Recepta elektroniczna – innowacyjne rozwiązanie z korzyścią dla pacjentów

Ministerstwo Zdrowia, które poszukiwało sposobu na rozwiązanie najczęstszych problemów występujących z papierowymi receptami, w 2020 roku wprowadziło do obiegu recepty elektroniczne. Jak sami farmaceuci wskazują, oznacza to koniec problemów z błędami na receptach i nieczytelnym, lekarskim pismem. To dokument, który wyjątkowo łatwo zrealizować. Nic więc dziwnego, że pacjenci, którzy początkowo podchodzili z dużą dozą nieufności do tego rozwiązania, szybko przekonali się o jego niezliczonych zaletach.

E-recepta a teleporady

Niektórzy pacjenci wciąż są błędnie przekonani, że elektroniczne recepty to recepty, które można otrzymać wyłącznie po skorzystaniu z konsultacji zdalnych. Tymczasem z dniem 8 stycznia 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone obowiązkowo do użytku na terenie całej Polski. Obowiązek wystawiania e-recept ma każdy lekarz, z nielicznymi wyjątkami. Oznacza to, że elektroniczną receptę można otrzymać zarówno po wizycie w formie teleporady, jak i wizycie tradycyjnej.

Nie ma jednak co ukrywać – elektroniczna recepta to rozwiązanie, które szczególnie dobrze łączy się z teleporadami. W dzisiejszych czasach do gabinetów najlepszych specjalistów są naprawdę długie kolejki. Pacjenci często zmuszeni są do wielomiesięcznego oczekiwania na wizytę u wybranego lekarza. Personel medyczny jest coraz bardziej zabiegany, a w szpitalach i przychodniach brakuje personelu. Z tego powodu coraz większa liczba pacjentów docenia zalety telekonsultacji. Dzięki nim często można skonsultować się z wybranym specjalistą jeszcze tego samego dnia, otrzymując szybką i kompetentną pomoc medyczną. Dzięki telekonsultacji wizytę u lekarza można odbyć za pośrednictwem telefonu i internetu. Warto podkreślić, że niczym nie odbiega ona od standardowej wizyty w gabinecie stacjonarnym. Lekarz tak samo zapozna się z problemami pacjenta, zdiagnozuje problem, a jeśli trzeba – wystawi e-receptę bądź zwolnienie lekarskie.

Teleedycyna to rozwiązanie, które wiąże się z ogromną wygodą dla pacjentów. Zwłaszcza te osoby, które nie posiadają własnego środka transportu, nie muszą martwić się o konieczność dotarcia do gabinetu lekarza.

Recepta elektroniczna i jej zalety

Farmaceuci wskazują, że największą zaletą e-recept jest fakt, iż są przede wszystkim czytelne. Pacjenci nie muszą martwić się więc, że farmaceuta niewłaściwie odczyta receptę bądź też z powrotem odeśle ich do gabinetu lekarza w celu ponownego wystawienia dokumentu.

W przypadku recept papierowych ogromnym problemem było ich gubienie przez pacjentów. Tymczasem elektroniczna recepta przez cały czas dostępna jest w elektronicznym systemie Ministerstwa Zdrowia i pacjent ma do niej ciągły dostęp za pośrednictwem swojego Internetowego Konta Pacjenta. Nawet jeśli przypadkowo usunie SMS z kodem recepty bądź też zniszczy wydruk z kodem kreskowym, ma dostęp do informacji o rodzaju i dawkowaniu przepisanych przez lekarza leków.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że e-receptę można zrealizować nie tylko w aptekach stacjonarnych. Pacjent równie dobrze może zdecydować się na skorzystanie z usług placówki elektronicznej.

Także i lekarze wskazują, że e-recepty są ciekawym rozwiązaniem. Przede wszystkim, specjaliści dzięki nim mogą na bieżąco kontrolować, jakie leki stosują przewlekle chorzy pacjenci. Wszystko dlatego, że informacje o tym zapisywane są na ich indywidualnych kontach. Jeśli pacjent wyrazi na to zgodę, specjalista zyskuje pełen dostęp do jego historii medycznej, co pozwala znacznie usprawnić i przyspieszyć proces leczenia i diagnozy.

Jak długo ważna jest e-recepta?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że e-recepta nie jest dokumentem ważnym bezterminowo. Tak samo jak tradycyjne recepty papierowe, w większości przypadków ważna jest przez okres 30 dni. Czas ten jednak może się różnić w zależności od rodzaju przepisanych leków. W przypadku antybiotyków e-recepta ważna jest zaledwie przez tydzień, preparaty immunologiczne pacjent musi odebrać w ciągu 120 dni, a leki przyjmowane na stałe – 365 dni. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że po upłynięciu terminu ważności recepty, jest zrealizowanie będzie zwyczajnie niemożliwe.

W jaki sposób można otrzymać receptę online?

Mnóstwo pacjentów zastanawia się, jak otrzymać receptę online. Każda osoba zainteresowana uzyskaniem recepty elektronicznej, może umówić się na konsultację u lekarza osobiście bądź też za pośrednictwem telefonu lub internetu. W dzisiejszych czasach w sieci działa mnóstwo stron, które umożliwiają odbycie konsultacji zdalnej z dowolnym specjalistą – najczęściej jeszcze tego samego dnia. Dzięki temu pacjent nie musi martwić się o konieczność dojazdu do gabinetu lekarza – wizytę może odbyć z własnego mieszkania lub domu.

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że strony umożliwiające otrzymanie recepty online to nie miejsca, w których pacjent może zamówić potrzebny mu lek. Wystawienie e-recepty zawsze musi być poprzedzone konsultacją. Niezależnie od tego, w jakiej formie się ona odbywa, ma jeden cel – uzyskanie przez lekarza informacji na temat stanu zdrowia pacjenta. Może zdarzyć się, że specjalista po przeprowadzonej konsultacji zdalnej uzna, że w przypadku danej osoby wskazane jest przeprowadzenie bardziej szczegółowych badań. W takiej sytuacji może skierować pacjenta do laboratorium bądź też poprosić o przeprowadzenie dodatkowej rozmowy telefonicznej. Może także zdarzyć się, iż lekarz uzna, że w przypadku danej osoby wystawienie e-recepty jest bezzasadne. W takiej sytuacji odmówi przepisania leków i ma do tego pełne prawo.

Po przeprowadzonej konsultacji pacjent otrzyma na swój telefon za pośrednictwem sms-a czterocyfrowy kod. Wystarczy, że przedstawi go farmaceucie w aptece wraz ze swoim numerem PESEL, a niezwłocznie otrzyma przepisane leki. Jak widać – proces realizacji recepty elektronicznej jest wyjątkowo prosty i każdy pacjent bez wątpienia sobie z tym poradzi.

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki

Fan ciężki brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę