozie może zmarnieć – przemarznąć – jeśli zima jest mroźna, ale bez śniegu. Należy też pamiętać, że to wersje ogrodowe prymulki mrozy znoszą dobrze. Jeśli chodzi o wersje w doniczkach prymulek, na mrozie mogą sobie nie poradzić i trzeba na nie uważać.

Prymulka – gdzie kupić?

Warto też wiedzieć na koniec o prymulce, gdzie kupić najlepsze sadzonki, a gdzie kupić nasiona, które będą dobrej jakości i zapewnią wzrost roślin. Jeśli chodzi o sadzonki prymulki, gdzie kupić, najlepsze będą renomowane sklepy ogrodnicze. Jeśli z kolei chodzi o same nasiona prymulek – gdzie kupić – można wybrać sklepy internetowe z nasionami o potwierdzonej jakości.

Prymulki – kiedy sadzić?

Jeśli chcesz uprawiać w ogrodzie własne pierwiosnki, to musisz wiedzieć też o prymulkach ogrodowych, kiedy sadzić je do gleby, aby się nie zmarnowały. Najlepszym momentem na wysiewanie nasion jest maj. Jeśli chodzi o prymulki ogrodowe, kiedy sadzić do gruntu, to specjaliści z zakresu ogrodnictwa proponują lipiec i sierpień, kiedy roślina ma już dość dobry system korzeniowy, więc przyjmie się w ziemi, będzie mieć też sprzyjające warunki do wzrostu – odpowiednie nawodnienie i dużą ilość słońca. Zdąży także ukorzenić się przed pierwszą zimą.

Prymulki – jak dbać?

Dla uprawy jest ważna też prymulki pielęgnacja. Na szczęście roślina ta nie jest zbyt wymagająca i wystarczy regularne podlewanie i dbanie o wilgotność gleby, aby miała się dobrze w Twoim ogrodzie. Warto zadbać o sporą ilość słońca we wczesnym okresie wzrostu. Poza tym prymulka nie ma specjalnych potrzeb, jeśli chodzi o glebę.

Sprawdź też:

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę