W czym pomoże psycholog sportu amatorowi

Psychologia sportu to określenie, które coraz bardziej nabiera na znaczeniu. Kiedy coraz więcej osób chce prowadzić zdrowy i aktywny tryb życia, uprawiając przy tym różne dyscypliny sportu, pojawiają się pewne, związane z tym problemy. Niektóre z nich to np. bariery psychologiczne, uniemożliwiające rozwijanie swoich umiejętności lub wzbudzające strach przed daną aktywnością, pomimo usilnych chęci jego pokonania. Do tej pory psychologia sportu kojarzona była głównie z drużynami piłkarskimi. Psycholodzy pomagali piłkarzom przełamać negatywne nastawienie po przegranych meczach i zmotywować ich do tego, aby w kolejnym dali z siebie jeszcze więcej. Oczywiście to wszystko powinno być podbudowane solidną i sprawdzoną wiedzą i umiejętnościami, tylko wtedy kontakty z psychologiem sportowym przyniosą oczekiwane rezultaty.

Czy amatorowi potrzebna jest psychologia sportu?

Żeby w pełni odpowiedzieć sobie na to pytanie, każdy z nas musi przeprowadzić analizę samego siebie. Zastanów się nad swoimi dotychczasowymi osiągnięciami i postępami w sporcie. Czy jesteś z nich zadowolony, czy jednak coś byś w tym zmienił? A może są jakieś rzeczy lub wydarzenia z przeszłości, które blokują twój rozwój, ale nie potrafisz ich zdefiniować. Jeżeli podejrzewasz, że może tak być, to psycholog sportu może ci pomóc w ich rozwiązaniu. Specjaliści od psychologii sportu mogą przyjmować w swoich prywatnych gabinetach, jak również można z ich usług skorzystać w specjalistycznych klinkach sportowych, gdzie przyjmują obok fizjoterapeutów, trenerów oraz innych osób pomagających sportowcom zadbać o ich zdrowie.

Czy istnieją studia podyplomowe z psychologii sportu?

Jak w każdej specjalizacji, tak i psycholog sportowy musi przejść odpowiednie wyszkolenie, aby mógł służyć swoją pomocą sportowcom zawodowym i amatorom. Aby móc samodzielnie prowadzić trening mentalny, przyszli psychologowie  zapisują się na studia podyplomowe. Trwają one średnio od jednego do dwóch lat i prowadzone są w trybie stacjonarnym lub zaocznym. W ich trakcie studenci przyswajają sobie solidną dawkę wiedzy dotyczącej takich rzeczy jak uprawianie sportu, przygotowanie mentalne sportowców przed zawodami, umiejętność radzenia sobie z porażkami, poprawa komunikacji pomiędzy sportowcem a trenerem oraz sportowcem i pozostałymi członkami drużyny, oraz innymi zawodnikami. Studenci dowiadują się również tego, jak ważna jest silna psychika u sportowców. Nabiera to coraz większego znaczenia w ostatnim czasie, kiedy bardzo łatwo jest o negatywne komentarze porażek sportowych i w internecie na takie osoby wylewa się fala hejtu. Sesje z psychologiem sportu pomagają sportowcom zdystansować się od tych opinii w codziennym życiu, jaki i podczas treningu. Wiedząc, że ich rozwój osobisty zależy tylko i wyłącznie od nich, w mniejszym stopniu zaczynają liczyć się z hejtującą krytyką, pracując głównie nad samym sobą.

Sukces zaczyna się z psychologiem sportowym

Każdy, kto do tej pory cierpiał na niską pewność siebie, ale zdecydował się na kontakt z psychologiem sportowym, może potwierdzić, że od tego miejsca rozpoczyna się droga do sukcesu. Nieważne czy amatorskiego, czy profesjonalnego. Umiejętność radzenia sobie ze stresem, pokonywanie własnych słabości i ograniczeń. To wszystko i znacznie więcej rozpoczyna i kończy się w Twojej głowie. Jeżeli chcesz pomagać sportowcom radzić sobie z tymi problemami, to psycholog sportowym jest zawodem idealnym dla ciebie. Zapisując się na takie studia, masz szansę nieść pomoc wszystkim sportowcom, którzy będą jej potrzebować.

Artykuł sponsorowany

Jakub Borowiecki

Fan ciężki brzmienia. Po godzinkach zakochany w DIY, modzie męskiej i boksie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wróć na górę