Testy sprawnościowe do wojska – normy

2023 rok przyniósł nam informacje, które wielu ludziom się nie spodobały. W rozporządzeniu MON znalazł się zapis o tym, że do służby może być powołanych nawet 200 tysięcy rezerwistów. Fora internetowe przegrzewały się od informacji na temat tego, ile trwa takie szkolenie i kto rzeczywiście może na nie trafić. 

Przez te dyskusje wielu jednak zaczęło się zastanawiać nad tym, czy rzeczywiście nie wstąpić do zawodowej armii. Jednym z elementów rekrutacji są testy sprawnościowe. Całą procedurę reguluje rozporządzenie MON z 2 grudnia 2020 roku. Poniżej dowiesz się, jak wygląda test sprawnościowy do wojska i czy trudno go przejść. 

Zobacz: Ile zarabia pilot wojskowy? Średnie stawki

Czy w wojsku są testy sprawnościowe?

Testy sprawnościowe wojsko organizuje w ramach procesu rekrutacji nowych żołnierzy zawodowych.

Test sprawnościowy do wojska organizowany jest w ciągu jednego dnia w kwietniu, maju i czerwcu każdego roku. Każdy żołnierz, który otrzymał ocenę pozytywną inną niż bardzo dobrą, może ją poprawić. Takie testy sprawnościowe wojsko organizuje w lipcu. 

Jak wygląda test sprawnościowy do wojska?

Test sprawnościowy do wojska składa się z 4 części. Każda z nich sprawdza inny rodzaj umiejętności fizycznych kandydata. 

Testy sprawnościowe wojsko:

  1. Test wytrzymałości

W tej części kandydaci mają do pokonania dystans 3 km w marszobiegu lub pływają przez 12 minut. 

Normy sprawnościowe wojsko określiło w tabeli, która wchodzi w skład rozporządzenia MON z 2 grudnia 2020 roku. W zależności od wieku, żołnierz otrzymuje określoną liczbę punktów, np.

Mężczyzna w wieku 21-25 lat otrzyma maksymalnie 44 punkty, jeśli przebiegnie dystans 3000 m w mniej niż 12 minut. 

Mężczyzna w wieku 41-45 lat może otrzymać 44 punkty za bieg w czasie do 14 min. 10 sek. 

Mężczyzna w wieku 21-25 lat otrzyma 44 punkty, gdy w ciągu 12 minut pokona dystans 650 m. Mężczyzna w wieku 41-45 lat musi pokonać dystans 550 m, żeby otrzymać maksymalną liczbę punktów – 44. 

Źródło: pixabay.com
  1. Test motoryki

W ramach tej części testu kandydaci podciągają się na drążku lub wykonują pompki. 

Dla kategorii wiekowej 20-25 można otrzymać maksymalnie 21 punktów za wykonanie 74 pompek w 2 minuty. W przypadku podciągania się na drążku 21 punktów daje 18 podciągnięć w ciągu 2 minut. 

  1. Test szybkości

Test szybkości obejmuje skłony tułowia wykonywane w ciągu 2 minut. 

Mężczyzna w wieku 21-25 lat musi wykonać 80 skłonów, by otrzymać maksymalne 16 punktów. Mężczyźnie w wieku 41-45 lat wystarczy 60 skłonów na ten sam wynik punktowy. 

  1. Test zwinności

Obejmuje bieg po kopercie lub bieg wahadłowy 10×10. Każdy przebiega wyznaczoną trasę trzykrotnie. Mężczyzna prowadząca konkurencję informuje, ile jeszcze zostało do pokonania. 

Maksymalnie 19 punktów otrzyma mężczyzna w wieku 21-25 lat, który osiągnie czas 28,6 sek. 

Zobacz: Jak dostać się do straży granicznej i uzasadnić chęć pracy?

Normy sprawnościowe dla mężczyzn

Normy sprawnościowe wojsko określiło w postaci liczbowej. Dla każdej z konkurencji podana jest minimalna liczba punktów, które należy otrzymać, aby zaliczyć konkurencję i być dopuszczonym do służby. 

Dla biegu na 3 km minimum określono na poziomie 26 punktów. Mężczyzna w wieku 21-25 lat otrzyma je, gdy uzyska czas 16 min. 15 sek. 

Dla pływania przez 12 minut minimum wynosi 26 punktów. Mężczyzna w wieku 21-25 lat otrzyma je, gdy przepłynie 475 m. 

Dla konkurencji pompki minimum wynosi 11,1 punktów. Mężczyzna w wieku 21-25 lat musi wykonać minimum 41 pompek, by je otrzymać. 

Dla podnoszenia się na drążku minimum wynosi 9 punktów. Dla mężczyzny w wieku 21-25 lat oznacza to jedynie 3 podciągnięcia. 

Źródło: pixabay.com

W przypadku skłonów minimum wynosi 10 punktów. Mężczyzna w wieku 21-25 lat musi wykonać minimum 50 skłonów w 2 minuty, by przejść test na minimum.

Minimum dla biegu po kopercie wynosi 1,8 punkta. Mężczyzna w wieku 21-25 lat otrzyma tyle, gdy osiągnie czas 32,8 sek.  

Jak widać, normy sprawnościowe wojsko określiło osobno dla każdej z kategorii wiekowych oraz płci. W tekście przytaczamy przykładowe dane. Szczegóły znajdziesz w rozporządzeniu MON. Tam dowiesz się, jakie normy sprawnościowe wojsko określiło dla twojej kategorii wiekowej. 

Zobacz: W razie wojny kto idzie do wojska?

Jakub Bogunia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę