2023 rok przyniósł nam informacje, które wielu ludziom się nie spodobały. W rozporządzeniu MON znalazł się zapis o tym, że do służby może być powołanych nawet 200 tysięcy rezerwistów. Fora internetowe przegrzewały się od informacji na temat tego, ile trwa takie szkolenie i kto rzeczywiście może na nie trafić.
Przez te dyskusje wielu jednak zaczęło się zastanawiać nad tym, czy rzeczywiście nie wstąpić do zawodowej armii. Jednym z elementów rekrutacji są testy sprawnościowe. Całą procedurę reguluje rozporządzenie MON z 2 grudnia 2020 roku. Poniżej dowiesz się, jak wygląda test sprawnościowy do wojska i czy trudno go przejść.
Zobacz: Ile zarabia pilot wojskowy? Średnie stawki
Czy w wojsku są testy sprawnościowe?
Testy sprawnościowe wojsko organizuje w ramach procesu rekrutacji nowych żołnierzy zawodowych.
Test sprawnościowy do wojska organizowany jest w ciągu jednego dnia w kwietniu, maju i czerwcu każdego roku. Każdy żołnierz, który otrzymał ocenę pozytywną inną niż bardzo dobrą, może ją poprawić. Takie testy sprawnościowe wojsko organizuje w lipcu.
Jak wygląda test sprawnościowy do wojska?
Test sprawnościowy do wojska składa się z 4 części. Każda z nich sprawdza inny rodzaj umiejętności fizycznych kandydata.
Testy sprawnościowe wojsko:
- Test wytrzymałości
W tej części kandydaci mają do pokonania dystans 3 km w marszobiegu lub pływają przez 12 minut.
Normy sprawnościowe wojsko określiło w tabeli, która wchodzi w skład rozporządzenia MON z 2 grudnia 2020 roku. W zależności od wieku, żołnierz otrzymuje określoną liczbę punktów, np.
Mężczyzna w wieku 21-25 lat otrzyma maksymalnie 44 punkty, jeśli przebiegnie dystans 3000 m w mniej niż 12 minut.
Mężczyzna w wieku 41-45 lat może otrzymać 44 punkty za bieg w czasie do 14 min. 10 sek.
Mężczyzna w wieku 21-25 lat otrzyma 44 punkty, gdy w ciągu 12 minut pokona dystans 650 m. Mężczyzna w wieku 41-45 lat musi pokonać dystans 550 m, żeby otrzymać maksymalną liczbę punktów – 44.
- Test motoryki
W ramach tej części testu kandydaci podciągają się na drążku lub wykonują pompki.
Dla kategorii wiekowej 20-25 można otrzymać maksymalnie 21 punktów za wykonanie 74 pompek w 2 minuty. W przypadku podciągania się na drążku 21 punktów daje 18 podciągnięć w ciągu 2 minut.
- Test szybkości
Test szybkości obejmuje skłony tułowia wykonywane w ciągu 2 minut.
Mężczyzna w wieku 21-25 lat musi wykonać 80 skłonów, by otrzymać maksymalne 16 punktów. Mężczyźnie w wieku 41-45 lat wystarczy 60 skłonów na ten sam wynik punktowy.
- Test zwinności
Obejmuje bieg po kopercie lub bieg wahadłowy 10×10. Każdy przebiega wyznaczoną trasę trzykrotnie. Mężczyzna prowadząca konkurencję informuje, ile jeszcze zostało do pokonania.
Maksymalnie 19 punktów otrzyma mężczyzna w wieku 21-25 lat, który osiągnie czas 28,6 sek.
Zobacz: Jak dostać się do straży granicznej i uzasadnić chęć pracy?
Normy sprawnościowe dla mężczyzn
Normy sprawnościowe wojsko określiło w postaci liczbowej. Dla każdej z konkurencji podana jest minimalna liczba punktów, które należy otrzymać, aby zaliczyć konkurencję i być dopuszczonym do służby.
Dla biegu na 3 km minimum określono na poziomie 26 punktów. Mężczyzna w wieku 21-25 lat otrzyma je, gdy uzyska czas 16 min. 15 sek.
Dla pływania przez 12 minut minimum wynosi 26 punktów. Mężczyzna w wieku 21-25 lat otrzyma je, gdy przepłynie 475 m.
Dla konkurencji pompki minimum wynosi 11,1 punktów. Mężczyzna w wieku 21-25 lat musi wykonać minimum 41 pompek, by je otrzymać.
Dla podnoszenia się na drążku minimum wynosi 9 punktów. Dla mężczyzny w wieku 21-25 lat oznacza to jedynie 3 podciągnięcia.
W przypadku skłonów minimum wynosi 10 punktów. Mężczyzna w wieku 21-25 lat musi wykonać minimum 50 skłonów w 2 minuty, by przejść test na minimum.
Minimum dla biegu po kopercie wynosi 1,8 punkta. Mężczyzna w wieku 21-25 lat otrzyma tyle, gdy osiągnie czas 32,8 sek.
Jak widać, normy sprawnościowe wojsko określiło osobno dla każdej z kategorii wiekowych oraz płci. W tekście przytaczamy przykładowe dane. Szczegóły znajdziesz w rozporządzeniu MON. Tam dowiesz się, jakie normy sprawnościowe wojsko określiło dla twojej kategorii wiekowej.