W czym pomoże psycholog sportu amatorowi

Psychologia sportu to określenie, które coraz bardziej nabiera na znaczeniu. Kiedy coraz więcej osób chce prowadzić zdrowy i aktywny tryb życia, uprawiając przy tym różne dyscypliny sportu, pojawiają się pewne, związane z tym problemy. Niektóre z nich to np. bariery psychologiczne, uniemożliwiające rozwijanie swoich umiejętności lub wzbudzające strach przed daną aktywnością, pomimo usilnych chęci jego pokonania. Do tej pory psychologia sportu kojarzona była głównie z drużynami piłkarskimi. Psycholodzy pomagali piłkarzom przełamać negatywne nastawienie po przegranych meczach i zmotywować ich do tego, aby w kolejnym dali z siebie jeszcze więcej. Oczywiście to wszystko powinno być podbudowane solidną i sprawdzoną wiedzą i umiejętnościami, tylko wtedy kontakty z psychologiem sportowym przyniosą oczekiwane rezultaty.

Czy amatorowi potrzebna jest psychologia sportu?

Żeby w pełni odpowiedzieć sobie na to pytanie, każdy z nas musi przeprowadzić analizę samego siebie. Zastanów się nad swoimi dotychczasowymi osiągnięciami i postępami w sporcie. Czy jesteś z nich zadowolony, czy jednak coś byś w tym zmienił? A może są jakieś rzeczy lub wydarzenia z przeszłości, które blokują twój rozwój, ale nie potrafisz ich zdefiniować. Jeżeli podejrzewasz, że może tak być, to psycholog sportu może ci pomóc w ich rozwiązaniu. Specjaliści od psychologii sportu mogą przyjmować w swoich prywatnych gabinetach, jak również można z ich usług skorzystać w specjalistycznych klinkach sportowych, gdzie przyjmują obok fizjoterapeutów, trenerów oraz innych osób pomagających sportowcom zadbać o ich zdrowie.

Czy istnieją studia podyplomowe z psychologii sportu?

Jak w każdej specjalizacji, tak i psycholog sportowy musi przejść odpowiednie wyszkolenie, aby mógł służyć swoją pomocą sportowcom zawodowym i amatorom. Aby móc samodzielnie prowadzić trening mentalny, przyszli psychologowie  zapisują się na studia podyplomowe. Trwają one średnio od jednego do dwóch lat i prowadzone są w trybie stacjonarnym lub zaocznym. W ich trakcie studenci przyswajają sobie solidną dawkę wiedzy dotyczącej takich rzeczy jak uprawianie sportu, przygotowanie mentalne sportowców przed zawodami, umiejętność radzenia sobie z porażkami, poprawa komunikacji pomiędzy sportowcem a trenerem oraz sportowcem i pozostałymi członkami drużyny, oraz innymi zawodnikami. Studenci dowiadują się również tego, jak ważna jest silna psychika u sportowców. Nabiera to coraz większego znaczenia w ostatnim czasie, kiedy bardzo łatwo jest o negatywne komentarze porażek sportowych i w internecie na takie osoby wylewa się fala hejtu. Sesje z psychologiem sportu pomagają sportowcom zdystansować się od tych opinii w codziennym życiu, jaki i podczas treningu. Wiedząc, że ich rozwój osobisty zależy tylko i wyłącznie od nich, w mniejszym stopniu zaczynają liczyć się z hejtującą krytyką, pracując głównie nad samym sobą.

Sukces zaczyna się z psychologiem sportowym

Każdy, kto do tej pory cierpiał na niską pewność siebie, ale zdecydował się na kontakt z psychologiem sportowym, może potwierdzić, że od tego miejsca rozpoczyna się droga do sukcesu. Nieważne czy amatorskiego, czy profesjonalnego. Umiejętność radzenia sobie ze stresem, pokonywanie własnych słabości i ograniczeń. To wszystko i znacznie więcej rozpoczyna i kończy się w Twojej głowie. Jeżeli chcesz pomagać sportowcom radzić sobie z tymi problemami, to psycholog sportowym jest zawodem idealnym dla ciebie. Zapisując się na takie studia, masz szansę nieść pomoc wszystkim sportowcom, którzy będą jej potrzebować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.