Nazwa duraluminium odnosi się powszechnie używanych materiałów, które stworzone są ze stopów metali. Ich cechą charakterystyczną jest ogromna plastyczność. Nazywane w skrócie durale, wynalezione z początkiem XX wieku, przeznaczone są do plastycznej obróbki. Składają się z aluminium oraz różnych dodatków, tworzące niepowtarzalne stopy. Spawanie duraluminium może się według niektórych wiązać z rodzaje dodatku, jaki został zastosowany. Wśród najczęściej wykorzystywanych pierwiastków wymienia się mangan, żelazo, krzem, miedź czy magnez. Właściwości takiego duraluminium i to, jak spawać duraluminium, zależy właśnie od tych domieszek.
Spawanie duraluminium – jak zrobić to skutecznie?
Sam sposób, jak spawać duraluminium, jest dokładnie taki sam, jak w przypadku spawania wszelkiego innego rodzaju materiałów, jak plastik, czy czyste aluminium. Spawanie duraluminium polega na trwałym połączeniu dwóch elementów wykonanych z tego samego tworzywa poprzez nagrzanie brzegów i wykorzystanie odpowiednio dopasowanego spoiwa. Wykorzystuje się do tego spawanie łukowe. W jego przypadku źródłem generowanego ciepła jest wspomniany łuk elektryczny. Konieczne jest odpowiednie przygotowanie materiałów, spoiwa, narzędzi oraz samego obrabianego przedmiotu. Dzięki temu cały proces odbędzie się zupełnie bezproblemowo.
Jak spawać duraluminium, aby nie było problemów?
Aby materiał nie sprawiał problemów, trzeba wiedzieć, czym spawać duraluminium oraz w jaki sposób robić to prawidłowo. Jak spawać duraluminium? Ważne jest przygotowanie powierzchni, czyli nadanie jednemu i drugiemu elementowi na brzegu kształt litery V, aby znacznie łatwiejsze było wykonanie poprawnego spawu.
Nowoczesne metody spawania duraluminium ograniczają się do dwóch podstawowych: do metody MIG/ MAG oraz metody TIG. Pierwsza z nich to spawanie migomatem, wykorzystywanym w profesjonalnych i nowoczesnych zakładach obróbki metali i innych tworzyw. Świetnie sprawdza się do najczęściej występujących i wykorzystywanych w przemyśle stopów, czyli na przykład połączenia aluminium z miedzią czy popularnych, ale traktowanych indywidualnie stopów, jak omawiane duraluminium. Spawanie z wykorzystaniem tej metody jest dość tanie, a więc choćby z tego względu dość powszechnie wykorzystywane przez przedsiębiorców, niezależnie od branży. Metoda ta jest też dość uniwersalna i łatwo dostępna, ze względu na fakt, że jest dzisiaj stosowana we wszystkich nowoczesnych zakładach obróbki metali.
Drugą z wymienionych wyżej metod jest metoda TIG. W jej przypadku wykorzystywany jest inny łuk elektryczny. Ów wytwarza się z wykorzystaniem wolframowej, nietopliwej elektrody. Do tego celu wykorzystywany jest hel albo argon. W tym wypadku nie jest wykorzystywany topnik, ponieważ metoda polega na topieniu materiału na brzegu przedmiotu i w ten sposób spajanie go z drugim elementem. Metal w tym wypadku krzepnie, dlatego niekonieczne jest stosowanie topnika. Zdarza się jednak, że w niektórych przypadkach stosowany jest topnik – ta metoda działania wymaga jednak zastosowania nieco innych narzędzi. Ze względu na swój charakter ta metoda jest jednak nieco droższa, niż metoda MIG.
Czym spawać duraluminium i ile to kosztuje?
Metoda na to, czym spawać duraluminium, powinna być wybrana i dostosowana do konkretnych parametrów oraz przedmiotów, które mają zostać zespolone. Warto brać pod uwagę rozmiary, cenę całego procesu oraz to, jak ma ów przedmiot być później wykorzystywany. Czym spawać duraluminium? Warto dokonać wcześniejszej wyceny zarówno metody MIG/ MAG jak i metody TIG. Na szczęście wiele firm oferujących obróbkę metali oraz tworzyw typu duraluminium ma jednocześnie możliwość wykonywania spojeń zarówno jedną, jak i drugą metodą – przy wykorzystaniu spoiw z innego materiału lub przy wykorzystaniu tych samych przedmiotów. Jeśli nie ma się pewności, czym spawać duraluminium, i która z dostępnych metod będzie najlepsza w konkretnym przypadku, najlepiej skonsultować się z przedstawicielami danej firmy. To fachowcy, którzy doskonale znają się na swojej pracy, są więc w stanie profesjonalnie doradzić, jaka metoda w danej sytuacji będzie optymalnym wyjściem. To także znakomity sposób na porównanie cen całego przedsięwzięcia.
Sprawdź też: