Szyberdach w samochodzie – wady i zalety

Stare samochody bardzo rzadko dysponowały klimatyzacją. Jedyną opcją, by przewietrzyć i ochłodzić wnętrze pojazdu, było otwieranie okien lub tzw. szyberdach. Okno w dachu auta ma wiele zalet. Zdarzało się jednak, że konieczna była naprawa szyberdachu. Czym wyróżnia się szyberdach? Czy warto z niego rezygnować na rzecz klimatyzacji?

Czym jest szyberdach?

Szyberdach był wyjątkowym elementem wyposażenia samochodów starej daty (głównie z lat 80. i 90. ubiegłego wieku). To okno w dachu, które zastępowało częściowo klimatyzację (wówczas była ona luksusem). To znacznie tańszy sposób ochłodzenia wnętrza pojazdu. Szyberdach zaskakująco dobrze radził sobie z obniżaniem temperatury w samochodzie podczas silnych upałów. Otwarcie okienka na dachu pojazdu pozytywnie wpływa na cyrkulację powietrza we wnętrzu (ciepłe powietrze idzie do góry i przy otwartym szyberdachu zasysane jest na zewnątrz, natomiast chłodniejsze wpada przez nawiewy). 

Najważniejsze zalety szyberdachu

Dobry szyberdach wyróżnia się niewielką ilością generowanego hałasu oraz wibracji powietrza po otwarciu. To lepsze rozwiązanie niż jazda z otwartymi szybami. Umiejscowienie szyberdachu nie jest przypadkowe – cyrkulujące powietrze nie uderza bezpośrednio w uszy, po prostu unosi się nad głowami kierowcy i pasażerów. Szyberdach zapewnia  także doświetlenie w pochmurne dni. Widok na niebo od zawsze był pożądaną cechą w autach, obecnie jednak zamiast otwieralnych szyberdachów stosuje się dachy panoramiczne. 

Szyberdach to korzystne rozwiązanie dla palaczy. Dzięki niemu dym papierosowy szybko „ucieka” z wnętrza pojazdu i nie kumuluje się w nim, drażniąc pasażerów i nasycając zapachem tapicerkę. Delikatne uchylenie szyberdachu pozwoli także łatwiej usunąć efekt zaparowanych szyb. Aby dostatecznie przewietrzyć auto w środku, kierowca może zostawić okienko na dachu w pozycji uchylonej już po zaparkowaniu samochodu. Po powrocie może oczekiwać mniej zaparowanego, przyjemnego wnętrza.

Jakie wady ma szyberdach?

Szyberdach zwiększa opór aerodynamiczny auta przy otwarciu – wpływa to negatywnie na zużycie paliwa (zwłaszcza przy większych prędkościach). Niektórzy właściciele starszych pojazdów skarżą się również na przeciekanie okienka w dachu – wynika to najprawdopodobniej z nieskutecznych, starych uszczelek. Ci, którzy są posiadaczami nowoczesnego auta z szyberdachem, mogą się także obawiać awarii sterowaniem elektronicznym. 

Szyberdach w nowoczesnym samochodzie – czy to się opłaca?

Szyberdach jest z pewnością ciekawym dodatkiem do samochodu. Jeżeli odpowiada on Tobie zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym, nie masz się czego obawiać. Pamiętaj jednak, że szyberdach nie idzie w parze z klimatyzacją. Aby nie powiększać niepotrzebnie kosztów eksploatacji, wybierz którąś z tych opcji. 

Jak wygląda naprawa szyberdachu?

Zdarza się, że szyberdach przestaje prawidłowo działać (awarii najczęściej ulega elektryka mechanizmu sterowania). Może również dojść do uszkodzenia mechanicznego szyby lub rozszczelnienia okna w dachu – istnieje niebezpieczeństwo przedostania się do wnętrza auta wody. Niezależnie od przyczyn najprawdopodobniej potrzebna będzie wymiana lub naprawa szyberdachu. Zajmują się tym specjalistyczne warsztaty. Do zadań mechaników należy demontaż szyby (ewentualnie naprawa szyby z prowadnicami), weryfikacja działania mechanizmu sterującego, montaż nowej szyby lub sprawdzenie szczelności szyberdachu.

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki

Fan ciężkiego brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę